Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Toroslar Artık Enerjisa'nın
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Toroslar Artık Enerjisa'nın

Toroslar Artık Enerjisa'nın
Enerjisa, ihale bedelinin yüzde 40'ını Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na peşin ödeyerek TOROSLAR’ı devraldı.
30.09.2013 / 14:14

Sabancı Holding'in Alman E.ON ile yüzde 50-50 ortak olduğu Enerjisa, ihale bedelinin yüzde 40'ını Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na peşin ödeyerek Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Toroslar Perakende Elektrik Satış A.Ş. yi devraldı. Devir ile birlikte kamunun elindeki Elektrik Dağıtım şirketlerinin tamamının özelleştirilmesi tamamlanmış oldu.Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) ın bağlı şirketi olan Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. deki TEDAŞ’a ait %100 oranındaki hissenin 15/3/2013 tarihinde yapılan özelleştirme ihalesinde 1.725.000.000 ABD Doları bedelle en yüksek teklifi veren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Toroslar Perakende Elektrik Satış A.Ş. yi devraldı.


Sabancı Holding'in Alman E.ON ile yüzde 50-50 ortak olduğu EnerjiSA, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Toroslar Perakende Elektrik Satış A.Ş. yi devralmak için ihalede teklif ettiği 1,725 milyar dolarlık fiyatın yüzde 40'ı olan 690 milyon doları peşin ödedi. Kalan miktarın ise üç yılda üç eşit taksitle ödeneceği öğrenildi.


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) işletme hakkı devri yöntemiyle gerçekleştirdiği Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. nin özelleştirme ihalesinde en yüksek bedeli Enerjisa teklif etmişti.


Daha önce “Ankara, Çankırı, Kastamonu, Zonguldak, Kırıkkale, Bartın, Karabük” illerinde elektrik dağıtım hizmeti veren BAŞKENT ile İstanbul’un Anadolu yakasında elektrik dağıtım hizmeti veren AYEDAŞ’ı devralan Enerjisa, “Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kilis, Osmaniye” illerinin elektrik dağıtım hizmetini yapan Toroslar’ı da devralarak, “Elektrik Dağıtımında 9 Milyonun üzerinde ki müşteri hedefini de sağlamış oldu.” Toroslar bölgesinin yaklaşık 3 Milyon abonesi bulunuyor.


Hakman’dan Açıklama


Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman; “Elektrik Dağıtımında 9 Milyonun üzerinde ki müşteri hedefimiz Toroslar’ın devri ile birlikte sağlanmış olacak. Başkent bölgesindeki deneyim Toroslar’daki hizmet kalitemize yansıyacak. Hizmet kalitemizi artırmayı, kesintilerin sıklığını düşürmeyi hedefliyoruz. Elektrik dağıtımında Türkiye’de örnek bir şebeke haline geldik. Avrupa’da da örnek olmak için biraz daha yol var.“ dedi.
Çalışanların Durumu


Özelleştirme idaresinden edindiğimiz bilgilere göre TOROSLAR çalışanlarının önündeki alternatifler şöyle:


“Bu süreçte işçilerin hukuki durumları ise, emeklilik aylığını almaya hak kazananlar, yaş ve prim ödeme gün sayısını birlikte dolduranlar, devir tarihinden önce emeklilik talebinde bulunmaları halinde kıdem tazminatları TEDAŞ tarafından ödenecek. Devir tarihi itibariyle emeklilik aylığı veya toptan ödeme hakkını elde etmeyenler iş kanunu uyarınca aynı işyerinin işçisi olarak görev yapmaya devam edecekler.


Devir tarihinden sonra 6 ay içinde kıdem tazminatlarını hak edecek şekilde sözleşmeleri sona erenler işletme veya kendilerinin özelleştirme idaresine başvurmaları halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı devlet memuru kanununun 4. Maddesinin C fıkrası kapsamında, 4-C'li geçici personel olarak il tercihleri de dikkate alınarak istihdam edilebilecekler. Özel sektör tarafından iş sözleşmesi 6 ay içinde sona erdirilen personelin 4-C'ye başvurmaması halinde kendi imkanlarıyla iş buluncaya kadar ya da emekliliği hak edinceye kadar geçecek sürede prim gün sayısı ödemesi dikkate alınarak 3 ay ile 8 ay arasında net asgari ücretin 2 katı kadar 'İş Kaybı Tazminatı' ödeniyor. Devir tarihinden sonra 6 ay içinde sözleşmeleri feshedilmeyen ancak daha sonra feshedilenler 4/C uygulanması hakkı ise bulunmamakta.


Özelleştirme tarihinden sonra işletmede çalışmaya devam eden işçilere özelleştirilen işletmede veya başka bir yerde çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın talepleri halinde TEDAŞ tarafından kamuda daimi işçi olarak çalışmış olmaları kaydıyla "Kamu Daimi İşçi" belgesi verilecektir. İşçiler bu belgeyle kamuya ilk defa alınacak işçi personelin yönetmeliğindeki sınav şartı aranmaksızın İŞ-KUR tarafından belirlenen kıstaslar dahilinde kamu kurumlarının işçi alımlarına başvuru hakları bulunmaktadır.


Devir sözleşmesinin imzalanmasına kadar kurumda çalışan mevcut personelin kurumun farklı bir ünitesine nakillerinin hukuken mümkün olmadığı da belirtiliyor.”


Bu haber toplam 9197 defa okundu


YAZARLAR