Türkiye Enerjide Kilit Ülke
Haber
17 Aralık 2022 - Cumartesi 21:11 Bu haber 2568 kez okundu
 
Türkiye Enerjide Kilit Ülke
ENERJİ Haberi
Türkiye Enerjide Kilit Ülke

EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi Kapasite Artış Töreni öncesi TRT Haber’de canlı olarak yayınlanan TRT Haber Özel Yayını’na konuk oldu.

Türkoğlu yaptığı konuşmada, “Ülkemizde enerjinin ticari alt yapısına bakabilmemiz için EPİAŞ’a bakmamız lazım. Bu anlamda da önemli gelişmeler oldu. Bu anlamda Spot Doğal Gaz Piyasamız açıldı. Ardından Vadeli Gaz Piyasamız açıldı. Böylece piyasalarımızda günlük, haftalık, aylık, yıllık gibi kısa ve uzun vadeli işlemler yapılabilmektedir. Bunlar bölgesel ticaret merkezi olma adına çok önemli adımlar. EPİAŞ likidite sunma anlamında ön plana çıktı. Piyasaların şeffaflığı ve güvenilirliği açısından geniş veri paylaşımımızı Şeffaflık Platformumuzda piyasa katılımcılarımızın, sektör paydaşlarımızın ve enerji alanında çalışan akademisyenlerimizin hizmetine sunuyoruz.” dedi.

EPİAŞ olarak arz ve talebi buluşturacağız

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, doğal gaz fiyatı Avrupalılar için Türkiye’de belirlenecek, sözü var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Türkoğlu “Biliyorsunuz Avrupa’da fiyatları belirleyen birçok hub var. Bunların en önemlisi TTF dediğimiz Hollanda’nın ticaret merkezi var. Gerek Kuzey Akım 1 projesinin çalışmaması ve gerekse Kuzey Akım 2 projesinin başlamamasından dolayı doğal gaz akışının durması buradaki işlemleri azalttı. Dolayısıyla o özelliğini kaybetmeye başladı TTF. Sonuç olarak farklı bir bölgesel ticaret merkezine ihtiyaç duyuldu. Bu ticaret merkezlerinden Macaristan’da,  Avusturya’da İtalya’da da var ancak bizim Türkiye’de kuracağımız hub kadar doğal hub bir mekanizmasını oluşturmuyor."

“Biz öyle stratejik coğrafyada yer alıyoruz ki, ülkemizin doğusunda, güneydoğusunda ve kuzey doğusunda yer alan ülkelerden gelen doğal gazların geçebileceği tek ülke Türkiye. Kendi gazımız da Mart ayında üretim başlayacak. Böyle bakarsak çok büyük bir arz alt yapısına sahibiz. Aynı zamanda talep de ülkemizin batısındaki lokasyonda yer alıyor. Bu anlamda diğer ticaret merkezleri yetersiz kalıyor. Biz de EPİAŞ olarak arz ve talebi buluşturacağız.” şeklinde cevap verdi.

Programda bölgesel ticaret merkezi olmanın önemli ayaklarından birisinin regülasyon olduğunu hatırlatarak bu anlamda Bakanlık, EPDK, BOTAŞ ile görüşmelerin ve fikir alışverişinin devam ettiğini bildirdi.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Remzi Ciğerli
Etiketler: epiaş, enerji, elektrik, doğal gaz
Yorumlar
Haber Yazılımı