Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji İşçileri Ayaklandı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji İşçileri Ayaklandı

Enerji İşçileri Ayaklandı
BEDAŞ'ta başlayan işten çıkarmalar ve bazı hak gasplarının yaşandığı iddiaları üzerine DİSK Enerji-Sen sendikası üyesi enerji işçileri BEDAŞ Genel Müdürlüğü'ne yürdüler
24.07.2013 / 09:58

DİSK'e bağlı Enerji Sen üyesi taşeron işçiler, enerji işçilerinin işten çıkartılmasını protesto etmek ve ağır çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle Talimhane'de bulunan Şehit Muhtar Bey Caddesi'nden Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) Genel Müdürlüğü'ne yürüyüş düzenledi.

"İşimize emeğimize geleceğimize sahip çıkıyoruz" pankartı açan işçiler, sık sık "Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", “BEDAŞ’ı bastık, yine basarız”, “Sendika haktır engellenemez”, “Enerji-Sen sokakta hak kavgasında” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti..


Yürüyüşe DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, CHP İstanbul Milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Melda Onur'un yanı sıra, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Celal Obat, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, SGD, ÖDP, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve Politeknik üyeleri ve birçok sendika yöneticisi de katıldı.


Yürüyüş sırasında Habertürk televizyonu önünden geçen işçiler, televizyona işçilerin mücadelesine yer vermedikleri için tepki göstererek, "Özgür basın sendikayla gelecek" sloganı atarak, tepki gösterdi.


Yürüyüşün son bulduğu BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde grup adına açıklama yapan Enerji-Sen Genel Merkez yöneticisi Mustafa Bozali, BEDAŞ işvereni tarafından işten çıkarmaların yapılmayacağının resmi olarak açıklanması gerektiğini söyledi. Bozali, "Taşeron şirketler aracılığıyla çalıştırılmaya derhal son verilmelidir. Başta ücretlerimiz ve çalışma koşullarımız bu karar gereğince iyileştirilmelidir" dedi. BEDAŞ'ta performansa dayalı çalışmaların gündeme geldiğini ifade eden Bozali, “Çok tehlikeli bir iş kolu olan enerji iş kolunda fazla çalışma zorlaması, telafisi imkânsız kazalara davetiye çıkarmaktadır” diye konuştu.


Bozali konuşmasının ardından 12 Temmuz’da gerçekleştirilen “BEDAŞ Enerji İşçileri Forumu’nda” aldıkları şu karar ve talepleri okudu.


1) Bir işçi arkadaşımız dahi işten çıkarılırsa iş edimimizi yerine getirmemek dahil tüm fiili-meşru haklarımızı kullanacağız


2) Kazanılmış hiçbir hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz. Maaşların düşürülmesi ve iş saatlerinin arttırılması başta olmak üzere tüm hak gasplarına ve köleliğe karşı duracağız. Haklarımız gasp edilmek istenirse başta hukuki mücadeleyi başlatarak, her türlü fiili-meşru eylem hakkımızı kullanacağız.


3) Devam etmekte olduğumuz iş hakkında yapılacak sözleşmelere tek tek görüşmeler yerine adres olarak sendikamızı göstereceğiz.


4) Sendikamıza danışmadan ibraname ve ihbarname gibi evrakları imzalamayacağız.


5) İşçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarının asgari olarak 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu çerçevesinde uygulatmak için mücadele edeceğiz.


6) Hala sendikamızın üyesi olmayan arkadaşlarımızı tez elden birlik olmaya ve sendikamıza üye olmaya davet ediyoruz.


İşçiler BEDAŞ binası önünde "Duran insan" eylemi de gerçekleştirdiler. Duran adam eyleminin ardından işçiler adına açıklama yapan Enerji-Sen Genel Sekreteri Alişan Doğan, "BEDAŞ Genel Müdürlüğü ile devirden önce ve devirden sonra defalarca görüştük ve BEDAŞ'a işçilerinin kırmızıçizgilerini hatırlattık. Gelinen noktada kimi taleplerimizin dikkate alındığı görünürken hale temel talebimiz olan iş güvencesi konusunda duyarlılık gelişmediğini görüyoruz" dedi. 

12 Temmuz'da gerçekleştirdikleri "BEDAŞ Enerji İşçileri Forumu"nda belirlenen işten çıkartılmaların sonlandırılması ve güvenceli iş konularındaki taleplerini sıralayan Doğan, "Cengiz-Kolin-Limak yetkilileri BEDAŞ bünyesinde çalışan fazlası olduğu iddiasını ısrarla sürdürmekteler. 'BEDAŞ'ta İş İmkânı' yazılı ilanlar astırarak, emlakçı ofislerine kadar pankartlar asarak büyük çoğunluğu vasıflı iş gücü olan bu iş yerinde adeta amele pazarından vasıfsız işçi toplamaya çalışmaktadır" dedi. Vasıflı çalışanların işten çıkartılarak yerine tecrübesiz-vasıfsız çalışanların alınmasının ciddi bir sosyal tepkiye kapı aralayacağını belirten Doğan, "Bunu aklından geçirenlerin daha bir buçuk ay önce 200 metre uzağımızdaki Gezi Parkı'nda yaşananları unutmaması gerekmektedir "dedi.


Basın açıklamasının ardından eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

Bu haber toplam 3008 defa okundu


YAZARLAR