Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerjisa'dan Elektrik Direğindeki Kaçağı Haber Veren Akıllı Sistem
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerjisa'dan Elektrik Direğindeki Kaçağı Haber Veren Akıllı Sistem

Enerjisa'dan Elektrik Direğindeki Kaçağı Haber Veren Akıllı Sistem
Enerjisa mühendisleri tarafından geliştirilen “Dokunma Bana” isimli sistem, AYEDAŞ hizmet bölgesinde devreye alındı.
04.11.2020 / 12:36

Enerjimagazin-Enerjisa mühendisleri tarafından geliştirilen, elektrik direklerinde olası bir kaçak durumunda insan ve hayvanların çarpılmalarını engellemeye yönelik ses ve ışıkla uyarı verecek, dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan “Dokunma Bana” isimli sistem AYEDAŞ hizmet bölgesinde devreye alındı.


Enerjisa'dan yapılan açıklamaya göre, Sabancı Altın Yaka Ödül Töreni’nde İnovasyon Kategorisinde 1’inciliği de elde eden sistem, özellikle okul hastane gibi yerlerin yanı sıra toplumsal hayatın yoğun olduğu alanlardaki tüm canlıların hayatlarını, elektrik kaçağı tehlikesinden korumayı amaçlıyor.


Enerjisa mühendisleri tarafından geliştirilen sistem, öncelikle belirlenen özel bölgelerdeki elektrik direklerine entegre edilecek. Sistem, harici bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan direkteki gerilimle çalışıyor ve yaklaşık 5 dakikada direğe monte edilebiliyor.


Elektrik direğinde kaçak enerji akımı oluştuğunda direğin üzerine monte edilen cihaz, ses ve ışık yoluyla çevredekileri uyaracak.


Elektrik direklerinde kaçak akım tespit edilmesi halinde vatandaşlar 186'yı arayarak bildirimde bulunabilecek.


Sitemin kurulumunda pilot bölge olarak İstanbul Anadolu Yakası seçildi. Daha sonra söz konusu akıllı sistem, Başkent EDAŞ ve Toroslar EDAŞ bölgesinde de yaygınlaştırılacak.


İstanbul Anadolu Yakası'nda 3 bini aşkın direkte devreye alınan sistemin yakın zamanda 10 bin direğe uygulanması planlanıyor. Dokunma Bana sistemi, Başkent EDAŞ bölgesinde 17 bin, Toroslar EDAŞ bölgesinde ise 13 bin direğe takılacak.


Sistem öncelikle okul, hastane, dinlenme alanları, park ve meydanlar gibi nüfusun yoğun olduğu bölgelerde devreye alınacak.


Böylece, yapılan periyodik kontrol ve bakımlara rağmen, dış etkenlere açık elektrik şebeke ve direklerinin kaçak tehlikesi oluşturma riskinin sıfıra indirilmesi amaçlanıyor.


"Dokunma Bana" sistemi, bu yıl 11'incisi düzenlenen Sabancı Altın Yaka Ödül Töreni'nde İnovasyon kategorisinde birinci oldu. TRT


Bu haber toplam 11243 defa okundu


YAZARLAR