Akkuyu'ya Suç Duyurusu
Haber
30 Ocak 2014 - Perşembe 11:37 Bu haber 140 kez okundu
 
Akkuyu'ya Suç Duyurusu
- Haberi
Akkuyu'ya Suç Duyurusu

Mersin Akkuyu'daki nükleer santral sahasında iş makineleri çalışmaya başladı. ÇED raporu olmayan santralda faaliyetin başlaması, tepki yarattı. Şirket yetkilileri ise "Santral inşaatı değil, taş ocağı açtık" diyor. Mersin Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santral sahasındaki çalışmalar ilk kez görüntülendi. Santralla ilgili hazırlanan ÇED raporu halen ÇED Genel Müdürlüğü’nde onay bekliyor. Ancak Greenpeace ulaşan görüntülere göre sahada yoğun bir çalışma var. Yaşam alanları oluşturulmuş, iş makineleri ve kamyonlar hummalı bir çalışma içinde. Yapılan patlatmalar aksiyon filmlerini aratmıyor. Sorumlu şirket Akkuyu NGS ise yapılan çalışmaların nükleer santral inşaatı ile ilgili değil yalnız taş ocağı işletmesi ile ilgili olduğunu söylüyor.
Mersin’in Gülnar ilçesindeki Akkuyu mevkiine kurulması planlanan nükleer güç santralı için Rusya ile Türkiye arasında anlaşma imzalanmıştı. Santralla ilgili Akkuyu NGS (Nükleer Güç Santralı) hazırladığı ÇED raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Genel Müdürlüğü’ne sundu. 3 bin sayfayı aşan ÇED raporu için sonuç henüz açıklanmadı. Santralın takvimine göre, eğer ÇED raporuna onay verilirse 2015’te gerekli lisanslar alınacak. 2016’da santral inşaatı başlayacak. ilk enerji de 2020’de üretilecek.
ÇED raporu alınmadan nükleer santralın kurulacağı sahada santralle ilgili herhangi bir faaliyetin yapılmaması gerekiyor. Ancak Akkuyu’da deniz kenarında yer alan sahada yoğun bir çalışma devam ediyor. Greenpeace’e ulaşan bir videoda sahada düz zemin üzerindeki küçük bir tepelik dinamitlerle kontrollü patlatılıyor. Daha sonra buradan çıkan hafriyat kamyonlarla taşınıyor. Ayrıca sahada ilk kez çekilen fotoğraflardan konteynırlarla işçiler için yaşam alanları oluşturulduğu anlaşılıyor.  Akkuyu'da nükleer santral inşaatı başladı mı? Minareyi Çalan
Greenpeace’e göre, başlayan faaliyetler tamamen nükleer santrallarle ilgili. Santralın mutlaka düz bir zemine kurulması gerekiyor. Bu nedenle patlatmalarla zeminin düzeltmesi yapılıyor. Greenpeace Akdeniz Kampanyalar Yöneticisi Hilal Atıcı, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Şantiyeler kurulmuş durumda. Açıkça görünüyor ki, daha izinler alınmadan Akkuyu Nükleer santrali için yıkım süreci başlamış. Kısacası taş ocağı görüntüsü adı altında, minareyi çalan kılıfını hazırlamış.”
Yetkili şirket Akkuyu NGS, Radikal’e yaptığı açıklamada iddiaların aksine şu açıklamada bulundu: “Akkuyu NGS (Nükleer Güç Santrali) Sahası’nda, Türkiye Cumhuriyeti mevzuatı çerçevesinde ve alınan lisans ve izinlere istinaden yangın emniyet yolları ve güvenlik yollarının oluşturulmasına yönelik malzemelerin temini için taş ocağı işletilmekte olup bu kapsamda ilgili kurumlar tarafından verilen izinler çerçevesinde gerekli izinler alınmış ve sahada denetimler de yapılmıştır. Taş ocağı işletme faaliyetleri için; maden ruhsatı, taş ocağı işletme izni, gayrisıhhi müessese işletme izni ve ÇED Belgesi ilgili kamu kurumlarından alınmış olup söz konusu faaliyetler bu izinler çerçevesinde yürütülmektedir.” ilk Enerji 2020 Ortasında
Proje ile ilgili ÇED Raporu sürecinin devam ettiğini belirten Akkuyu NGS yetkilileri, inşaatın başlayabilmesi için yalnız ÇED olumlu kararının da yeterli olmadığını belirterek şunları dedi: “Uluslararası kural ve izinlerin yanı sıra Türkiye’nin ilgili kurumları tarafından da uygulanan son derece sıkı ve zorlu bir izin ve denetim süreci söz konusu. inşaat için asıl olarak alınması gereken inşaat lisansıdır. Projemizin inşaat lisansının TAEK’den 2015 sonunda alınması, ilk ünite inşaatının ise Ocak 2016’da başlaması öngörülmektedir. Her şey proje takvimine uygun olarak ilerlerse ilk reaktörde elektrik üretiminin 2020 ortasında başlaması planlanmaktadır.”
