E.ON Büyümeye Devam Ediyor, Yatırımlarının Hızını Artırıyor
Haber
08 Kasım 2023 - Çarşamba 10:49 Bu haber 6312 kez okundu
 
E.ON Büyümeye Devam Ediyor, Yatırımlarının Hızını Artırıyor
ENERJİ Haberi
E.ON Büyümeye Devam Ediyor, Yatırımlarının Hızını Artırıyor

E.ON, 2023 yılının üçüncü çeyreğinin sonuçlarına göre büyümeye devam etti. Şirket, Enerji Ağları ve Müşteri Çözümleri olmak üzere her iki segmentte de faaliyet sonuçlarını geçen yılın aynı dönemine göre bir kez daha artırmayı başardı. E.ON, 2023 ile 2027 yılları arasında enerji ağlarına ve müşteri çözümlerine toplam 33 milyar avro yatırım yapmayı planlıyor.

Şirketin dokuz aylık finansal sonuçlarını değerlendiren E.ON CFO'su Marc Spieker,  “Üçüncü çeyrekte de iyi faaliyet performansımızı sürdürdük. Almanya'da ve Avrupa'da enerji dönüşümüne yönelik yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Şimdi içinde bulunduğumuz mali yıl için yatırım planlamamızı bir kez daha genişletiyoruz. 2023 yılı sonuna kadar enerji dönüşümüne toplamda yaklaşık 6,1 milyar avro yatırım yapmayı planlıyoruz.
Uygun getiri sağlayan bir yatırım ortamının oluşması durumunda, önümüzdeki yıllarda yatırımlarımızı daha da genişletmeye hazırız. Bunu yaparak, Avrupa'da karbondan arınmayı ilerletme ve enerji geçişini daha da hızlandırma yönündeki sosyal sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Müşterilerimize verdiğimiz sözü tuttuk. Son aylarda milyonlarca elektrik ve gaz müşterimiz için fiyat indirimleri uyguladık. Toptan satış fiyatlarındaki düşüş ve diğer etkilerin bir sonucu olarak, müşteri çözümleri segmentindeki sonuçlarımızın dördüncü çeyrekte önemli ölçüde etkilenmesini bekliyoruz." dedi.

Düzeltilmiş Grup FAVÖK'ü 2023'ün ilk üç çeyreğinde 7,8 milyar avro olarak gerçekleşti; bu, bir önceki yılın rakamının yaklaşık 1,7 milyar avro üzerinde. Her iki segmentteki iyi sonuçlar nedeniyle düzeltilmiş konsolide net kâr 800 milyon Euro'nun üzerinde artışla 2,9 milyar Euro'ya yükseldi.

Enerji Ağları bölümünde düzeltilmiş kazançlar nyaklaşık 800 milyon avro artarak 4,9 milyar avroya yükseldi. Yatırım odaklı büyüme hemen hemen tüm bölgelerde devam etti. Özellikle Almanya'da enerji piyasası ortamının iyileşmesi, önümüzdeki yıllarda şebeke ücretleri aracılığıyla müşterilere yansıtılacak olan önemli bir geçici rahatlamaya da yol açtı.

Müşteri çözümleri bölümünde düzeltilmiş kazançlar yaklaşık 1,6 milyar avro artarak 3 milyar avroya çıktı. Burada da piyasa ortamının olumlu etkisi oldu. Toptan satış piyasalarındaki fiyat seviyelerinin daha da istikrarlı hale gelmesi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla kazançların iyi düzeyde gelişmesine katkıda bulundu. Bu durum, piyasalardaki yüksek enerji fiyatlarından büyük ölçüde etkilendi. Ayrıca satın almada daha fazla düzenleme yapılması ve tek seferlik etkiler de sonuç üzerinde olumlu etki yarattı.

Yatırımlar ilk dokuz ayda 3,9 milyar avroya çıktı, 2023 için ek yatırımlar planlanıyor

E.ON, enerji ağları ve sürdürülebilir müşteri çözümlerine yönelik yatırımlarını daha da genişleterek geçen yılın aynı dönemine göre önemli ölçüde artırdı. İlk dokuz ayda bu miktar 3,9 milyar avroyu aştı. Bu da yüzde 40 civarında bir artışa karşılık geliyor. E.ON bu nedenle organik büyümeyi desteklemeye devam ediyor. Grup, 2023 yılının tamamı için planlanan yatırımlarını 300 milyon avro artırarak toplamda yaklaşık 6,1 milyar avroya çıkaracak.

Raporlama dönemindeki yatırımların büyük çoğunluğu, üç milyar Euro'yu aşan bir oranla ağ altyapısının genişletilmesine ve dijitalleştirilmesine gitti. Enerji geçişinin siyasi hedeflerine ulaşmak için dağıtım ağlarının genişletilmesi, yenilenebilir enerjilerin artmasıyla eşzamanlı olarak gerçekleşmelidir. Avrupa'nın en büyük dağıtım ağı operatörü olan E.ON, bunda önemli bir rol oynuyor. Ekim 2023'te şirket, milyonuncu yenilenebilir enerji sistemini Almanya'daki dağıtım ağına bağlamayı başardı. E.ON, 2030 yılına kadar altı milyon sistemin ve merkezi olmayan tüketicinin kendi ağlarına bağlanması gerekeceğini varsayıyor.

E.ON ayrıca müşteri çözümleri alanındaki yatırımlarını da bir önceki yıla göre neredeyse yüzde 40 oranında artırdı. Grup burada özellikle şehirlerin ve şirketlerin karbonsuzlaştırılmasına yönelik enerji çözümleri işine yatırım yaptı. E.ON, merkezi olmayan, sürdürülebilir ve geleceğe yönelik bir enerji tedariği için çok sayıda proje ve ortaklığa kendini adamıştır. Grup yakın zamanda Büyük Britanya'daki ilk stratejik enerji şehri ortaklığını Coventry şehri ile tamamladı.

Tüm yıl için kazanç tahmini doğrulandı

E.ON, 2023 mali yılı için 8,6 ila 8,8 milyar avro arasında düzeltilmiş konsolide kâr ve 2,7 ila 2,9 milyar avro arasında düzeltilmiş konsolide net kâr beklemeye devam ediyor.

Tüm yıl için kazanç tahminleri, dördüncü çeyrekte enerji piyasası ortamındaki olası bozulmayı hesaba katmaya devam ediyor. Bunun temel nedenleri arasında küresel arz ve talep tarafındaki belirsizliklerin yanı sıra jeopolitik olarak gergin durum nedeniyle piyasalarda artan oynaklık yer alıyor.

Financial Figures

Kaynak: Editör: Mert Ciğerli
Etiketler: eon, enerji, elektrik
Yorumlar
Haber Yazılımı