Zafer Benli EÜAŞ Genel Müdürlüğü Görevine Atandı
Haber
18 Temmuz 2023 - Salı 22:52 Bu haber 9414 kez okundu
 
Zafer Benli EÜAŞ Genel Müdürlüğü Görevine Atandı
GÜNDEM Haberi
Zafer Benli EÜAŞ Genel Müdürlüğü Görevine Atandı

Zafer BENLİ, uzun bir süredir emekliye ayrılacağı konuşulan Dr. İzzet ALAGÖZ'ün yerine Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı. EÜAŞ’tan yapılan açıklamaya göre BENLİ, bugün itibariyle görevine başladı. Açıklamada “Sayın Genel Müdürümüzün isteği üzerine tebrik için çiçek gönderilmemesini, arzu edenlerin AFAD deprem hesaplarına bağışta bulunmalarını rica ederiz.” ifadelerine yer verildi.

1968 yılında Sivas’ta doğan BENLİ, 1992 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Halen Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalında yüksek lisans öğrenimine devam etmektedir.

1994 yılında Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığında Devlet Personel Uzman Yardımcısı olarak memuriyete başlayan BENLİ, 1997 yılında “Devletin Yeniden Yapılanması” çalışmaları kapsamında kamu yönetimine yeni bir model önerisini de içeren Türkiye’de Merkezi İdarenin Teşkilat ve Görevleri konulu uzmanlık tezini hazırlayarak Devlet Personel Uzmanlığı’na atandı.

BENLİ, 2002 yılında Kamu İhale Kurumu’nda, kurumun kuruluş, insan kaynakları, organizasyon ve kamu ihale ikincil mevzuat çalışmalarını başlatmak ve yürütmek üzere görevlendirildi. Bu çalışmaları tamamladıktan sonra aynı yıl Kamu İhale Uzmanı olarak atandı. 2004 yılında İngiltere Nottingham Üniversitesinde, 2006 yılında ise İtalya’da Avrupa Birliği ihale uygulamalarına yönelik eğitimlere katılan BENLİ, Kamu İhale Kurumuna ihalelere ilişkin olarak yapılan 400’ün üzerinde şikâyeti inceleyerek sonuçlandırdı ve bu kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

BENLİ, 27 Eylül 2007 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına Bakan Danışmanı olarak ve 23.09.2008 tarihinde ise Müsteşar Yardımcısı olarak atandı. Halen aynı Bakanlıkta Müsteşar Yardımcısı (Ş) kadrosunda bulunmaktadır.

Zafer BENLİ bu görevinin yan sıra;

Soma Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü “Yönetim Kurulu Üyeliği” (2009-2011),

Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü (EÜAŞ) “Yönetim Kurulu Üyeliği” (2011-2017),

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü (TTK) “Yönetim Kurulu Üyeliği” (2017-2023) görevlerinde bulundu.

Kömür İşletmeleri A. Ş. (KİAŞ) Yönetim Kurulu Başkanlığı (2017 Devam) görevlerinde bulunmuştur.

18 Temmuz 2023 tarihinde Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanan Zafer BENLİ, evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Şenol Ciğerli
Etiketler: zafer benli, elektrik, enerji, eüaş
Yorumlar
Haber Yazılımı