Yerli Rüzgar Türbini Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı
Haber
14 Haziran 2024 - Cuma 18:00 Bu haber 2560 kez okundu
 
Yerli Rüzgar Türbini Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı
YENİLENEBİLİR Haberi
Yerli Rüzgar Türbini Çalışmalarında Sona Yaklaşıldı

Geliştirilen jeneratör ve güç dönüştürücülerinin prototiplerinin testlerine başlandı. Alaçatı RES'inin yeni türbin ve jeneratörlerinin 2025 yılının ilk yarısında devreye alınması planlanıyor. EÜAŞ Genel Müdürü Zafer Benli rüzgar türbin üretimiyle ilgili ASELSAN’da gerçekleştirilen “Proje İlerleme Toplantısı'na katıldı.
Ülkemizin en yüksek yerlilik oranına sahip rüzgar türbinlerini inşa ediyoruz. İzmir Alaçatı Rüzgar Santrali ASELSAN iş birliğinde yenileniyor. Toplam kurulu gücü 7.2 MWe olan 12 adet Rüzgar Türbini eski teknolojiye sahip olmaları, düşük verimli çalışmaları ve yedek parça temininde yaşanan sıkıntılar nedeniyle 2021 yılında ASELSAN ile yapılan sözleşme uyarınca her biri 100 metre kule yüksekliği, 136 metre rotor çapına ve 4.3 MWe kurulu güce sahip 2 rüzgar türbini ile değiştirilecek. Türbinlerden biri yüzde 80 diğeri ise yüzde 65 yerlilik oranında olacak.
Yenilenebilir Enerji alanında teknolojik dışa bağımlılığı sonlandırma amacını taşıyan proje kapsamında geliştirilen jeneratör ve güç dönüştürücülerinin prototip üretimleri tamamlanarak test aşamasına geçildi. 2025 yılının ilk yarısında da türbinlerin devreye alınması planlanıyor. Proje tamamlandığında, rüzgâr türbininde kullanılan ana ekipmanların yerlileştirilmesi adına büyük bir adım atılmış olacak.
İlerleme Toplantısı Düzenlendi
EÜAŞ Genel Müdürü Zafer Benli, projeyle ilgili olarak düzenlenen “İlerleme Toplantısı'na katıldı. ASELSAN adına Genel Müdür Yardımcısı ve Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri (UGES) Sektör Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çelik’in katıldığı ve ASELSAN ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda projedeki ilerlemeler ve rüzgâr türbininin Türkiye’de yapılan yerli imalatları hakkında bilgi alındı.

ASELSAN bünyesinde imal edilen ve ilgili ekipmanların testlerinin yapıldığı test laboratuvarına da saha gezisi düzenlendi.

 
Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Mert Ciğerli
Etiketler: eüaş, elektrik, alaçatı res,
Yorumlar
Haber Yazılımı