Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - BEDAŞ Çalışanları İsyan Etti!
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BEDAŞ Çalışanları İsyan Etti!

BEDAŞ Çalışanları İsyan Etti!
BEDAŞ çalışanları, olağanüstü durumların haricinde hiç bir olaya müdahale etmeme kararı aldı.
02.05.2021 / 10:50

Enerjimagazin-Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş’de (BEDAŞ) çalışan TES-İş üyesi işçiler, Yüksek Hakem Kurulunun (YHK) yüzde 6’lık zammına karşı bugün iş bıraktı. YHK'nın zam kararı sonrası isyan eden BEDAŞ çalışanları, “Yangın, patlama, hastalık gibi olağanüstü durumların haricinde haklarımızı alana kadar hiç bir olaya müdahale etmeme kararı aldık” dedi.


Resim


2020 Kasım ayında başlayan BEDAŞ işveren temsilcileri ve TES-İŞ sendikası toplu iş sözleşmesi anlaşmazlık nedeniyle sendika, uyuşmazlığın çözümü için Yüksek Hakem Kurulu’na (YHK) başvurdu. YHK, enflasyon zammının oldukça gerisinde bir oran belirleyerek, işçilere birinci yılın ilk 6 ayı yüzde 6, ikinci 6 ayı ise yüzde 5; İkinci yıl için ise yüzde 5+4 zam yapılmasına karar verdi. YHK ayrıca işçilerin istihkak ücretlerini de 18 TL olarak belirledi.
Emeklerinin karşılığını alamadıklarını ve haklarını helal etmeyeceklerini ifade eden BEDAŞ işçileri, YHK'nin düşük zam kararına karşı bugün İstanbul’daki tüm işletmelerde iş bırakma kararı aldı.


Resim


www.enerjimagazin.com a konuşan İşçiler, “2020 Kasım ayında başlayan BEDAŞ işveren temsilcileri ve TES-İŞ sendikası toplu iş sözleşmesi anlaşmazlık nedeniyle YHK taşınmış olup YHK dan çıkan sonuç enflasyon zammının çokta gerisinde bir oran belirleyerek işçilerin ekmeğine kan doğramıştır. Buna istinaden BEDAŞ çalışanları yangın, patlama, hasta haricinde haklarımızı alana kadar hiç bir olaya müdahale etmeme kararı almıştır. Bizler Enerji çalışanları yaptığımız işin tehlikesinin farkındayız ve en az sağlık çalışanları kadar bu zorlu süreçte canımızı dişimize takıp salgınla mücadelede canımızı ve ailemizi tehlikeye atarak destek verdik vermeye de devam ediyoruz. Ancak hakkımızı ve emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Hakkımız helal değildir. Alana kadar mücadeleye devam edeceğiz.” dediler.


Resim


Bu haber toplam 1120 defa okundu


YAZARLAR