Avrupa'ya Doğalgaz Akışı Kesilebilir
Haber
12 Nisan 2014 - Cumartesi 12:52 Bu haber 174 kez okundu
 
Avrupa'ya Doğalgaz Akışı Kesilebilir
- Haberi
Avrupa'ya Doğalgaz Akışı Kesilebilir

Enerjimagazin-Rusya Devlet Başkanı vladimir Putin, Ukrayna'nın borçlarını ödememesi halinde ülkeye doğalgaz satışını durduracaklarını ve bunun Avrupa'ya doğalgaz tedariğini sekteye uğratabileceğini söyledi. 18 ülkenin liderine mektup gönderen Putin, Ukrayna ekonomisini krizden çıkarmak için Avrupalı ülkeler ile acil görüşmeler talep etti ve Kiev'in 2.2 milyar dolarlık doğalgaz borcuyla ilgili sabrının tükendiği mesajını iletti.
Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacının yüzde 30'unu Rusya karşılıyor ve bu doğalgazın yarısı da Ukrayna üzerinden AB'ye ulaşıyor.
Daha önce Rusya'nın Ukrayna ile yaşadığı fiyat anlaşmazlıkları, 2005-2006 ve 2008-2009 kışlarında da doğalgaz akşının durmasına ve bazı Avrupa ülkelerinde doğalgaz açığı yaşanmasına yol açmıştı.
Ukrayna'da Rus yanlısı eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Şubat ayında devrilmesi üzerine Moskova'nın Kırım'ı ilhak etmesi, Soğuk Savaş'tan bu yana Doğu ile Batı arasında yaşanan en derin krize yol açmıştı.
Putin, aralarında Rus doğalgazının Avrupa'daki en büyük müşterisi Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel'in de bulunduğu liderlere yazdığı mektubunda, 'Rusya'nın Ukrayna ekonomisini iyileştirme ve istikrara kavuşturma çabalarına katılmaya hazır olduğunu söylemeye gerek yok; ancak tek taraflı olarak değil, Avrupalı ortaklarımızla eşit şartlarda' dedi.
Ukrayna'daki krizin ardından Rusya, komşusuna sattığı doğalgazın fiyatını neredeyse iki katına çıkarmıştı. Ukrayna, fiyat artışının siyasi sebeplerden kaynaklandığını söylüyor.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Avrupa'ya, Doğalgaz, Akışı, Kesilebilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı