Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Bakanlığı Önünde Kırmızı Alarm
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Bakanlığı Önünde Kırmızı Alarm

Enerji Bakanlığı Önünde Kırmızı Alarm
Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan Termik Santralleri çalışanları dört gün yürüyerek Başkent Ankara'ya ulaştılar.
10.10.2013 / 22:06

Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan Termik Santralleri ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Güney Ege Linyit İşletmeleri Müessese Müdürlüğü (GELİ) ve Yeniköy Linyit İşletmesi (YLİ) işyerleri ve kömür ocaklarıyla ilgili alınan Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı karşısında yaptıkları direnişlerle tüm Türkiye'ye adını duyuran Muğlalı enerji ve maden işçileri, Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının iptali amacı ile 07.10.2013 günü Başkent Ankara’ya doğru yürümeye başlayan işçiler, yürüyüşlerini TBMM önünde yaptıkları basın açıklaması ile sonlandırdılar.


Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan Termik Santralleri’nde çalışan işçileri temsilen yürüyen 200 kişilik işçi grubu, Başkent Ankara’ya ulaşmak için Aydın, İzmir, Uşak ve Afyonkarahisar güzergahını izlediler. İşçiler otobüslerle yol alıp, kent girişlerinden itibaren yürüdüler ve güzergahları boyunca halkın yoğun ilgisiyle karşılanan işçiler bugün Başkent Ankara’ya ulaştılar.


Dört gündür yürüyen, Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan Termik Santralleri çalışanları bugün saat 10.30 sıralarında Ankara’daki Sayıştay önünde kendilerini bekleyen "Türk-İş Mali Sekreteri Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, Maden-İş Genel Başkanı Nurettin Akçul, Tes-İş Genel Başkan Yardımcısı Hasan Tahsin Zengin, bazı CHP milletvekilleri ve emek örgütleri, emekçiler" ile buluşarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne doğru yürüyüşe geçtiler.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önüne gelen işçiler, baretlerini çıkararak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın giriş kapısının korkuluklarına taktılar ve Bakanlık önünde oturma eylemi yaptılar. İşçilerin bu eylemi sırasında Bakanlık önünde kırmızı alarm verildiği ve yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü. Yaklaşık 50 kadar çevik kuvvet polisi ve Bakanlık korumaları Bakanlık kapısının önünde barikat oluşturdular. İşçiler oturdukları yerden "Ölmek var, dönmek yok", "Sat bakalım, sat bakalım Yatağan'ı sat bakalım", "Kitler vatandır, vatan satılmaz" sloganları attılar.
Bakanlık önünde slogan atarak bir süre bekleyişlerini sürdüren 200 enerji işçisi daha sonra ellerinde taşıdıkları "Emeğimiz, yarınlarımız ve ülkemiz için yürüyoruz" yazılı pankart eşliğinde İnönü Caddesi'nden Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dikmen Kapısı'na doğru yürüyüşe geçtiler. Takviye çevik kuvvet ve TOMA'ların gelmesinin ardından, grubun ilerlediği yöndeki Genelkurmay Kavşağı'nda yol polis tarafından kapatıldı.


Sahil Güvenlik Komutanlığı önünden yürüyüşlerini sürdüren enerji ve maden işçileri TBMM önündeki dikmen kapısına geldiler. Dikmen Kapısı’ndan meclise girmek isteyen enerji ve maden işçilerine barikat kuran yaklaşık 200 çevik kuvvet polisi izin vermedi. Bunun üzerine çıkan arbede sonrası işçiler yolda oturma eylemi yaparak yolu trafiğe kapattılar. Islık ve alkışlarla oturma eylemine devam eden işçiler “Sat bakalım, sat bakalım Yatağan’ı sat bakalım” “Yatağan’a bir gel de delikanlı kim gör bakalım” şeklinde slogan attılar. Daha sonra Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul bir basın açıklaması yaptı. Akçul yaptığı basın açıklamasında; “Yatağan Yeniköy Kemerköy termik santralleri ve bu santralleri besleyen kömür işletmelerinde çalışan yaklaşık 200 işçimiz pazartesi Milâs ve Yatağan’dan yola çıktılar. Bugün de Ankara’da emek örgütleri, emekçiler ve emek dostları tarafından coşkuyla karşılandılar. Santraller ve kömür sahaları için geçtiğimiz günlerde özelleştirme kararı alındı ve bu süreç işletiliyor. Çünkü bu özelleştirme ile sadece bu işletmelerin çalışanlarının canı yanmayacak yüz binlerce esnaf işçi köylü kamu çalışanı insanın canı yanacak. Ve dahası ülkemiz kaybedecek. Bizler sadece işçilerin değil bölgedeki on binlerce insanın ortak talebi olarak diyoruz ki; gelin bu özelleştirme kararınızı yeniden değerlendirin. Bu işletmeleri özelleştirmeyin, kamu mallarını yok pahasına satmayın. Bu sese kulak verin, bugün canı yanacaklardan işletmeye, bölgesine, memleketine sahip çıkanlardan sadece 200 kişi geldi. Haklı seslerine kulak verilmezse yarın iki bin kişi, sonra koca bir kent ardından bir bölge buraya gelecek. Sayın vekiller bölgelerinizde başınız dik, içiniz rahat, insanların gözlerine bakarak dolaşmak istiyorsanız memleketinizi, insanınızı seviyorsanız sahip çıkın” diye konuştu. Ardından aralarından TES İŞ ve Maden İş sendikaları Yatağan Şube Başkanlarının bulunduğu heyet ile meclise girerek meclisteki siyasi partilerin grup başkan vekilleri ile görüştüler. 

Bu haber toplam 4471 defa okundu
YORUMLAR
ayhan: 
"gene lmerkezen çıt yok"
en alt kesimden çalışanların mücadelesi bunlar. siz mücadele etmezseniz başdakilerin hiçmi hiç umrunda değil.tesiş başkanı kendi üyelerinin eyleminde ankarada karşılamadı,gerisini siz düşünün..
13.10.2013 / 17:34
hasan kacan: 
"ya öncekiler"
bundan önce satılanlar ne idi vatan değil mi şimdi neyin peşindesiniz üyeniz mi kalmadı aidatlarını alıp yiyeceğiniz ne bu telaş sattınız sattırdınız şimdi bağırmaya başladınız .bir sendikalı olarak tes iş üyesi olarak hakkımı size helal etmiyorum köprünün başında sizleri bekliyor olacağım
11.10.2013 / 14:24


YAZARLAR