Enerji Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu
Haber
25 Eylül 2013 - Çarşamba 10:46 Bu haber 16 kez okundu
 
Enerji Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu
- Haberi
Enerji Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

ICCI 2013 Enerji Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Yaklaşık 50 şirketin başvurduğu yarışmada, 2 kategoride 8 ödül verildi. ICCI Enerji Oscar Ödülleri bu yıl Ankara'da düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Ödül törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Hasan Köktaş, ICCI Yürütme Kurulu Başkanı Selahattin Çimen ile kamu üst düzey yetkilileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve enerji sektörünün önde gelen profesyonelleri katıldı. Türkiye'nin en başarılı enerji projelerinin ödüllendirildiği yarışmada, enerji sektöründe lider pozisyondaki yaklaşık 50 şirket yarıştı. Enerjisa, Ciner Enerji, içdaş, Fina Enerji, Maren Germencik JES, Bursa Trakya Cam, Sanko Enerji, 2M Enerji, Nuh Çimento, Ak Gıda ödül aldılar.  Yenilenebilir enerji santralleri ve termik santraller olmak üzere 2 kategoride toplam 8 ödül verildi. Bazı şirketler ödüllerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın elinden aldı. Yenilenebilir enerji santralleri alanında hidroelektrik kategorisinde 2M Enerji Üretim A.Ş`ye ait Sıra Konaklar Regülatörü ve HES ödüle layık bulundu.
Rüzgar kategorisinde Fina Enerji`ye ait Ziyaret RES ve Sanko Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş`ye ait Çatalca RES ödüllendirildi.
Jeotermal kategorisinde ödül alan projeler ise Maren Maraş Elektrik Üretim, Sanayi ve Ticaret AŞ`ye ait Maren Germencik JES (deniz) oldular.
Mey Alkollü içkiler A.Ş`ye ait Nevşehir içki Fabrikası biyokütle ve atık kategorisindeki ödülü aldı.
Termik santraller atık ısı kategorisinde Trakya Yenişehir Cam Sanayi A.Ş`ye ait Bursa Trakya Cam Fabrikası Ocsar`a layık görüldü.
Doğalgaz kategorisinde Enerjisa Enerji A.Ş`ye ait Bandırma 1 Doğalgaz Çevrim Santrali ödül kazandı.
Kömür kategorisinde içdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş`ye ait Bekir Termik Santrali ile Ciner Grubu`na ait Silopi Termik Santrali ödüllerin sahibi oldular.
Jüri Özel Ödülleri
Organizasyon kapsamında üç adet de jüri özel ödülü verildi. Jüri özel ödülleri, biyokütle ve atık kategorisinde Nuh Çimento Sanayi AŞ`ye ait Kocaeli Arıtma Çamuru Kurutma Tesisi`ne, güneş kategorsinde Fina Enerji`ye ait Özyeğin Üniversitesi Fotovoltaik Enerji Santrali`ne, doğalgaz kategorisinde ise Ak Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ`ye ait Ak Gıda KojenerasyonTesisi`ne gitti. Bakan Yıldız ödül törenindeki konuşmasında, "Üretim santrallerinde son 8 yılda yapılan 720 milyon liralık bir harcamaya beraber 43 milyar liralık bir tasarrufun hamdolsun önü açılmış oldu. Ve önümüzdeki dönemde yine istasyonlara ayıracağımız 2 milyar TL'lik yatırımla beraber tasarruf miktarımız 700 milyon TL kadar daha artmış olacak" dedi. Taner Yıldız, herkesi enerji alanında tasarrufa da davet etti. "Bizler tüketici olmaktan daha ziyade kullanıcı olacağımız bir döneme girdiğimizi bilmemiz lazım.hele hele yüzde 72'ler civarında ithal kaynaklara dayalı bir enerji sektörü yapılanmasının oluşturulması bizleri daha da dikkatli olmaya sevkediyor."
Kaynak: Editör:
Etiketler: Enerji, Oscar, Ödülleri, Sahiplerini, Buldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı