Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Açlık Grevleri Başkent'te
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Açlık Grevleri Başkent'te

Açlık Grevleri Başkent'te
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu üyesi 4 kişi yaşadıkları illerde sürdürdükleri Açlık grevlerini Başkent Ankara’ya taşıdılar.
03.07.2013 / 22:44

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu üyesi 4 kişi yaşadıkları illerde sürdürdükleri Açlık grevlerini Başkent Ankara’ya taşıdılar. Açlık grevleri CHP İstanbul Milletvekili Süleyman ÇELEBİ tarafından TBMM Genel Kuruluna da Taşındı.Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu üyeleri Hasan SAĞLAM, Mürsel ERDEM, Muharrem ASLAN ve Gazi DEVECİ Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda Emeklilikte yaşa takılanlar, “Türkiye genelinde açlık grevinde pankartı açarak “Açlık grevi” eylemlerini Başkent’e taşıdılar. Onlara destek vermek için çok sayıda Emeklilikte Yaş Mağdurunun da Abdi İpekçi Parkı’na geldikleri öğrenildi.


Emeklilikte yaşa takılanlar, 1999 - 2002 Yıllarında Yasalaşan “Kademeli Emeklilik Yasasından” dolayı gasp edilen emeklilik haklarının geri verilmesi amacıyla, seslerini duyurabilmek ve mağduriyetlerine çözüm bulabilmek için pek çok kez eylem yaptılar. Emeklilikte Yaşa Takılanlar seslerini duyurmak ve taleplerini dile getirmek için yaptıkları bu eylemlerden sonuç alamamaları üzerine ‘Ölüm oruçlarına’ başladılar. Fakat bir türlü bekledikleri müjdeli haber kendilerine ulaşmadı.


Emekliliği yaşa takılan 4 kişi ölüm orucuna başladı


Emeklilikte Yaşa Takılanlar “Emeklilikte yaş şartının yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren uygulanmasını ve hak ettikleri emeklilik haklarının kendilerine verilmesini” talep ediyorlar. Bu uğurda her şeyi de göze almış görünüyorlar. Ölmek var dönmek yok diyorlar.


Enformasyon Medya Grubu Olarak Açlık grevindeki Hasan SAĞLAM, Mürsel ERDEM, Muharrem ASLAN ve Gazi DEVECİ ile sürekli iletişim halindeyiz.


Hasan Sağlam


Hasan SAĞLAM, “Uzman Çavuş olarak görev yaptım. Hem prim ödeme gününü hem de hizmet yılını doldurmuş olmama rağmen emekli olabilmek ve emekli aylığına hak kazanabilmek için yaşı bekliyorum. Şu anda geçinebilmek için seyyar satıcılık yapıyorum. Zeytin satıyorum. 20, 17, 14 ve 9 yaşlarında dört çocuğum var. Çocuğumun birisinin sağlık sorunları var. Bu güne kadar yaptığımız eylem ve toplantılardan bir sonuç elde edemedik. He gün farklı farklı açıklamalardan sıkıldık. Artık yaşadığımız bu mağduriyetin giderilmesi amacı ile açlık grevlerini Başkent’e taşımaya karar verdik. Eylemimi sonuç alıncaya kadar sürdürmeye kararlıyım.” Dedi.


Mürsel Erdem


Mürsel ERDEM, “48 Yaşında ve 3 çocuk babasıyım. Yıllarca özel güvenlik ve inşaatlarda çalışarak prim ödeme gününü ve hizmet yılını doldurdum. Üstelik fazlası ile doldurdum. Fakat sonradan çıkarılan bir kanunla benim ve arkadaşlarımın emeklilik hakkımız gasp edildi. İş bulmak için çalmadık kapı kalmadı yaşlısın diyorlar iş vermiyorlar. 3 çocuğum var en küçüğü henüz 8 aylık. Onları geçindirebilmek için hamallık yapıyorum, hurda toplayıp satıyorum. Artık dayanacak gücüm kalmadı. Bu nedenle ölüm orucu eylemine bende katıldım. Ben ve arkadaşlarım hakkımız olan emekliliği istiyoruz.  Başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere tüm sorumluları göreve ve sesimizi duymaya davet ediyorum.” Dedi.
Muharrem Aslan


