Akkuyu NGS'de 4'üncü Ünite İçin Hazırlıklara Başlandı
Haber
12 Ağustos 2021 - Perşembe 18:37 Bu haber 14192 kez okundu
 
Akkuyu NGS'de 4'üncü Ünite İçin Hazırlıklara Başlandı
ENERJİ Haberi
Akkuyu NGS'de 4'üncü Ünite İçin Hazırlıklara Başlandı

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali (NGS) olan Akkuyu NGS sahasında 4. Ünite'nin inşası için hazırlıklara başlandı. Çalışmalar, Türkiye Cumhuriyeti Nükleer Düzenleme Kurumu'nun 30 Haziran 2021'de verdiği Sınırlı Çalışma İzni uyarınca yürütülüyor.

4. Ünite'nin reaktör binası inşası, türbin binası, yardımcı reaktör  binası ve diğer ana tesislerinin inşası için başlayan çukur kazma  çalışmaları, 655 m2'lik bir alan üzerinde yapılıyor. En alçak noktada  çukur derinliği yaklaşık 12,5 metre olacak. İşçilerin toplamda  yaklaşık 600 bin metreküp toprağı taşıması bekleniyor. Çukur kazma  çalışmaları, kayalık zeminin arındırılması ve kazılmasının yanı sıra  drenaj kurulumunu da kapsıyor. 4. Ünite inşaat alanında halihazırda  ekskavatörler, damperli kamyonlar, sondaj makineleri gibi 20'nin  üzerinde iş makinesi bulunuyor.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Bu yıl, 4. Ünite için inşaat lisansı almayı ve önümüzdeki yılın  başlarında ünitede tam ölçekli inşaat çalışmalarına başlamayı  umuyoruz. Yılsonuna kadar reaktör ve türbin binalarının temel  plakaları için beton dökme işlemine başlanacak, ardından plakalar  güçlendirilecek. Böylelikle Akkuyu NGS, aynı anda dört güç ünitesinin  inşa edileceği dünyanın en büyük nükleer inşaat merkezi olacak. Bu,  dünya nükleer sanayi tarihinde benzeri olmayan bir durum. NGS'nin dört  güç ünitesinin eşzamanlı inşası, yüksek kaynak konsantrasyonu  gerektirecek ancak bunun için tamamen hazırız" dedi.

Çukur kazma süreci kapsamında, zemin iyileştirme çalışmaları da  yapılıyor. Bu kapsamda, masife su-çimento karışımı pompalanıyor ve  bazı alanlarda jet grouting yöntemi kullanılıyor. Yüksek basınç  altında toprağa çimento harcı pompalanıyor, bunun sonucunda da  toprağın istenen taşıma kapasitesine ulaşması sağlanıyor. Böylelikle  inşa edilen binaların ve yapıların uluslararası standartlarda güvenli  ve sağlam olmasını sağlayan masif yığını oluşuyor.
Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Remzi Ciğerli
Etiketler: akkuyu, enerji, elektrik, nükleer
Yorumlar
Haber Yazılımı