Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - MMG'den Enerji Müsteşarı Fatih Dönmez'e Ziyaret
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MMG'den Enerji Müsteşarı Fatih Dönmez'e Ziyaret

MMG'den Enerji Müsteşarı Fatih Dönmez'e Ziyaret
Mimar ve Mühendisler Grubu Ankara Şube Yönetimi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez'İ makamında ziyaret etti.
11.02.2016 / 22:27

Enerjimagazin-Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Ankara Şube Başkanı Yılmaz Ada ve Yönetim Kurulu, görevine yeni başlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı MMG Kurucu Üyesi Fatih Dönmez ile aynı zamanda MMG Ankara Şube Üyesi olan Müsteşar Yardımcısı Sayın Abdullah Tancan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.


Ziyarette, heyet adına söz alan MMG Ankara Şube Başkanı Yılmaz Ada, Müsteşar Dönmez’i, yeni görevine atanmasından dolayı tebrik ederek başarılar diledi. Ayrıca, MMG’nin büyük ve teknik kapasitesi yüksek bir camia olduğunu ihtiyaç duyulan her alanda Enerji Bakanlığının yanında olduğunu, her zaman katkı ve desteğe hazır olduklarını ifade etti.
Ada’nın konuşmasından sonra söz alan Dönmez MMG’nin ziyaretinden büyük mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi; ”MMG ailesinin bir üyesiyim. MMG’nin şahsıma ve Enerji Bakanlığı kadrolarına gösterdiği ilgi ve bu ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum. Enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Enerji üretiminde dışa olan bu bağımlılığımızda teknoloji ve alınan yatırım kredilerinin payı %65’tir. Yerli üretimle ilgili bazı modeller üzerinde çalışmaktayız. Aynı zamanda bu üretimlerin markalaşması için de TUBİTAK’la birlikte yürüttüğümüz AR-GE projelerimiz mevcut. AR-GE çalışmalarından sonra Enerji alanında çalışan sanayi kuruluşlarının bunu sahada denemesi, test etmesi ve hayata geçirmesi gerekmektedir. Mini RES projemizin test çalışmaları devam ediyor. Bununla beraber enerji üretimi amaçlı MİLTEST(termik enerji), MİLHES(hidrolik enerji), MİLGES(güneş enerjisi) projelerimiz de devam ediyor.


Yenilenebilir enerji yatırımcılarına yerli katkı payı oranına göre kapasite tahsisinde öncelik verilecektir.


Almanlarla yaptığımız bir toplantıda bir Alman yetkili bize şunları söylemişti; “Biz milli sanayi gelişsin diye 1 MW enerjiye 40 Euro/cent bedel ödeyerek kendi sanayicimizi teşvik etmeye çalışırken gördük ki gerçekte Çin’i teşvik etmişiz.”


Biz Almanların düştüğü bu hataya düşmeden yeni teşvik sistemleri ile yenilenebilir enerji endüstrisinde yatırımcımızı teşvik edip milli sanayimizi güçlendirmek için çabalıyoruz. Bunun için AR-GE ve mühendislik çalışmasına ihtiyaç var. Konya-Karapınar’da 2000 MW kurulu güce sahip özel ihtisas alanı oluşturulacak. Tek şart panellerin ve diğer ekipmanların bu alanda üretilmesi olacaktır. Rüzgar için de benzer bir model üzerinde çalışıyoruz.


Yerli kömürün enerji üretimindeki payını arttırmaya çalışıyoruz. Toplam üretim içinde 7-8 bin MW olan yerli kömür payını 17-18 bin MW’a çıkarma hedefimiz var. Yerli kömürle üretim yapabilecek termik santral projeleri geliştirilmesi çalışmaları da devam ediyor.
Bunun yanında doğalgazın toplam enerji üretimindeki %40 olan payını %25’e çekmeye çalışıyoruz. Petrol fiyatlarının çok düşük olmasına rağmen Türkiye Petrolleri arama yapmaya devam ediyor. Oldukça masraflı olmasına rağmen bu çalışmaları kesintisiz devam ettiriyoruz. TP’nin yurtdışında da birçok ülkede petrol üretim sahaları var. TP, üretiminin yarısı yurtdışında açılan kuyulardan karşılıyor. Karadeniz’de gaz arama çalışmaları devam ediyor. Şimdiye kadar 1 milyar dolar harcanarak 5-6 adet kuyu açıldı. Bu bölgede henüz bulunabilmiş bir rezerv yok ama ümidimiz devam ediyor. Kuzey Denizinde Avrupa ülkelerinin yaptığı arama çalışmalarında açılan kuyuların 35’inden hava çıkmış. 36. kuyuda gaz rezervi bulunmuş.
Mersin-Akkuyu’da nükleer santral çalışması devam ediyor. Bu projenin finansmanı ve mühendislik çalışmaları Ruslar tarafından yapılıyor. Türkler sadece inşaat kısmını yapacak. İlk reaktör 2022 yılında çalışmaya başlayacak. Biz Rusları santralin yapımı konusunda hem zorluyor hem de cesaretlendiriyoruz. Sinop’ta Japon-Fransız ortaklığı ile kurulacak santralin %49 ortağı EÜAŞ’tır. Burada da ilk reaktör 2024-2025 yıllarında çalışmaya başlayacak. Hedefimiz 3. Nükleer santrali tamamen yerli yapmak.


Nükleer santrallerin üst düzey güvenlik ve malzemelerle ilgili standartları olduğundan projelendirme ve hazırlık evresi 4-5 yıl sürüyor ve her proje 20 milyar dolara mal oluyor. Standartları Türkiye adına TAEK kontrol ediyor ve denetliyor.”


Bu haber toplam 2870 defa okundu


YAZARLAR