Muharrem ASLAN’in iki çocuğu var. Bir çocuğu üniversite öğrencisi. İşsiz bu yüzden de eşinden kısa bir süre önce boşanmış. Kayseri’de yaşıyor. İşitme Engelliler Federasyonu Kayseri  Spor İl Temsilcisi olarak gönüllü hizmet veriyor. Aslan: “Emeklilikte Yaşa Takılan gurubun ne kadar mağdur bir durumda olduğunu herkesin bilmesini istiyorum. Beli bir yaşın üstünde işsiz ve iş verilmeyen hiç bir sosyal güvencesi olmayan hiç bir geliri olmayan durumdayız. Çocuklarıma harçlık veremez durumdayım. Yaşasam ne olur yaşamasam ne. Bu yüzden Aileler dağılmak üzere. Benim ailem de bu yüzden dağıldı. İnsanlar intiharın eşiğinde yaşamaktan hiçbir zevk almayan toplumdan soyutlanmış olarak yaşıyorlar. Bu durumun ne zamana kadar süreceğini ve haklarını ne zaman alacaklarını söyler misiniz? İşe girdiğimizde emekli olacağımız tarih belliydi çalıştık yolu yarı ettik birden emeklilik tarihimiz ileri bir tarihe ertelendi. Maç yaparken kural değişti. Lütfen oyun bitsin sonra oturup kuralları değiştirelim. Mücadeleyi sonu ne olursa olsun sürdürmeye kararlıyım.” Diyor.


Gazi Deveci


Gazi DEVECİ, Sinop Boyabat’tan katılıyor Ölüm orucuna. 43 Yaşında evli ve 15 yaşında bir oğlu var. Yıllarca ilaç firmalarında çalışmış. Artık kimsenin iş vermemesinden yakınıyor. Yaşlısın diyorlar iş vermiyorlar diyor.  Şimdi ise işsiz. “Ölüm orucundaki arkadaşlara destek vermek için onların yanındayım. Bende ölüm orucundayım. Bu Gasp edilen emeklilik hakkımızın geri verilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğim. Evimizi geçindirememek bizi bu yollara sevk etti. Bu nedenle bende arkadaşlarımla birlikte Başkent’teyim. ” Diyor.


Şu ana kadar Emeklilikte Yaş Mağdurlarına Hükümetten ulaşan kimse olmadı. CHP Milletvekilleri Süleyman ÇELEBİ ve İzzet ÇETİN ise Hasan SAĞLAM, Mürsel ERDEM, Muharrem ASLAN ve Gazi DEVECİ’yi ziyaret ederek destek verdiler.


Çelebi'den Destek MesajıCHP İstanbul Milletvekili Süleyman ÇELEBİ, Twitter hesabından da bir açıklama yayınlayarak Emeklilite Yaş Mağdurlarına destek verdi. Çelebi mesajlarında: "Yasa takilanlar icin verdigimiz teklifleri gormezden gelen hukumet, bedenlerini olume yatiranlarida gormezden mi gelecek? Yasa takilanlar seslerini duyurmak icin aclik grevinde.pirimlerini odeyip emekli olamadilar. Yoksullukla mucadele ediyorlar. Yaşa takılanlar yoksullukla mücadele ediyorlar, eşinden boşananlar, çocuklarını göremeyenler, yol parası dahi bulamayanlar var aralarında...Hükümet her şeye kaynak aktarıyor, Bir tek emekçiye, haklıya kaynak aktaramıyor. Binlerce mağduru yoksulluğa, geleceksizliğe mahkum ediyor." dedi.CHP İstanbul Milletvekili Süleyman ÇELEBİ, Emeklilikte Yaşa Takılanların Abdi İpekçi Parkında’ki Açlık Grevlerini TBMM gündemine de taşıdı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e sordu. Ne olacak bu insanların hali?Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman ÇELEBİ’nin Emeklilikte Yaşa Takılanların Yaşadıkları mağduriyete ilişkin sorduğu soruyu yanıtladı.


Çelik, Çelebi’nin sorusuna cevaben:“Yaşa takılanlar tabii sık sık gündeme gelen bir konu; bu da 1999 yılında çıkan önemli bir yasadır, önemli bir düzenlemedir. Bu konuda sosyal güvenlik sistemiyle ilgili yaptığımız tüm düzenlemelerde muhalefet partilerinin çok duyarlı ve çok sağlıklı bir yaklaşım içerisinde olduklarını sosyal güvenlik reformunu yaparken de bizzat ben yaşadım. Dolayısıyla bu hassas konuda popülist bir yaklaşımın Türkiye'ye neler kaybettirdiğini bizim Hükûmetimiz ifade etmiyor, 99 yılındaki Hükûmetimiz de gördüğü için önemli bir düzenleme yapmıştır. Bu düzenlemeye saygı duyuyoruz, doğru bir düzenlemedir.

