Vadeli Doğal Gaz Piyasası İçin Kayıt İşlemleri 6 Eylül'de Başlıyor
Haber
05 Eylül 2021 - Pazar 11:58 Bu haber 19227 kez okundu
 
Vadeli Doğal Gaz Piyasası İçin Kayıt İşlemleri 6 Eylül'de Başlıyor
DOĞAL GAZ Haberi
Vadeli Doğal Gaz Piyasası İçin Kayıt İşlemleri 6 Eylül'de Başlıyor

1 Ekim 2021 tarihi itibarı ile işlemlere başlayacak olan Vadeli Doğal Gaz Piyasası (VGP)’ye kayıt yaptırmak isteyen taşıtanlar için 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren kayıt süreci başlatılacak.

EPİAŞ’tan konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde:

1 Ekim 2021 tarihi itibarı ile işlemlere başlayacak olan Vadeli Doğal Gaz Piyasası (VGP)’ye kayıt yaptırmak isteyen taşıtanlar için 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren kayıt süreci başlatılacaktır. Hali hazırda STP kaydı bulunan katılımcılarımızın kayıtlı adreslerine VGP Katılım Anlaşması’nın doldurulabilir bir örneği e-posta ile gönderilecektir. Yeni kayıt yaptıracak taşıtanların ise web sitemizde yer alan Online Kayıt Formunu doldurmaları gerekmektedir.

Kendilerine Katılım Anlaşma(ları) ulaşan taşıtanların; Anlaşma(ların) başındaki Piyasa Katılımcısı alanına Şirket Açık Unvanını yazarak (son sayfadaki Kayıt Dönemi ve İmza Tarihi boş şekilde) renkli çıktısını almaları, her sayfasına şirket kaşesi basarak imza sirkülerinde belirtilen yetkili kişi(lerin) imzalamaları, imza sirküler(leri) ve varsa vekaletname(lerin) aslı (veya noter onaylı suretleri) ile birlikte posta yoluyla EPİAŞ Muhaberat Birimi’ne ulaştırmaları, gerekmektedir.

Yukarıdaki şekilde düzenlenen Anlaşma(ları) gönderen taşıtanların,

Öncelikle STP’ye kayıtlı olması, BOTAŞ ile Standart Taşıma Sözleşmesi (STS), EPİAŞ ile STP Katılım Anlaşması’nı imzalamış ve Tüzel Kişilik Kayıt sürecini tamamlamış olmaları,

Takasbank nezdinde STP Teminat hesapları bulunması, bu hesapta en az 300.000 TL tutarında nakit veya mektup şeklinde Dengesizlik Teminatı bulundurmaları,

Takasbank nezdinde VGP Teminat Hesabı açtırması, bu hesaba Başlangıç Teminatı (150.000 TL) ve en az 50’si TL cinsinden nakit olmak üzere Temerrüt Garanti Hesabı katkı payı (100.000 TL) yatırmaları. halinde VGP kayıt süreçleri tamamlanmış olacaktır.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Mert Ciğerli
Etiketler: epiaş, vadeli doğal gaz piyasası, enerji, doğal gaz,
Yorumlar
Haber Yazılımı