Torunlar SEDAŞ ve SEPAŞ'a Ortak Oldu
Haber
01 Ağustos 2022 - Pazartesi 09:46 Bu haber 36270 kez okundu
 
Torunlar SEDAŞ ve SEPAŞ'a Ortak Oldu
ELEKTRİK Haberi
Torunlar SEDAŞ ve SEPAŞ'a Ortak Oldu

Torunlar Grubu enerji sektöründeki yatırımlarını genişletiyor. Torunlar Grubu, Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş.’yi bünyesinde bulunduran AKCEZ Enerji Yatırımları’nın yüzde 50’sini CEZ Group’dan satın almak üzere anlaştı. Elektrik dağıtım ve perakende alanındaki ilk yatırımını gerçekleştiren Torunlar Grubu, Akkök Holding ortaklığıyla Sakarya, Kocaeli, Düzce ve Bolu’da yaklaşık iki milyon aboneye elektrik dağıtım ve satış hizmeti sunacak.

Torunlar Grubu şirketleri Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., AKCEZ Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘nin Çek enerji şirketi ČEZ Group’a (CEZ) ait 50 payını satın almak üzere anlaşma imzaladı. Torunlar Grubu, hisse devrinin tamamlanması ile elektrik dağıtım hizmeti sunan Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), elektrik satış hizmeti sunan Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş. (Sepaş Enerji) ve tamamlayıcı ürün ve hizmetler sunan Sepaş Akıllı Çözümler A.Ş’yi bünyesinde bulunduran AKCEZ’de Akkök Holding’in eşit ortağı olarak yer alacak. Başkentgaz ile doğalgaz dağıtımı alanında faaliyet gösteren ve yaklaşık iki milyon aboneye hizmet götüren Torunlar Grubu, bu anlaşma ile elektrik dağıtım ve perakende sektöründeki ilk yatırımını da gerçekleştirmiş oldu.

AKCEZ bünyesinde bulunan üç iştirak ile; Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce’de elektrik dağıtımı ve Türkiye genelinde elektrik enerjisi satışı alanlarında faaliyet gösteriyor. 2009 yılında özelleşen SEDAŞ, işletmesini üstlendiği 60 bin km’lik dağıtım ağı ile yaklaşık iki milyon aboneye elektrik dağıtımı hizmeti sunuyor.

2012 yılında elektrik dağıtım ve satış şirketlerinin ayrıştırılması sonucu kurulan Sepaş Enerji, Türkiye genelindeki yaklaşık iki milyon abonesine elektrik satışı gerçekleştiriyor. Sepaş Akıllı Çözümler A.Ş. ise enerji çözümleri ve danışmanlığı hizmetinin yanısıra katma değerli ürün ve hizmetler sunuyor.

Bir yılı aşkın süredir devam eden rekabetçi satış sürecinde Torunlar Grubu‘na Kozikoğlu Finansal Danışmanlık, Gen Temizer Özer Avukatlık Ortaklığı ve Mensis Enerji, danışmanlık hizmeti verdi. Hisse devri ile ilgili süreç üst kurumların onayı ile tamamlanacak.

Anlaşma ile ilgili bir açıklama yapan Torunlar Enerji ve Başkentgaz İcra Kurulu Başkanı Emre Torun; “Başkentgaz ile doğalgaz dağıtım sektöründe edindiğimiz bilgi birikimi ve memnuniyet odaklı hizmet anlayışımızı bu ortaklık ile elektrik dağıtım sektörüne de taşımanın heyecanı içindeyiz. Türkiye’nin en büyük sanayi gruplarından biri olan Akkök Holding ile birlikte dağıtım bölgemizde sektörün hizmet standartlarını daha da yükseltecek ve yaklaşık iki milyon abonemize kesintisiz, güvenli ve yenilikçi hizmet anlayışımızla hizmet sunmaya devam edeceğiz“ dedi.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Mert Ciğerli
Etiketler: SEDAŞ, Torunlar, SEPAŞ
Yorumlar
Haber Yazılımı