Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TÜBA Doğal Gaz Çalıştayı Raporunu Yayımladı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TÜBA Doğal Gaz Çalıştayı Raporunu Yayımladı

TÜBA Doğal Gaz Çalıştayı Raporunu Yayımladı
TÜBA Enerji Çalışma Grubunun hazırladığı Doğal Gaz Çalıştayı Raporu yayımlandı.
06.04.2021 / 20:46

Enerjimagazin-TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker yaptığı açıklamada; TÜBA tarafından gerçekleştirilen Doğal Gaz Çalıştayında konu başlıkları ve konuşmacıların multi-disipliner ve bilimsel bir yaklaşımla belirlendiğini, Çalıştay kapsamında değerlendirilen konular çerçevesinde oluşturulan Raporun ise stratejik planların hazırlanmasında ve kısa, orta ve uzun dönemli yol haritalarının dikkate alınmasında önemli katkılar sağlayacağının altını çizdi.


Bilimsel ve teknolojik olarak farklı boyutlara geçişe imkân sağlayacak yerli ve millî bir doğal gaz sektörü oluşturmanın Türkiye’nin bağımsızlığı açısından önemli olduğunu dile getiren Prof. Şeker, TÜBA-Enerji Çalışma Grubunun; enerji alanında Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bilimsel ve teknolojik konularda çalışmalar yaptığını, bilgi ürettiğini vurgulayarak stratejik ve politik görüşleri değerlendirdiğini, politikalar ürettiğini, çıkardığı yol haritalarını yetkililere çözüm odaklı raporlamalar şeklinde sunduğunu söyledi.


Prof. Şeker şu şekilde devam etti:“Tüm enerji alternatifleri üzerine çalışmalar yaparak geçmiş dönemlerde de raporlar hazırlayan Enerji Çalışma Grubumuz; enerji konusunda ülkemizin enerji bağımsızlığına, bilimsel ve teknolojik gelişimine, stratejik enerji önceliklerinin belirlenmesine katkı sağlayacak etkin ve yetkin bir kurumsal yapıyı oluşturarak, bu konuda Türkiye’nin önceliklerini çalışma grubunun da önceliği olarak görerek çalışmalarını yürütüyor. Ülkemizin alternatif enerji kaynakları arayışında kararlı olmasının en önemli göstergesi son dönemlerde yapılan yatırımlarla ve teşviklerle güneş enerji santralleri, rüzgâr enerji santralleri, hibrit yapılar, nükleer enerji yatırımlarının yanı sıra ülkemizin münhasır ekonomik bölgesinde sondaj yapan Oruç Reis, Fatih, Yavuz ve Kanuni gemileri her imkân ve fırsatın enerjiye ulaşım için değerlendirildiğinin bir kanıtıdır. Keşfedilen rezervin Türkiye’nin her alanda açılımına, girişimine, iyileşmesine ve büyümesine katkı sağlayacak bir potansiyelde olmasını ümit ediyoruz. Doğal gaz keşfinin önümüzdeki dönemde ülkemize daha fazla fayda ve verimlilik sağlaması için, enerji boyutundan toplumsal refaha kadar, araştırma-geliştirmeden inovasyon ve teknoloji geliştirmeye dek bütün safhalarının bugünden planlanması gerekiyor. Enerji, ülkemizin en büyük ithalat kalemlerinden birisi olması nedeniyle bütçe ve ülkenin refahı açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple, alternatif enerji kaynakları oluşturmak suretiyle sürdürülebilir enerji temininin yanı sıra, enerji maliyetleri düşürülüyor ve enerji arz güvenliği sağlanıyor. Bu politikalar, üretim sektöründe ülkemizi dünya piyasalarında daha rekabetçi bir konuma getirmenin yanında ülkemizin istihdam ve refahına da katkı sağlayacak bir gelişme stratejisi olarak değerlendirilmeli.”


TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, ayrıca tüm bu çalışmalarla birlikte eğitim ve insan kaynaklarını destekleyerek araştırma altyapısı, bilimsel ve teknolojik kabiliyetleri ile önümüzdeki on yıllara yönelik şekilde Türkiye’nin yeni döneme hazırlanması ve bu konuya özel önem vererek yatırım yapması gerekliliğine dikkat çekti.


TÜBA Doğal Gaz Raporunu indirmek için: http://tuba.gov.tr/tr/yayinlar/suresiz-yayinlar/raporlar


Bu haber toplam 1305 defa okundu


YAZARLAR