Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Abdullah Tancan Yeniden EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Seçildi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Abdullah Tancan Yeniden EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Seçildi

Abdullah Tancan Yeniden EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Seçildi
EPİAŞ 6. Genel Kurul toplantısı EPİAŞ’ın Maslak’taki yerleşkesinde gerçekleşti.
29.03.2021 / 17:28

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan yeniden EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yeniden seçilirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar da Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’ne seçildi. Yönetim Kurulu üyeleri ise Mehmet Ertürk, Mustafa Karahan, Muhammed Mahmut Er, Faruk Bostancı ve Talat Ulussever gibi isimlerden oluştu.


Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, çevirim içi olarak katıldığı genel kurul toplantısında EPİAŞ’ın önemine değinerek, “Enerji piyasalarının sürdürülebilir, öngörülebilir ve şeffaf bir şekilde çalışması için kurulan EPİAŞ sayesinde ülkemiz enerji Piyasaları her geçen gün gelişerek devam etmektedir. EPİAŞ bünyesinde spot elektrik ve spot doğal gaz piyasaları işletilmeye devam etmekte ve gittikçe büyüyen bir piyasa haline dönüşmektedir.” dedi.

2021 yılında faaliyete alınacak olan Vadeli Elektrik Piyasası, Vadeli Doğal Gaz Piyasası ve YEK-G Sistemi ile ilgili de konuşan Tancan, “Enerji piyasası dinamikleri ve piyasa katılımcılarının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak 2020 yılında Spot Doğal Gaz Piyasası “haftalık ürünleri” işlemleri işletmeye açılmıştır. Piyasamıza derinlik kazandıracak ve katılımcılara risklerden korunma imkanı sağlayacak Vadeli Elektrik Piyasası ve Vadeli Doğal Gaz Piyasası ürünlerini geliştirmeye devam ediyoruz. Piyasamıza yeni bir soluk getirecek çevresel piyasalar ürünü olan Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Belgesi (YEK-G Belgesi) ile ilgili çalışmaları da sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Abdullah Tancan Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını teşvik ettiğinin altını çizerek üretilen toplam elektrik enerjisinin yüzde 51’inin yenilenebilir kaynaklardan elde edildiğini hatırlattı.


“Piyasalarımızın Daha Etkin, Şeffaf ve Katılımcı Olması İçin Çalışmalarımız Devam Ediyor”


EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu yaptığı konuşmada 2020 yılını değerlendirerek, “2020 yılını dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Coronavirüs pandemisi ile mücadele içinde geçirdik. Piyasalarımızın bu süreçte aksamadan işletilmesi için gerekli bütün tedbirleri aldık, çalışanlarımızın da bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirmesi için gerekli çalışmalar yapıldı. Gün Öncesi Piyasamızda işlem hacmi geçen yıla oranla yüzde 27 artarak 103,71 milyar TL; Gün İçi Piyasamızda ise işlem hacmi geçen seneye göre yüzde 38 artışla 3,8 milyar TL şeklinde gerçekleşti. Ülkemizdeki elektrik enerjisinin yüzde 40’ından fazlası EPİAŞ’ın işlettiği piyasalarda işlem görmektedir. Bu amaçla piyasalarımızın daha etkin, şeffaf ve katılımcı olması için çalışmalarımızın devam ettiğini hatırlatmak isterim.” dedi.


“OTSP Bölgesinde İlk ve Tek Doğal Gaz Piyasası”


Konuşmasında EPİAŞ tarafından işletilen Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası’na da değinen Türkoğlu, “1 Eylül 2018’den itibaren faaliyetlerini sürdüren OTSP, bölgemizde doğal gaz fiyatının serbest piyasada oluştuğu ilk ve tek ülke olma özelliğine sahip. Geçen sene OTSP’de yıllık toplam eşleşme miktarı 2,08 milyar Sm3’le yaklaşık 3 milyar TL’lik işlem gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.


“2021 Yılının EPİAŞ’ın Yılı Olacağına İnanıyoruz”


VEP, VGP ve YEK-G sisteminin bu sene açılacağını hatırlatan Türkoğlu “Bu sene açmayı planladığımız vadeli piyasalarla ve YEK-G sistemi ile birlikte 2021 yılının EPİAŞ’ın yılı olacağına inanıyoruz. EPİAŞ olarak yenilikleri takip ediyor ve çalışmalarımızda teknolojik gelişmeleri kullanıyoruz. Bu kapsamda bu sene 5,3 milyon TL tutarında Ar-Ge alanında yatırım yapmayı planlamaktayız.”

Yapılan oylamada Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Abdullah Tancan yeniden seçildi. Ayrıca Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’ne Alparslan Bayraktar, Yönetim Kurulu üyeliklerine Mehmet Ertürk, Mustafa Karahan, Muhammed Mahmut Er, Faruk Bostancı ve Talat Ulussever seçildi.


Bu haber toplam 2392 defa okundu


YAZARLAR