Van'a Dev GES Yatırımı
Haber
23 Mart 2024 - Cumartesi 11:18 Bu haber 1904 kez okundu
 
Van'a Dev GES Yatırımı
YENİLENEBİLİR Haberi
Van'a Dev GES Yatırımı

Van Büyükşehir Belediyesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile İller Bankası işbirliğiyle Van'a kurulacak Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımının protokolü imzalandı.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı ile İller Bankası Genel Müdürü Recep Türk'ün imzaladığı protokol ile Van'a 38,5 megawatt büyüklüğünde 32 Milyon Euro (yaklaşık 1 Milyar TL) değerinde Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulacak.

Kurulacak GES ile her yıl Van Büyükşehir Belediyesi'ne yaklaşık 300 Milyon TL ek gelir sağlanacak. Sağlanacak gelir ile Van halkına yönelik kamusal yatırımlar yapılacak. Ayrıca Van Büyükşehir Belediyesi'nin ulusal elektrik dağıtım firmasından aldığı 300 Milyon TL'lik elektrik, kurulan GES'ten elde edilecek.

Bu büyük yatırımın imza törenine Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, Van Milletvekilleri Kayhan Türkmenoğlu, Burhan Kayatürk, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Özvan ile Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü (VASKİ) Ülker Cem Kaplan katıldı.

Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Ozan Balcı; "Van Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı bu güzel yatırımın Van'ımıza, Vanlı hemşehrilerimize, memleketimize ve milletimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Mert Ciğerli
Etiketler: van, ges, enerji, yenilenebilir
Yorumlar
Haber Yazılımı