Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerjisa Torosları Devralıyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerjisa Torosları Devralıyor

Enerjisa Torosları Devralıyor
Enerjisa, Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Toroslar Perakende Elektrik Satış A.Ş. yi pazartesi günü devralıyor.
30.09.2013 / 14:24

Sabancı Holding  ve Alman E.ON’un ortaklığındaki Enerjisa, Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Toroslar Perakende Elektrik Satış A.Ş. yi pazartesi günü devralıyor.


Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) ın bağlı şirketi olan Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. deki TEDAŞ’a ait %100 oranındaki hissenin 15/3/2013 tarihinde yapılan özelleştirme ihalesinde 1.725.000.000 (Birmilyaryediyüzyirmibeşmilyon) ABD Doları bedelle en yüksek teklifi veren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. ne devri pazartesi günü gerçekleşecek.

Hakman: Hizmet Kalitemizi Artıracağız


Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman; “Elektrik Dağıtımında 9 Milyonun üzerinde ki müşteri hedefimiz Toroslar’ın devri ile birlikte sağlanmış olacak. Başkent bölgesindeki deneyim Toroslar’daki hizmet kalitemize yansıyacak. Hizmet kalitemizi artırmayı, kesintilerin sıklığını düşürmeyi hedefliyoruz. Elektrik dağıtımında Türkiye’de örnek bir şebeke haline geldik. Avrupa’da da örnek olmak için biraz daha yol var.“ dedi.


Yüzde 40 'ı Peşin Ödenecek

Şirkete yakın bir kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre, ihale bedelinin yüzde 40’ı peşin olarak ödenecek. Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) Toroslar Elektrik Dağıtım’ın 1.725 milyar dolar bedelle Enerjisa’ya satışını temmuz ayında onaylamıştı. Devirle birlikte bütün elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirmesi tamamlandı.


20 Şirket Özelin Elinde 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı verilerine göre, Türkiye’de 21 elektrik dağıtım bölgesinden 20’si özel sektör tarafından işletiliyor. Bunlardan Kayseri, Aydın-Denizli-Muğla ve Adıyaman-Kahramanmaraş bölgelerinde Türkiye Elektrik Kurumu Dışındaki Kuruluşların Elektrik Üretimi, İletimi, Dağıtımı ve Ticareti ile Görevlendirilmesi Hakkında Kanun kapsamında özel sektörce elektrik dağıtım hizmeti sunuluyor.


İlk olarak 2006 yılında başlatılan özelleştirme sürecinin yıldızı 4.2 milyar dolarlık satın almayla Sabancı-E.ON ortaklığı oldu. Onları 3.7 milyar dolarla Limak-Kolin-Cengiz ortaklığı takip ediyor.İdare tarafından özelleştirilmesi öngörülen 18 dağıtım şirketinden 17’sinin (Başkent, Sakarya, Meram, Osmangazi, Çoruh, Çamlıbel, Fırat, Yeşilırmak, Uludağ, Trakya, Akdeniz, Boğaziçi, Gediz, Aras, İstanbul Anadolu Yakası, Dicle ve Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş.) özel sektöre devri tamamlandı. Tek özelleşmeyen Toroslar’ın devri ise pazartesi yapılacak.


Çalışanların Durumu


TOROSLAR EDAŞ çalışanları ise gelişmeleri heyecanla takip ediyorlar. Özelleştirme idaresinden edindiğimiz bilgilere göre çalışanların önündeki alternatifler şöyle:


“Bu süreçte işçilerin hukuki durumları ise, emeklilik aylığını almaya hak kazananlar, yaş ve prim ödeme gün sayısını birlikte dolduranlar, devir tarihinden önce emeklilik talebinde bulunmaları halinde kıdem tazminatları TEDAŞ tarafından ödenecek. Devir tarihi itibariyle emeklilik aylığı veya toptan ödeme hakkını elde etmeyenler iş kanunu uyarınca aynı işyerinin işçisi olarak görev yapmaya devam edecekler.


Devir tarihinden sonra 6 ay içinde kıdem tazminatlarını hak edecek şekilde sözleşmeleri sona erenler işletme veya kendilerinin özelleştirme idaresine başvurmaları halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı devlet memuru kanununun 4. Maddesinin C fıkrası kapsamında, 4-C'li geçici personel olarak il tercihleri de dikkate alınarak istihdam edilebilecekler. Özel sektör tarafından iş sözleşmesi 6 ay içinde sona erdirilen personelin 4-C'ye başvurmaması halinde kendi imkanlarıyla iş buluncaya kadar ya da emekliliği hak edinceye kadar geçecek sürede prim gün sayısı ödemesi dikkate alınarak 3 ay ile 8 ay arasında net asgari ücretin 2 katı kadar 'İş Kaybı Tazminatı' ödeniyor. Devir tarihinden sonra 6 ay içinde sözleşmeleri feshedilmeyen ancak daha sonra feshedilenler 4/C uygulanması hakkı ise bulunmamakta.


Özelleştirme tarihinden sonra işletmede çalışmaya devam eden işçilere özelleştirilen işletmede veya başka bir yerde çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın talepleri halinde TEDAŞ tarafından kamuda daimi işçi olarak çalışmış olmaları kaydıyla "Kamu Daimi İşçi" belgesi verilecektir. İşçiler bu belgeyle kamuya ilk defa alınacak işçi personelin yönetmeliğindeki sınav şartı aranmaksızın İŞ-KUR tarafından belirlenen kıstaslar dahilinde kamu kurumlarının işçi alımlarına başvuru hakları bulunmaktadır.


Devir sözleşmesinin imzalanmasına kadar kurumda çalışan mevcut personelin kurumun farklı bir ünitesine nakillerinin hukuken mümkün olmadığı da belirtiliyor.”


Bu haber toplam 9034 defa okundu


YAZARLAR