UEDAŞ ve Uludağ Elektrik Hisseleri Actis'e Devredildi
Haber
01 Ekim 2021 - Cuma 20:37 Bu haber 4238 kez okundu
 
UEDAŞ ve Uludağ Elektrik Hisseleri Actis'e Devredildi
ELEKTRİK Haberi
UEDAŞ ve Uludağ Elektrik Hisseleri Actis'e Devredildi

Limak Enerji bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) ve Limak Enerji Uludağ Elektrik hisseleri 30 Eylül'de imzalanan devir sözleşmesi ile İngiliz yatırım fonu Actis'e devredildi. Hisselerin devri, Rekabet Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) onayları ve ilgili diğer koşulların tamamlanmasının ardından gerçekleşecek.

Limak Yatırım ile uluslararası sürdürülebilir altyapı yatırım fonu Actis arasında Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerinin bulunduğu Uludağ bölgesinde elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini sürdüren Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) ve Limak Uludağ Perakende Elektrik Satış A.Ş.'nin ("Uludağ Elektrik Şirketleri") tek hissedarı olan Uluğ Enerji Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri A.Ş.'nin ("Uluğ") paylarının tamamının devri için 30 Eylül 2021 tarihinde hisse satış sözleşmesi imzalandı.

Söz konusu hisse devrinin Rekabet Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) onayları ve ilgili diğer koşulların tamamlanmasının ardından gerçekleşmesi öngörülüyor.

Dünyanın önde gelen sürdürülebilir altyapı yatırım fonu Actis'in, dünya çapında farklı ülkelerde 18 ofisi bulunuyor. Kuruluşundan itibaren yatırımcılarından 24 milyar ABD Doları büyüklüğünde fon katılımı sağlayan Actis, sahip olduğu portföyüyle 40 milyonun üzerinden insana hizmet sağlarken, enerji alanına bugüne kadar 24 GW üzerinde kurulu kapasiteye sahip konumda.

Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, söz konusu hisse satış anlaşmasına ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Yaklaşık 1 yıldan bu yana İngiliz yatırım fonu Actis ile Uludağ Elektrik'in hisselerinin devri için yaptığımız görüşmeleri tamamladık ve hisse devir sözleşmesini imzaladık. Yapılan bu anlaşmanın, özellikle altyapı yatırımlarında yabancı yatırımcıların Türkiye'nin potansiyeline olan ilgisinin bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Yabancı yatırımcı için yatırım yapılacak güvenli bir liman olarak görülen ülkemiz ve sektörümüzün önümüzdeki yıllarda da büyümesini sürdürmesini bekliyoruz. Limak Şirketler Grubu olarak bu satıştan elde edeceğimiz geliri, Türkiye'de faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde yürütmeyi öngördüğümüz diğer projelerimize yatırmayı düşünüyoruz." Foreks

Kaynak: Editör:
Etiketler: uedaş, uludağ elektrik, enerji, actis
Yorumlar
Haber Yazılımı