Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Alkumru HES Sıfır Atık Belgesi Almaya Hak Kazandı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Alkumru HES Sıfır Atık Belgesi Almaya Hak Kazandı

Alkumru HES Sıfır Atık Belgesi Almaya Hak Kazandı
Alkumru Barajı ve HES, “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı.
29.12.2020 / 19:59

Enerjimagazin-Limak Enerji bünyesinde faaliyet gösteren Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürüttüğü “Sıfır Atık Projesi” kapsamında, Siirt Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü denetiminin sonrasında Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ni kurarak “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı.


Siirt ili, Aydınlar ilçesi sınırları içerisinde, Dicle Nehri’ne bağlı Botan Çayı üzerinde kurulu olan Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 2011 yılında devreye alınmıştı. Toplam 280 MW kapasiteye sahip olan santralin yıllık ortalama üretim kapasitesi 1 milyar kWh olup, 2017 yılındaki üretim miktarı ise 720 milyon kWh’tir.

Alkumru Hidroelektrik Santrali Projesi, 2013 yılında Uluslararası Karbon Standardı’na (VCS) uygun olarak Karbon Azaltımı Sertifikası almaya hak kazanmıştı.

Santralde sera gazı emisyon azaltımı yıllık 475 bin 143 ton CO₂ düzeyinde bulunuyor. Proje için bölgeye yapılan sosyal yardımların değerlendirilmesi sonucunda, Sosyal Karbon Validasyonu yaptırılarak, Sosyal Karbon Sertifikası da alındı.


Bu haber toplam 3449 defa okundu


YAZARLAR