Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye'ye Ucuz Gaz Müjdesi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye'ye Ucuz Gaz Müjdesi

Türkiye'ye Ucuz Gaz Müjdesi
Türkiye, K.Irak Bölgesel Kürt Yönetimin den Rus gazına ödenen paranın yarı fiyatına gaz alacak.
11.07.2013 / 23:13

Türkiye ile K.Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin (KRG) sır ‘enerji’ anlaşmasının detayları ortaya çıkıyor.


KUZEY Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (KRG) Doğal Kaynaklar Bakanı Hawrami, Türkiye’ye eylülde petrol, 2016’da da gaz ihracatına başlanacağını açıkladı.


Türkiye, K.Irak’a Rusya’ya verdiğinin yarısı gaz fiyatı ödeyecek. K. Irak’ta faaliyet gösterecek gizemli Türk şirketin 6 petrol sahası da belli oldu.


KUZEY Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (KRG) ile Türkiye’nin “sır” enerji anlaşmasına resmi ağızdan teyit geldi.


KRG Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami, Türkiye’nin bölgedeki petrol ve doğalgaz sahalarının bitmiş bir anlaşma olduğunu ve birkaç ay önce tamamlandığını açıklarken; The Oil & Gas Year ve KRG’nin birlikte yayımladığı raporda, söz konusu sahalara ilk defa yer verildi.


Raporda, Türkiye’nin Kuzey Irak’ta faaliyet göstereceği altı sahanın ismi verilirken, şirket için ise yalnızca “bir Türk şirketi” ifadesi kullanıldı.

NE TPAO, NE TPIC

Başlangıçta, enerji yetkilileri Türk şirketin BOTAŞ veya Turkish Petroleum International Company (TPIC) olabileceği sinyallerini vermişti. Hatta yurtdışında petrol arama ve üretim yetkisi olan TPIC’in önce sermayesinin artırılması, sonra BOTAŞ’a devredilmesini öngören sürpriz karar, enerji piyasalarını hayli dalgalandırmıştı.


Ancak Enerji Bakanlığı yetkilileri, bu şirketin ne Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), ne de TPIC olacağı bilgisini verdi. Edinilen bilgilere göre, özel hukuka tabii yeni bir Türk şirketi kurulacak; özel sektör ve yabancı ortakların olması da gündemde.

The Oil & Gas Year ve KRG’nin ortak raporunda “Türk bir teşekkül” olarak tanımlanan isimsiz şirket, 6 petrol ve gaz arama sahasında faaliyet gösterecek. Rapora göre, Türk şirket Choman, Hindren ve Arbat sahalarında yüzde 80 hisseye sahip olacak. Erbil ve Bağdat arasında son dönemdeki yumuşamanın, Türkiye-KRG enerji anlaşmasını nasıl etkileyeceğine yönelik soru işaretleri de Londra’dan gelen açıklamalarla giderilmiş oldu. Özellikle Hawrami’nin telafuz ettiği tarihler, ikili enerji anlaşmasının ilerlediğine yönelik önemli bir sinyal olarak algılandı.

Boru Hattı Eylülde

Öte yandan Hawrami, “Irak Petrolü 2013” konferansında yaptığı açıklamalarda, Türkiye’ye petrol taşıyacak boru hattının eylül ayında tamamlanacağını ve ilk etapta günlük 200 bin varil ihracatla başlanacağını söyledi. Hawrami, 2015 yılına kadar hattan günde 1 milyon, 2019’da ise günde 2 milyon varil petrol ihracatı hedeflediklerini açıkladı. 2016’da ise gaz ihracatına başlanacağını açıklayan Hawrami, ilk etapta 10 milyar metreküp gaz verileceğini ifade etti.


Rus Gazının Yarı Fiyatı

Avrupa Enerji ve Kaynak Güvenliği Merkezi’nin (EUCERS) Direktörü Friedbert Pflueger ise Türkiye’nin KRG’ye doğalgazın bin metreküpü için 250
dolar ödeyebileceğini söyledi. Bu da Rus gazına ödenen paranın yarısına tekabül ediyor.


10 Milyar Metreküp Gaz İhraç Edilecek

Toplantıya katılan Analist Shwan Zulal, Hawrami’nin yaptığı açıklamalara yönelik şöyle konuştu: “Kuzey Irak’ın kendi gaz ihtiyacının karşılanmasıyla beraber 10 milyar metreküp doğalgaz Türkiye’ye ihraç edilebilecek. Yerel talep yaklaşık 5 milyar metreküp seviyelerinde ama artış gösterebilir. Ancak 2016’ya kadar ihracat için şartlar ve altyapı hazır olacaktır. Diğer bir önemli konu da mevcut Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı’nın kapasitesi, yeni bir paralel hat ve yeni pompa istasyonları ile günlük bir milyon varile kadar çıkabilecek.”


Anlaşma ‘Ticari’

IRAQ Oil Report, söz konusu altı sahaya yönelik haberinde, Türkiye’den kamu destekli bir teşekkülün Pulkhana ve Jabal Kand sahalarında yüzde 40 hisseye sahip olacağını yazdı. Ancak bu iki sahanın “sorunlu bölgeler” olduğu vurgulanan haberde, bu sahaların bölgesel statüsünün resmi olarak belirlenmediği kaydedildi. Haberde, enerji anlaşması müzakerelerini yürüten yetkililerin, en az bir petrol ve doğalgaz sahasının anlaşma içinde yer alacağını teyit ettiği, ayrıca, anlaşmanın tamamen ticari olacağını vurguladığı belirtildi.


 


Merve Erdil/Hürriyet

Bu haber toplam 1782 defa okundu


YAZARLAR