Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Yıldız'dan Önemli Açıklamalar
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Yıldız'dan Önemli Açıklamalar

Bakan Yıldız'dan Önemli Açıklamalar
Bakan Yıldız, “Suriye’de kimyasal silahın kullanılması insanlığı bitirmiş, enerji sektörünü de etkilemiştir.” dedi.
02.09.2013 / 14:47

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Samanyolu Haber kanalında Ankara Temsilcisi Abdullah Abdülkadiroğlu’nun sorularını yanıtladı. Bakan Yıldız gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.


İşte Bakan Yıldız’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:


Mısır ve Suriye’de yaşananlar


“İnsanlık adına sınavlar başarılı şekilde verilmedi. Hümanizm adına söylemlerde bulunan batının, pratikteki duruşunu açık ve net gördük. Bu yaşananlar dünyanın kurumsal hafızasına kazınan olumsuz yazılardır. Torunlarımızın, geleceğimizin bugünkü tarihe bakışı olumlu olmayacaktır. Kimyasal kullanılmayıp 100 bin kişi daha öldürülse bu sayılmayacak mıydı? Yalnızca kimyasal mı kullanılması gerekiyor? Hem Mısır’da hem Suriye’de çifte standarda sahip yapı kaybetmiştir. Suriye’de ise kimyasal silahın kullanılması insanlığı bitirmiş, enerji sektörünü de etkilemiştir.”


Mısır ve Suriye’nin enerjiye etkisi nasıl oldu?


“Mısır’da darbe öncesi ham petrol 103 dolardı, şimdi 113 dolar. Üç gün önce 117 doları gördü. Süveyş Kanalından günlük 5 milyon varil ham petrol geçiyor. Mısır’ın ham petrol üretimi dünya üretiminin yüzde 1’inden daha az olmasına rağmen fiyatlara etkisi yüzde 10 oldu. Yalnızca bu 10 dolar artışla yıllık gelirleri 50-100 milyar dolar artan ülkeler var. Üretici ve tüketici ülkeler arasında olan denge bu olaylarla sarsılıyor. İsteğimiz, ham petrol fiyatlarının sürdürülebilir ve daha düşük seviyelere, 100 dolar seviyelerine inmesidir.”


Mısır ve Suriye’nin Türkiye’deki petrol fiyatlarına etkisi oldu mu?


“Mısır ve Suriye’nin elbette ülkemize etkisi olmuştur. Bunun yanında dövizdeki artışın da etkisi olmuştur. Çünkü biz dışarıdan enerji kaynaklarını dolarla alıp tüketiciye TL’yle satan bir ülkeyiz. Türkiye bu anlamda bankacıların dediği gibi açık pozisyonda kalan bir ülkedir. Dövizin her yükselmesi bizi olumsuz etkiliyor. Ham petrolün ve dövizin artması, fiyatların bizim istemediğimiz rakamlara gelmesine sebep oluyor. Enerji piyasası en ufak bir dalgalanmayı kabul etmiyor. Mısır’daki istikrarsızlığın Türkiye enerji maliyetlerine faturası 300 milyon dolar olmuştur. Ancak ben bunların sürdürülebilir olmadığını düşünüyorum.”


Mısır ve Suriye’nin Türkiye’deki enerji yatırımlarına etkisi olur mu?


“Türkiye’nin oluşturduğu siyasi istikrar, bu tür dış tesirlere karşı daha dayanıklı hale gelmiştir. Türkiye yoluna devam eder, siyasi istikrarıyla beraber yatırımcıları çekmeye çalışır. Su, güneş, kömür, rüzgar, jeotermal gibi yerli kaynaklarla ilgili çalışmalarımıza gösterilen tepkilerin ham petrol fiyatları 113 dolara çıktığında tekrar gözden geçirilmesi lazım. Bu kaynakların değerini anlamamız için etrafımızda savaş çıkması gerekmiyor. Bizim ne çevreden ne yeşilden ne de enerjiden vazgeçeceğimiz bir yapıyı kurgulamamız lazım. Türkiye, bütün doğal güzelliklerini koruyarak bu kaynaklarını çıkarabilir. Vatandaş, sanayici ve sivil toplum kuruluşlarından bu hassasiyete sahip olmalarını bekliyoruz.”


Yaz aylarında enerji tüketimi nasıl oldu, kışa girerken sıkıntı var mı?


“Biz, yaza girerken arz fazlamız var diyorduk. Günlük 800 milyon kilovatsaate yakın yakın tüketimi gördük. Ama çok şükür bunu sorunsuz karşıladık. Şu anda 4000 MW arz fazlamız var. Kış için bir sıkıntı öngörmüyoruz. Önemli olan Türkiye’nin ekonomik büyümesini karşılamak için enerjideki büyümemizin de % 4-5 seviyelerinde olmasıdır.”


Doğalgaz fiyatları


“Enerjide maliyetlerimizin artığını herkes biliyor. Şu anda doğalgaz maliyetleri, döviz fiyatları ve ham petrol fiyatlarının arttığı bir süreçteyiz. Biz bunları yerli kaynaklarla dengeleyerek vatandaşlarımıza yansıtmıyoruz. Biz olabildiğince bunda ısrarlı olmaya çalışıyoruz. 28 AB ülkesi arasında doğalgazı en ucuz alan ülke biz değiliz, ama tüketiciye en ucuz satan ülke biziz. Bu, yerli kaynaklarımızı harmanlayarak oluyor. Biz su kaynaklarımızı harekete geçirmiyor olsaydık, artan bu maliyetleri fiyatlara yansıtmak durumunda kalırdık.”

Bu haber toplam 2326 defa okundu


YAZARLAR