Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ESTU Solar Team Güneş Enerjili Araçlar Üretiyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ESTU Solar Team Güneş Enerjili Araçlar Üretiyor

ESTU Solar Team Güneş Enerjili Araçlar Üretiyor
Geleceğin mühendis adaylarından oluşan ESTU Solar Team, güneş enerjisiyle çalışan araçlar üretiyor.
07.06.2020 / 19:39

Enerjimagazin-Eskişehir Teknik Üniversitesi himayesi altında faaliyet gösteren ve güneş enerjisiyle çalışan araçlar üreten ESTU Solar Team, ürettikleri araçlarla uluslararası yarışlarda birçok başarı elde etti.


Geleceğin mühendis adaylarından oluşan ESTU Solar Team, hepsi birbirinden özverili ve çevre bilinciyle ileri teknolojiyi birleştirerek güneş enerjisiyle çalışan araçlar üreten bir üniversite topluluğu. Ekip, takım ruhunu ve takım çalışmasını bir arada yürüterek teorik ve pratik tecrübeleriyle en yükseğe ulaşmayı hedefliyor. ESTU Solar Team, ürettikleri “ORCA, THUNDERBİRD, SUNATOLIA, SUNATOLIA 2 ve SUNATOLIA 3” isimli güneş enerjisiyle çalışan araçlarla;TUBİTAK Formula-G, Güney Afrika’ da düzenlenen Sasol Solar Challenge, Avustralya’ da düzenlenen Brıdgestone World Solar Challenge veBelçika’ dadüzenlenen Ilumen European Solar Challenge gibi yarışmalara katıldı.


Bu güçlü takımın ne ifade ettiğini anlatan takım kaptanı olan Mehmet SARIKAYA, “Bir yılı aşkın süredir liderliğini üstlendiğim ESTU Solar Team, farklı branşlarda 28 kişinin aynı amaç doğrultusunda bir araya gelip fark yaratmaya çalışmasının yanında, güçlü kökenlere dayanan takım ruhu ve yapılan işe duyulan tutkuyu sonuna kadar hissettiren, ben değil her zaman bizi düşündüren ve okuldaki teorik bilgiyi pratiğe dökerek mühendislik yapma fırsatı sağlayan, her geçen yıl mezunlarıyla ve yeni üyeleriyle büyüyen bir ailedir” dedi.


2006 yılında Anadolu Solar Team adı altında kurulan takım alınmış radikal kararlar doğrultusunda 2019 yılında yeni adıyla “ESTU Solar Team” olarak Eskişehir Teknik Üniversitesi himayesi altında çalışmalarına devam ediyor. Solar Team 2006 yılından bugüne, zamanını, enerjisini ve mühendislik tecrübesini kullanarak gönüllülük esasıyla ulusal ve uluslararası yarışlarda yer aldı ve birçok başarı elde etti. Takımın ilk aracı olan Orca’nın üretilmesiyle başlayan bu serüven, “THUNDERBIRD, SUNATOLIA, SUNATOLIA 2 ve SUNATOLIA 3” isimli araçların da üretilmesinin ardından devam ediyor. Her geçen yıl, takım kendini geliştirerek ve mühendislik açısından yıldan yıla güçlenerek birbirinden farklı güneş enerjili araçlar üretip, birçok yarışta başarılar kazandı.