Çoruh EDAŞ ve Fırat EDAŞ'ın Elektrik Tüketim Verileri Açıklandı
Haber
30 Temmuz 2021 - Cuma 10:49 Bu haber 4395 kez okundu
 
Çoruh EDAŞ ve Fırat EDAŞ'ın Elektrik Tüketim Verileri Açıklandı
ELEKTRİK Haberi
Çoruh EDAŞ ve Fırat EDAŞ'ın Elektrik Tüketim Verileri Açıklandı

Çoruh ve Fırat bölgelerinde 2 milyondan fazla aboneye elektrik tedarik  hizmeti sunan Aksa Elektrik, 2021 yılının ikinci çeyreğine (nisan,  mayıs, haziran) ait elektrik tüketim rakamlarını açıkladı.
Şirketten yapılan açıklamaya göre yılın ikinci çeyreğinde Fırat  bölgesinde elektrik tüketimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7'den fazla artarken, Çoruh bölgesinde elektrik tüketimi geçen yılın  aynı dönemine göre düşüş gösterdi.
Çoruh bölgesindeki Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin illeri  ile Fırat bölgesindeki Malatya, Elâzığ, Tunceli ve Bingöl illerinde  görevli elektrik tedarik şirketi olarak faaliyet gösteren Aksa Elektrik, yılın ikinci çeyreğine ait (nisan, mayıs, haziran) elektrik  tüketim rakamlarını açıkladı.
Çoruh bölgesinde toplam elektrik tüketimi nisan ayında geçen yılın  aynı dönemine göre artarken, mayıs ve haziran aylarında ise geçen  yılın aynı dönemine göre düşüş yaşandı. Bölgenin toplam elektrik  tüketimi geçen yılın nisan, mayıs ve haziran aylarına göre yüzde 0,34  düştü. Şirketten yapılan açıklamaya göre Fırat bölgesinin toplam  elektrik tüketim oranında ise, geçen yılın aynı aylarına kıyasla yüzde 7 oranında artış yaşandığı belirtildi.
Şirketten yapılan açıklamaya göre Çoruh ve Fırat bölgelerinde, geçen  yılın ikinci çeyreğine göre abone sayısında da ortalama yüzde 3'lük  artış olduğu kaydedildi.
Çoruh bölgesinde elektrik tüketimi Trabzon ve Rize'de arttı
Aksa Elektrik'ten yapılan açıklamaya göre Çoruh bölgesinde mesken,  ticarethane ve sanayi abone grupları dahil edilerek bakıldığında,  yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre Trabzon ve
Rize' de elektrik tüketiminin arttığı gözlendi.
Fırat bölgesindeki dört ilde mesken, ticarethane ve sanayi abone  grupları dahil edilerek bakıldığında ise, yılın ikinci çeyreğinde  geçen yılın aynı dönemine göre yalnızca Tunceli'de elektrik  tüketiminin azaldığı kaydedildi.
Meskenlerdeki elektrik tüketimi arttı
Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinin bağlı olduğu Çoruh bölgesinde, geçen yılın nisan, mayıs ve haziran aylarına göre  meskenlerdeki elektrik tüketiminin bu yıl arttığı gözlendi. Artvin'de  yüzde 3, Giresun'da yüzde 5, Gümüşhane'de yüzde 11, Rize'de yüzde 4 ve Trabzon'da ise yaklaşık yüzde 1 oranında artış yaşandı.
Fırat bölgesindeki meskenlerde ise elektrik tüketiminin geçen yıla  göre büyük oranda arttığı kaydedildi. Malatya'daki meskenlerde  elektrik tüketimi yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine  göre yüzde 11, Elazığ'da ise, yüzde 16 oranında artış gösterdi.
Tunceli'de bu oran yüzde 3, Bingöl'de ise yüzde 10 olarak açıklandı.
Sanayi ve ticarethane grubunun elektrik tüketimi Çoruh'ta azalırken, Fırat bölgesinde arttı
Çoruh bölgesinin sanayi ve ticarethane grubunun elektrik tüketiminde  geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 oranında düştüğü görüldü.
Fırat bölgesindeki sanayi ve ticarethane grubunda ise, yılın ikinci  çeyreğinde elektrik tüketiminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9  oranında arttığı gözlemlendi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: fırat edaş, çoruh edaş, aksa, elektrik, enerji
Yorumlar
Haber Yazılımı