Temeli Çoktan Attılar
Mersin Nükleer Karşıtı Platform’dan Yılmaz Kilim ise Ekim ayında Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu ile birlikte sahaya gittiklerini yapılan çalışmaları o dönemde tespit ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Taş ocağı adı altında temel kazılmıştı ve temel çalışması şu anda bitti. Nükleere santral sahasına girmemize izin verilmiyor. Taş ocağı ile ilgili proje tanıtım dosyasını bilgi edinme hakkı çerçevesinde istememize rağmen bize vermiyorlar. Eğer dosyaya ulaşabilirsek yapılan işlemin usulsüzlüğünü de kanıtlamış olacağız. Şu anda dolgu işini tamamlamış durumdalar.” Durdurmak için Son Günler Greenpeace Akdeniz, Akkuyu'daki Nükleer Santral inşaatının durdurulmsı için bir kampanya başlattı. 'Nükleer santral inşaatı başlıyor ... Durdurmak için son günler' adıyla 'Şimdi seçimini yap' diyen Greenpeace'in kampanyasına nukleer.greenpeace.org sitesinden ulaşmak mümkün. Akkuyu'da nükleer santral için suç duyurusu Nükleer Karşıtı Platformu’ndan Suç Duyurusu Mersin Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin yapımı için gerekli olan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu alınmadan inşaata başlandığını söyleyerek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Mersin Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) Sözcüsü Sabahat Arslan, adliyede yaptığı basın açıklamasında, Mersin Akkuyu’da yapılmak istenen santralla ilgili halkın kandırılmaya çalışıldığını, buna “dur” diyeceklerini söyledi.
Santral sahasında ÇED raporu alınmadan hukuksuz şekilde çalışma başlatıldığını savunan Arslan, “Mersinlinin iradesi çok güçlüdür. Akkuyu Nükleer Güç Santralini yaptırmamaya kararlıdır. Bu kararlılığını bugün burada bir kez daha ispat etmiş olacaktır” dedi.
Saha Eski Haline Getirilmeli
Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen de Türkiye ’de baroların, ‘zaptedilemez kaleler’ gibi hukuku sonuna kadar savunacağını söyledi. Mersin’de kurulmak istenen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin sadece Mersin, Akdeniz, Anadolu değil, tüm dünya için tehlike oluşturduğunu söyleyen Antmen, şunları kaydetti:
“Projeyle ilgili ÇED kararı mevcut değil. Bu sebeple proje alanında hiç bir işlem yapılamaz. Yapılan her türlü iş ve işlem yasal mevzuata açıkça aykırıdır. ÇED süreci tamamlanmadan ve Çevre Kanunu’nun 15. maddesine göre kanun ve yönetmeliklere aykırı yapılan faaliyetlerin derhal durdurulması ve yapılanların derhal düzeltilmesi ve sahanın eski hale getirilmesi, inşaata başlayan ve faaliyette bulunanlar hakkında yine Çevre Kanunu’nun 20. maddesi gereğince idari para cezası kesilmesi ve gerekli adli işlemlerin yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda Mersin Barosu Başkanlığı tarafından Gülnar Cumhuriyet Başsavcılığı’na sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.” NKP üyeleri, açıklamanın ardından Mersin Adliyesi’nde Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. radikal      
Kaynak: Editör:
Etiketler: Akkuyu'ya, Suç, Duyurusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı