EYODER Enerji Verimliliği Sektörünü EIF’te Bir Araya Getirdi
Haber
18 Ekim 2022 - Salı 19:55 Bu haber 9049 kez okundu
 
EYODER Enerji Verimliliği Sektörünü EIF’te Bir Araya Getirdi
ENERJİ Haberi
EYODER Enerji Verimliliği Sektörünü EIF’te Bir Araya Getirdi

Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER), üye şirketlerinin geniş katılımıyla bu yıl 15’incisi düzenlenen EIF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı’na katıldı. ‘Gelecek Verimlilikte’ sloganı ile derneğe özel olarak açılan holde, yurt içi ve yurt dışından sektör temsilcileriyle buluşan dernek aynı zamanda alanında uzman konuşmacıların katılımıyla konferanslar düzenledi. EYODER Yönetim Kurulu Başkanı Onur Ünlü, karbon nötr ekonomiye geçişte yenilenebilir enerjiyle birlikte enerji tasarrufu ve enerji verimliliğinin önemine dikkat çekti.

Enerji verimliliği sektörünün sağlıklı olarak gelişmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER) üyeleri, 12-14 Ekim tarihleri arasında 15’inci kez düzenlenen EIF (Energy Is Future) Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı’na ‘Gelecek Verimlilikte’  sloganı ile ayrı bir holde katıldı. Sektör temsilcilerinin büyük ilgi gösterdiği alanda EYODER üyesi şirketler, pazardaki gelişmeler ve hizmetler hakkında fikir alışverişinde bulunurken, potansiyel iş birlikleri için de görüşmeler gerçekleştirdi.

Onur Ünlü: “Ülkemizin yeşil dönüşüm sürecine katkı sunmayı hedefliyoruz”

EIF Fuarı’nın dönüşümüne tanıklık ettiklerini söyleyen EYODER Yönetim Kurulu Başkanı Onur Ünlü, “Türkiye’nin en büyük enerji fuarı olan EIF, yıllar içinde fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçiş süreciyle dünyanın ve sektörün nabzını ne denli iyi tuttuğunu gösteriyor. Bu yıl EYODER olarak bu önemli fuara davet edildik. Çünkü karbon nötr ekonomiye geçiş yalnızca yenilenebilir enerji yatırımlarıyla değil tasarruftan verimliliğe farklı süreçleri olan sürdürülebilir enerji yönetimini uygulamakla mümkün. Enerji tasarrufu ve enerji verimliliği aşamalarını tamamlamadan, yenilenebilir enerjiden de verimlilik alınamaz. Biz de bu fuarda üç gün boyunca hem özel holümüzde hem de ulusal ve uluslararası alandan uzman konuşmacılarımızın katılımıyla düzenlediğimiz ‘Gelecek Verimlilikte’ panellerinde; enerji yönetimi, ESCO’lar, enerji performans sözleşmeleri, yeşil binalar, ölçme ve doğrulama, dijitalleşme gibi kavram ve konuları masaya yatırdık. EIF’in geleceğe daha yeşil dönüşmesi ve gösterilen büyük ilgi, her geçen dönem fuara daha güçlü bir şekilde katılım sağlayarak, ülkemizin yeşil dönüşüm sürecine katkı sunmamız adına bizlere yol gösterdi” dedi.

Enerji verimliliği tüm boyutlarıyla ele alındı

EYODER tarafından düzenlenen ‘Gelecek Verimlilikte’ kongrelerinin ilk gününde ‘Enerji Verimliliğinde Öncü Dernekler’ ve ‘Enerji Verimliliği Finansmanı’ başlıklı oturumlar düzenlendi. Etkinliğin ikinci günündeki kongre bölümü, EYODER tarafından yürütülen, AB Destekli ‘ESCO ve EPS Sektörünün STK İş Birliği ile Geliştirilmesi’ (FACILITEE) projesine ayrıldı. Projenin tanıtım oturumunun ardından ayrı ayrı oturumlarda EYODER bünyesinde kurulan farklı komiteler tarafından finansman, sigorta ve hukuk çerçevesinde Türkiye’de ESCO ve EPS pazarı ele alındı. Son gün ise ‘Dünyada ve Yerelde EPS Vaka Analizleri’, ‘Yeşil Mutabakat Eylem Planı’, ‘Ölçme ve Doğrulama’, ‘Enerji Verimliliği ve Dijitalleşme’ temalı oturumlar gerçekleştirildi.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Mert Ciğerli
Etiketler: eyoder, enerji, elektrik, eif, onur ünlü
Yorumlar
Haber Yazılımı