OHAL Süresince Yeni Lisanssız Elektrik Üretimi Başvurusu Alınmayacak
Haber
18 Şubat 2023 - Cumartesi 11:11 Bu haber 7504 kez okundu
 
OHAL Süresince Yeni Lisanssız Elektrik Üretimi Başvurusu Alınmayacak
ENERJİ Haberi
OHAL Süresince Yeni Lisanssız Elektrik Üretimi Başvurusu Alınmayacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler nedeniyle OHAL kararı alınan veya afet bölgesi ilan edilen iller için 6 Şubat'tan itibaren başlamak üzere lisanssız elektrik üretim uygulamalarına ilişkin önemli kararlar aldı.

EPDK’nın 16 Şubat tarihli kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, ülke genelinde ilgili şebeke işletmelerince verilmiş, 6 Şubat tarihi itibarıyla geçerli olan bağlantı anlaşmasına çağrı mektubu ile bağlantı anlaşmalarının mevcut sürelerine olağanüstü hal (OHAL) sebebiyle OHAL süresi kadar ilave süre verilecek.

Bu kapsamda, söz konusu illerde faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketleri (AKEDAŞ, Dicle EDAŞ, Toroslar EDAŞ ve Fırat EDAŞ) ile dağıtım lisansı sahibi Organize Sanayi Bölgeleri tarafından ve söz konusu illerin dahil olduğu bölgesel kapasiteler için Türkiye Elektrik İletim AŞ (9’uncu ve 10’uncu bölgeleri) tarafından OHAL süresince yeni lisanssız elektrik üretimi başvurusu alınmayacak. Halihazırda alınmış olan başvurulara ilişkin komisyon toplantıları ise OHAL süresi sonuna kadar ertelenecek.

Karara göre ayrıca, söz konusu illerde yer alan lisanssız elektrik üretim tesisleri, Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinin 28'inci maddesinin dokuzuncu fıkrası hükmünden OHAL süresince muaf tutulacak.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Şenol Ciğerli
Etiketler: lisanssız elektrik, enerji, elektrik, epdk
Yorumlar
Haber Yazılımı