Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Fırat EDAŞ Kaçak Elektrik Kullananlara Göz Açtırmıyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Fırat EDAŞ Kaçak Elektrik Kullananlara Göz Açtırmıyor

Fırat EDAŞ Kaçak Elektrik Kullananlara Göz Açtırmıyor
Fırat EDAŞ, kaçak elektrik kullanımını önlemek amacıyla tarama faaliyetlerini ve PLC sayaç montajını başlattı.
03.04.2021 / 19:56

Enerjimagazin-Bingöl’ün Karlıova ilçesinde uzman ekipler ile kaçak elektrik taramalarını gerçekleştiren Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş (Fırat EDAŞ), tarama faaliyetlerinde tespit ettiği kaçak elektrik kullanıcılarına gerekli cezai işlemi uygulayarak göz açtırmıyor.


Karlıova ve köylerinde kolluk kuvvetlerinin aldığı güvenlik tedbirleri dahilinde kaçak elektrik kullanımını önlemek amacıyla tarama faaliyetlerini ve PLC sayaç montajını başlatan Fırat EDAŞ, kaçak elektrik kullanıcılarının gösterdiği tüm zorluğa ve engellemelere rağmen çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.


Tarama faaliyetleri kapsamında tespit ettiği usulsüz kullanımlar hakkında tüketicilere gerekli uyarıyı yaparak cezai işlem uygulayan Fırat EDAŞ, kaçak elektrik kullanıcılarına adeta göz açtırmadı. Yaptığı tarama çalışmalarıyla hem ülke kaynakları ile üretilen enerji miktarının kayıt altına alınmasına hem de ekonomiye kazandırılmasına önemli katkı sağlayan Fırat EDAŞ; çalışma esnasında tüketicilere kaçak elektrik kullanmamaları konusunda bilgilendirmelerde de bulundu.


Kaçak Elektrik Kullanımına Karşı Teknolojik Uygulamalar Devrede


Sorumluluk alanında kaçak elektrik kullanımına önlemek ve enerjinin verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla akıllı elektrik şebeke uygulamalarını hayata geçiren Fırat EDAŞ, tarama faaliyetleri esnasında usulsüz elektrik kullanımının yoğun olduğu bölgelerde taktığı PLC sayaçlar ile gerekli tedbiri almayı da ihmal etmiyor. Uzaktan haberleşme özelliğine sahip PLC sayaçlar sayesinde şebekedeki elektrik tüketimi, uzaktan takip edilerek okuma ve kesme işleminin rahatlıkla yapılacağı ifade edildi.


Kaçak elektrik kullanım oranının minimuma düşürülmesi ve usulsüz elektrik kullanımdan kaynaklı elektrik kesintilerin en aza indirilmesi hedefiyle Bingöl’de tarama ve PLC sayaçların takılması faaliyetlerinin kesintisiz bir şekilde devam edileceği belirtildi. 


Kaçak Elektrik Kullanımına 3 Yıla Kadar Hapis Cezası


Kaçak elektrik tüketimi gerçekleştirildiği tespit edilen tesisatlar için Elektrik Piyasası Tüketici Hizmet Yönetmeliği’nin ilgili maddelerine istinaden işlem yapılmakta ve kaçak tüketim faturaları düzenlenmektedir.


Kaçak tüketim yapanların enerjisi kesilmesinin yanında; ayrıca Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince abonelik esasına göre yararlanılabilen elektrik enerjisinin, sahibinin rızası olmaksızın ve tüketim miktarının belirlenmesini engelleyecek şekilde tüketilmesi halinde kaçak elektrik kullanan kişi hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası için suç duyurusunda bulunulmaktadır. Kaçak elektrik tüketimi gerçekleştirilmesine yardım ettiği tespit edilen kişilere de yaptırım uygulanmaktadır.


Kaçak elektrik ile mücadelede konuya duyarlı ve sorumluluk bilinci taşıyan herkes, Fırat EDAŞ kurumsal web sitesi ‘firatedas.com.tr’ ve ‘186’ numaralı 7/24 Çözüm Merkezi üzerinden kimlik bilgilerini paylaşma zorunluluğu olmadan ihbarda bulunabilmektedir.


Bu haber toplam 2159 defa okundu


YAZARLAR