Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik ve Doğalgaz'a Zam Kapıda
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik ve Doğalgaz'a Zam Kapıda

Elektrik ve Doğalgaz'a Zam Kapıda
Türkiye’de son dönemde döviz kurlarında yaşanan artış, enerji maliyetlerini vurdu.
21.08.2013 / 14:30

Türkiye’de son dönemde döviz kurlarında yaşanan artış, enerji maliyetlerini vurdu. Kur artışından dolayı enerji maliyetleri yıllık bazda, 3 milyar dolarlık ek yük getirdi.


Bu da bir süredir bıçak sırtında giden elektrik ve doğalgaz fiyatlarında zammın kaçınılmaz hale gelmesine yol açtı. Enerji yönetimi “Ekime kadar zam yok” denmesine rağmen enerji maliyetlerini fiyatlara yansıtmak için hesaplamalara başladı.


Botaş Zor Durumda Kaldı


Özellikle döviz kurlarında yaşanan artış en çok doğalgaz bedellerini dolar olarak ödeyen BOTAŞ’ı vurdu. Döviz kurlarındaki artış, doğalgaz maliyetlerini önemli ölçüde yükseltti.


BOTAŞ, mayıs ayından bu yana alınan gaz bedellerinde önemli ölçüde kur farkı ödemeye başladı. Bu da, gaz tüketiminin az olduğu yaz aylarında şirketin nakit açısından sıkıntıya düşmesine yol açtı.


Maliyet 3 Milyarı Geçti


Enerji bürokratlarının yaptığı hesaplamaya göre, son üç ay içinde kurlarda yaşanan artış, enerji konusunda dışa bağımlı olan Türkiye’nin maliyetlerini önemli ölçüde yükseltti.


Yapılan hesaplamaya göre, sadece dolar kurundaki artış nedeniyle yıllık bazda enerji maliyetinde 3 milyar doların üzerinde bir ek yük geldi. Kurlarda artışın devam etmesi halinde, enerjideki üstlenilen ek maliyetin daha da artmasından endişe ediliyor. Kur riski, enerjideki zam olasılığına da yeniden gündeme getirdi.


Doğalgaz ve Elektriğe Zam Kaçınılmaz


Üç ay önce, ekime kadar elektrik ve doğalgaza zam yapmama kararı alan ekonomi yönetimi, son gelişmeler üzerine zam hesaplarına başladı.


Konuyla ilgili olarak yapılan ilk hesaplamalara göre, doğalgaza ve elektriğe en az yüzde 10’luk bir zammın, doğalgaz fiyatlarında başa baş noktasına gelinmesine sağlayacağı yönünde oldu.


Eylül de Olabilir Ekim de


Zammın ne zaman uygulamaya konulacağı konusu enerji bürokrasisinde tartışma konusu oldu. Zam konusunda son kararı hükümetin vereceğini ifade eden enerji bürokrasisi, zararın büyümemesi için zamların eylül ayında yürürlüğe girmesi gerektiği görüşünü savunuyor.


Ancak, daha önce yapılan “Ekime kadar zam yok” açıklaması doğrultusunda, zam kararının ekim ayında gireceği tahmin ediliyor.


Mart ayında yapılacak yerel seçimler nedeniyle, doğalgaza ve elektriğe 2014 yılı başında zam yapılması beklenmiyor.


 


ekonomiajandası


Bu haber toplam 1748 defa okundu


YAZARLAR