ÇEDAŞ'ta Yılbaşı Teyakkuzu
Haber
30 Aralık 2022 - Cuma 22:57 Bu haber 2539 kez okundu
 
ÇEDAŞ'ta Yılbaşı Teyakkuzu
ELEKTRİK Haberi
ÇEDAŞ'ta Yılbaşı Teyakkuzu

ÇEDAŞ, elektrik dağıtım hizmeti verdiği Sivas, Tokat ve Yozgat’ta sert kış şartları bastırmadan bakım, onarım ve yenileme çalışmaları ile enerji altyapısını güçlendirirken 31 Aralık gecesinde tüketicilerin enerji konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamaması için planlı kesintileri iptal etti, sahadaki ekip sayısını da yüzde 40 artırdı.

Sert kış soğukları kendisini göstermeye başlarken Sivas, Tokat ve Yozgat’ta 1 milyondan fazla aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş (ÇEDAŞ), bakım, onarım ve yenileme çalışmaları ile enerji altyapısını güçlendirdi. Yılbaşı gecesine yönelik ekstra önlemlere ağırlık veren şirket, 31 Aralık ve 1 Ocak günlerinde enerji sıkıntısı yaşanmaması için planlı kesintileri iptal etti. Yılbaşı gecesinde olası arıza ve taleplere hızlı yanıt verebilmek hedefiyle ekipler güçlendirildi, sahadaki personel sayısında yılbaşına özel yüzde 40’lık bir artışa gidildi.

28 KÖYÜN ELEKTRİK DAĞITIM ŞEBEKESİ YENİLENDİ

Hizmet bölgelerinde kış aylarının oldukça sert geçtiğine dikkat çeken ÇEDAŞ Genel Müdürü Niyazi Kıvılcım, bugüne kadar yaptıkları çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“ÇEDAŞ olarak önceliğimiz her zaman, her koşulda kesintisiz ve kaliteli elektrik dağıtım hizmeti sunmak. Bu hedef doğrultusunda bu yıl da havalar çok fazla soğumadan yoğun bir çalışma temposuna girdik. Ekiplerimiz şu ana kadar 1.263 km orta gerilim, 2 bin 500 km alçak gerilim ile 5 bin armatürün bakımını tamamladı. 2022 yılı Ekim ayı sonu itibariyle ise yeni yatırım ihtiyaçları doğrultusunda 193 km yer altı hattı şebekesi, 259 km de enerji nakil hattı tesisini devreye aldık. Yatırım çalışmaları kapsamında 28 köyün elektrik dağıtım şebekesini yenilerken ihtiyaç duyulan bölgelere 12 bin 475 adet yeni direk ve 5 bin 793 adet yeni armatür tesis ettik. Gerilim düşümü nedeniyle de 32 yerleşim yerine ilave yeni trafo tesisi yatırımı gerçekleştirdik.”

KAR ARAÇ VE EKİPMANLARI ACİL DURUMLARA KARŞI HAZIR BEKLETİLİYOR

Kış ayları boyunca şiddetli hava olaylarına karşı ekstra tedbirler aldıklarını söyleyen Kıvılcım, “Tüm hatlarda meydana gelebilecek arızaları, malzeme hasarını önceden tespit etmeyi sağlayan ve arızalara erken müdahale imkânı tanıyan termal kamera, korona kamera, termal kameralı drone ve kısmı deşarj cihazı gibi ekipmanlar da kış mevsiminde aktif olarak kullanılmak üzere hazır duruma getirildi. Kış aylarında 4 paletli kar aracı, 3 kar motosikleti, 5 kablo test aracı, 40 adet sepetli platform, 1 adet 4x4 hidrolik platform, 109 adet 4x4 arazi aracı ve 11 mobil vinç ile hizmet veren şirketimiz, tüm araçlarının kışlık bakımlarını yaparak teçhizatları ile hazır hale getirdi. Tüm kar araç ve ekipmanlarının bakımı yapılarak acil durumlara karşı araçlarımız kritik bölgelere gönderildi” dedi.

HAVA RAPORLARINA GÖRE KRİZ MASASI OLUŞTURULUYOR

Hizmetlerin aksamaması için SCADA (Uzaktan Kontrol, Kumanda ve Veri Toplama Sistemi) Merkezi’nde hava tahmin raporlarını 15, 5 ve günlük olarak aldıklarını aktaran Kıvılcım, “Bu raporlar doğrultusunda olağanüstü durumların ön görülmesi halinde SCADA Merkezinde kriz masası oluşturarak ekiplere gerekli uyarılar yapılıyor. Gerekli görülmesi halinde vardiyalar düzenlenerek ekip sayıları artırılıyor. Hava tahmin raporları doğrultusunda paletli kar araçları ve kar motosikletlerinin konumlandırılması yapılarak ekiplerimiz hazır bekletiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Mert Ciğerli
Etiketler: çedaş, yeni yıl, elektrik, niyazi kıvılcım
Yorumlar
Haber Yazılımı