Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerjisa Büyümeye Devam Ediyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerjisa Büyümeye Devam Ediyor

Enerjisa Büyümeye Devam Ediyor
Enerjisa, 2020 yılının ilk dokuz ayında konsolide Faaliyet Gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artırdı.
10.11.2020 / 10:58

Enerjimagazin- Elektrik dağıtım ve perakende satış sektöründe Türkiye'nin lider  şirketi Enerjisa Enerji, büyüme ivmesini Covid19 ile ortaya çıkan  belirsizliklere rağmen üçüncü çeyrekte de korudu. Enerjisa Enerji, 2020 yılının ilk dokuz ayında 1 milyar 296 milyon TL tutarında şebeke  yatırımı gerçekleştirdi. Konsolide Faaliyet Geliri geçen yılın aynı  dönemine göre yüzde 20 büyüme ile 4 milyar 188 milyon TL olurken, aynı  dönemde Baz Alınan Net Kâr da güçlü performans gösterdi.

%20’si halka açık olan ve ana sermayedarları Sabancı Holding ve E.ON SE olan Enerjisa Enerji, 30.09.2020 tarihi itibariyle mali  tablolarını açıkladı. Buna göre şirket, 2020 yılının ilk dokuz ayında  konsolide Faaliyet Gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20  artırarak 4 milyar 188 milyon TL’ye çıkardı.

“Kesintisiz enerji temini için şebeke yatırımları ilk öncelik”

Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, “ Covid19 salgını risk  yönetiminin önemini ve şirketlerin toplumsal gelişmelerle yüksek  etkileşimini ortaya koydu. Bu dönemde paydaşlarımızın sağlığı ve Sorumlu Kamu Hizmeti anlayışımızla temel ihtiyaç olan elektriğin  kesintisiz sağlanması önceliğimiz oldu. İş sürekliliği ve kriz  komitelerimizle operasyonlarımızın sürekliliği için erken ve yerinde  aksiyonlar aldık. Türkiye’de normalleşme süreci ile birlikte üçüncü  çeyrekte elektrik talebinde artış gördük. Bu dönemde müşteri odaklı  yaklaşımımızla güçlü bir performans gösterdik.

Şebeke yatırımlarımız pandeminin etkilerine rağmen 2020 yılının  ilk dokuz ayında geçtiğimize yılın aynı dönemine göre %56 oranında  artışla 1 milyar 296 milyon TL’ye yükseldi. Bu yatırımlarımızın  karşılığını alarak, bu dönemde müşterilerimizin yaşamlarını  kolaylaştırmaya ve sürdürülebilir çözümler üretmeye devam ettik. Güçlü  bilançomuzun da desteğiyle önümüzdeki dönemde de kesintisiz enerji  temin edebilmek için şebeke yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

Sürdürülebilir çözümlere önem veriyoruz

Enerjisa olarak müşterilerimiz için sürdürülebilir ve yenilikçi  çözümlere önem veriyoruz. Bu kapsamda Ekim ayında kurumsal  müşterilerimizin enerji verimliliğini arttırmaya ve karbon salınımını  azaltamaya yönelik uçtan uca çözümlerimizi “İşimin Enerjisi” çatısı  altında yeniden yapılandırdık. Bu portföyümüzde güneş enerji santrali (GES) kurulum hizmetleri, atık ısı geri kazanımı çözümleri, ısıtma,  soğutma ve havalandırma (HVAC), elektrik motorları ve aydınlatma gibi  alanlar başta olmak üzere enerji verimliliği uygulamaları, elektrikli  araç şarj istasyonu yönetimi ve yeşil enerji sertifikasyonuna kadar  birçok çevre dostu ve sürdürülebilir enerji çözümü bir arada bulunuyor.

“Baz Alınan Net Kar beklentisi yaklaşık yüzde 40 seviyesinde  yıllık büyüme olacak şekilde yukarı yönlü revize edilmiştir ”

Enerjisa Enerji CFO’su Michael Moser, “ 2020’nin ilk dokuz ayında  güçlü bir kar artışı ve üçüncü çeyrekte ise nakit akışımızda önemli  bir toparlanma yakaladık Enerjisa Enerji olarak, kendimizi salgının  yaratacağı olası sonuçlara iyi hazırladık ve çeşitli risk azaltma  önlemlerini zamanında uyguladık. Almış olduğumuz önlemler, ihtiyatlı  bilanço yönetimimiz ve destekleyici regülatif mekanizma sayesinde,

Covid-19’un finansallarımız üzerinde etkisi kısıtlı oldu. İlk dokuz  aydaki performansımız doğrultusunda, 2020 için Baz Alınan Net Kar  beklentimizi yaklaşık yüzde 40 seviyesinde yıllık büyüme olacak  şekilde revize ediyoruz.

Enerji altyapısına ve özellikle Türk sanayisinin bel kemiği olan  şebekelere daha fazla yatırım yapma ihtiyacı, önümüzdeki yıllarda da Türkiye'de müreffeh bir ‘Yeni Enerji Dünyasına” güvenmemizi sağlıyor.”  dedi.


Bu haber toplam 2246 defa okundu


YAZARLAR