Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Özelleştirmeye Karşı Dağa Çıktılar
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Özelleştirmeye Karşı Dağa Çıktılar

Özelleştirmeye Karşı Dağa Çıktılar
Enerji ve Maden Emekçileri, Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik santrallerinin özelleştirilmesine karşı Sodra Dağı eteklerinde buluştu.
25.09.2013 / 09:31

Enerji ve Maden Emekçileri, Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik santrallerinin özelleştirilmesine karşı Sodra Dağı eteklerinde buluştu. 


Milas Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinden gelen yaklaşık Bin işçi Milas’ta bulunan 600 rakımlı Sodra dağına çıkarak özelleştirme karşıtı basın açıklaması yaptılar. “direne direne kazanacağız”, “iş ekmek yoksa barışta yok”, “her yer direniş, her yer Yatağan”, “hükümet şaşırma, sabrımızı taşırma” sloganları atan işçilere  CHP Muğla Milletvekili Prof. DR. Nurettin Demir, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, İşçi Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Karanlık, ESM (Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası) Genel Başkanı Mustafa Şenoğlu, TMMOB Maden Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Muhammet Yıldız, ESM Aydın Şube Başkanı Celalettin Çakmak ve ESM Muğla İl Temsilcisi Ferruh Eyüpoğlu destek Verdi.
Tes-iş Sendikası Şube Başkanı Fatih Erçelik; “AKP Hükümeti işyerlerimizi, emeğimizi, alınterimizi, geleceğimizi özelleştiriyor. Enerji ve Maden işçileri olarak, kamu malımız olan santral ve kömür ocaklarımızı teslim etmeyeceğiz. AKP iktidarının yağmasına, talanına geçit vermeyeceğiz Yatağan ve Milas işçileri olarak direneceğiz. AKP Hükümeti'nin demokrasi anlayışını, emekçiye bakışını, hak arayana reva gördüğü muameleyi çok iyi biliyoruz. Seslerini duyurmak üzere sokağa dökülen insanların nasıl biber gazına, nasıl tazyikli suya maruz bırakıldıklarını, 2009'daki Tekel eylemlerinden beri tecrübe ediyor ve görüyoruz. AKP Hükümeti, görev başına geldiği günden bu yana Ülkemizi parsel parsel satmakta ve zor şartlar altında kurulan Kamu Kurumlarımızı çok uluslu şirketlere ve yandaşlara peşkeş çekmektedir. Hükümet, her türlü demokratik, meşru hak arayışına ve vatandaştan yükselen tepki çığlıklarına kulaklarını tıkamakta ve kendi bildiğini okumaya devam etmektedir. Maden ve Enerji işçileri olarak Sodra Dağı eteklerinden Hükümete sesleniyoruz; Enerjide özelleştirme ülkenin bağımsızlığına saldırıdır, yabancılaştırmadır, yoksulluktur, fakirliktir, elektriğin pahalılaşmasıdır, kamu’nun yerini özel sektör tekelinin almasıdır. Milletin rızkının 3-5 açgözlüye teslim edilmesidir. Yıllardır özelleştirmeye karşı verdiğimiz mücadeleyi, yaptığımız eylemleri Mısır'daki sağır sultan duydu, bir siz duymadınız. Siz Mısır'dakileri duydunuz, Kandildekileri duydunuz kendi vatandaşınızı duymadınız. Sesimizi duyurmak için ne yapalım? İlla ki dağlara mı çıkalım? O zaman mı kulak vereceksiniz bize? O zaman mı müzakerelere başlayıp, çalıştaylar oluşturup, işçinin derdini dinleyeceksiniz? O zaman mı emek ve emekçi açılımı yapacaksınız? O zaman mı özelleştirmelerden vazgeçeceksiniz, sesimizi duyacaksınız. İşimiz ve çocuklarımızın geleceği, halkımızın çıkarı için bugüne kadar ne gerekiyorsa yaptık, bundan sonra da üretimden gelen gücümüzü kullanmakta dâhil her şeyi yapacağımızın bilinmesini istiyoruz. Önümüzdeki süreçte direnişin simgesi olmuş enerji ve maden işçileriyle birlikte dayanışma içersinde özelleştirmeyi bertaraf edeceğimize olan inancımız tamdır. Buradan bizleri duymayanlara seslendiğimiz gibi, şimdiye kadar her anlamda  destek veren bölge milletvekillerimize, yerel yöneticilerimize, siyasi parti il ve ilçe örgütlerimize, belediye başkanlarımıza, tüm sivil toplum örgütlerimize, odalarımıza, sendikalara ve halkımıza teşekkür etmeyi de bir borç biliyoruz ölmek var, dönmek yok”diye konuştu.


Hükümete sesini duyurabilmek için bu eyleme imza atan işçiler hep birlikte özelleştirmeye karşı and içti.


Basın açıklamasının ardından tekrar yürüyüşe geçen enerji ve maden işçileri Sodra dağından inerek otobüslerle olaysız bir şekilde Milas’tan ayrılırken Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri cevrede geniş güvenlik önlemi aldı.


Özelleştirmeye karşı mücadele eden işçilerin bir sonraki durağı Türkiye Büyük Millet Meclisi.


demeçgazetesi

Bu haber toplam 3772 defa okundu
YORUMLAR
metin erkan: 
"özelleştirme magduru işçiler 4cye geçici personel olmaya mahkum..."
şu anda türkiyede 21 bölge olarak tedaş hep satıldı özelleşti,buralara kpss ve mülakat aşamalrından geçerek giren daimi kadrolu işçiler ise bunların çogu üniversite mezunu kalifiye eleman teknisyen,tekniker bunların ise elinden kadroları alınarak maaşları yarıya düşürülüp 4c denen ne statü var ne kadro var 21.yylda nasıl bir personel sistemi oldugu belli olmayan yani adın bile yok ne memursun ne işçi böyle bir çalışma şartı altında evine ekmek götürmek için çalışıyoruz.buralar özelleştigi zaman burdaki işçilerinde sonu hep aynı olacak biz tedaş işçileri olarak özelleşmenin önünde hiçbirşey yapamdık sendikamızda bizi sattı hakkımızı savunmadı yanı şu anda elimizden alınan kadromuzun tekrar geri kazanmak için savaş veriyoruz Allah bütün özelleştirme magduru işçilerin yardımcısı olsun.Sadece adalet istıyoruz.
26.09.2013 / 11:49


YAZARLAR