Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EPDK Tek Percere Sistemi'ne Geçiyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EPDK Tek Percere Sistemi'ne Geçiyor

EPDK Tek Percere Sistemi'ne Geçiyor
EPDK ve Borsa İstanbul, bugünden itibaren 'Tek Percere Sistemi'ne geçiyor
29.07.2014 / 09:07

Enerjimagazin-Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 'Tek Pencere Sistemi'ne dâhil kurumlara bugünden itibaren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Borsa İstanbul’un da katılacağını duyurdu.

Yazıcı, "EPDK tarafından akaryakıt harici ürünler için verilen uygunluk belgelerinin elektronik ortamda temini ve takibi, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede etkinliği artıracak. Ayrıca usulsüzlüğü ve sahteciliği de önleyecek." dedi.

Bakan Yazıcı konuyla ilgili yazılı açıklamasında, ithalat ve ihracat işlemlerinde çeşitli kurum ve kuruluşlarca düzenlenerek gümrük beyannamesi ekinde aranan izin veya uygunluk belgelerinin elektronik ortama aktarılmasına yönelik Tek Pencere Sistemi'nin, Şeker Kurumu ile başlatıldığını, sistemi yaygınlaştırma çalışmalarının devam ettiğini, bu kapsamda EPDK ve Borsa İstanbul’un da sisteme dahil olacağını ifade etti.

Her iki kurum tarafından düzenlenerek gümrük beyannamesi ekinde kâğıt ortamında ibraz edilen uygunluk yazılarının yarından itibaren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na doğrudan elektronik ortamda aktarılmaya başlanacağını ifade eden Yazıcı, yükümlünün bu kurumların düzenlediği uygunluk yazılarını gümrük idarelerine kâğıt ortamında getirmesine gerek kalmayacağını söyledi.

Sisteme dâhil kurum sayısının artırılmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Yazıcı, ilgili kurumların da desteğiyle kağıtsız gümrük hedefine adım adım yaklaşıldığını, bakanlık olarak gümrük işlemlerinin basitleştirilmesi ve hızlandırılmasına yönelik çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

Bu haber toplam 2622 defa okundu


YAZARLAR