Her Konu Çözülecek Diye Bir Enstrüman Daha İcat Edilmedi


Ama "Yaşa takılan" dediğimiz, o dönemde çalışan ve bir gece içerisinde ertesi günü çıkan yasadan dolayı çeşitli sürprizlerle karşılaşan vatandaşlarımızın durumu dikkate alınmadan bir düzenleme yapılmış, ben onu ifade ediyorum.


Yani bir yasal düzenlemeyi yapıyorsanız bu düzenlemeyi geleceğe dönük yapmanız gerekiyor, o yasadan sonra işe gireceklere yapılması gerekiyor idi ama o güne kadar çalışanları da kapsadığı için bugün bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz toplumun tüm kesimlerinin taleplerine karşı duyarlıyız ve her konunun çözülmesini isteriz ama her konu çözülecek diye bir enstrüman da henüz icat edilmiş değil. Ama vatandaşlarımızı dinliyoruz, sorunlarının çözümü konusunda da sağlıklı bir iradeyi ortaya koymuş olduğumuzu burada belirtmek istiyorum.” Dedi.
Bu haberin tüm hakları www.enerjimagazin.com a aittir. Aktif Link verilerek, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir.

Bu haber toplam 6403 defa okundu
YORUMLAR
hakkı yenen: 
"eyt"
sayın çelik bir defa bu 1999 da çıkan yasa insan hakları ihlalidir neden 1999 dan evvel işe girenler kadınlar 20 erkekler 25 yıl diye girmiş ve bir gecede tuekiyeyi talan eden koalisyon hukumeti yasayı degiştirmiş iyide birine 10 yıl birine 5 yıl birine 8 yıl böyle bir şey olurmu ya yasa degişmiş madem her kese aynı yıl vurması gerekir burda bir defa anayasanın eşitlik ilkesi bozuluyor çunku o gun her kes kaç yılında emekli olcanı biliyordu insanlar eşitse neden uzatılan sureler farklı her kesin matematiksel olarak ölecegi yaş hesaplanıp 3 aşagı beş yukarı ona göre idam sehbaları kurukmuş burda şimdi ya sehbaya vurursunuz yada ipi kesersiniz ama ben sayın başbakan recep tayyip erdogana oy verev birisi olarak bu konuyu duzeltecegine yurekten inanıyorum teşekkurler
11.07.2013 / 13:05
YILMAZ SEPETCI: 
"2008 yılnda cıkan kanun 1999 dan daha vahim"
sayın bakanım 1999 yılında cıkan kanun bizim 10 yılımızı aldı ama sizin 2008 yılında cıkardıgız kanun ömrümüzün sonuna kadar alacgımız emekli aylıgımızın yarısını gasp etti ben sizi hepimizi yaradan allah/a havale ediyorum ve hesap gününü sabırlı bir şekilde bekliyorum
09.07.2013 / 07:33
ışık: 
"eyt"
BAKANIMIZA KİMSE SORMIYOR Kİ SURİYE DEN GELEN KİŞİLERE MAAŞ BAĞLAMASI NASIL POPİLİST BİR YAKLAŞIM DENGELER HİM Mİ BOZULMADIMI .HANGİ ENSTRÜMAN ÇALMIŞLARDA SURİYELERE MAAŞ BAĞLANMIŞ.BİZE DE BULSUNLAR OZAMAN.VEYA KENDİLERİ İÇİN HANGİ ENSTRÜMAN VAR.
05.07.2013 / 09:18
kadriye öztürk: 
"erken emeklilk"
1999 yılında çıkan yasa ile ilgili ben 1993 10 mayısta sigortalı oldum ve benim prim gün sayım doldu yılım doldu benim gibi 5 binkişi var bizler devletten extra bişey istemiyoruz sadece hakkımız istiyoruz türkiye de herşeye çare bulunuyo da bizlere neden kesintisiz çare bulunmuyo türkiye de yaşam şartları çok zor ve bunca insanın hakkı olanını vermeyip kesmeyi planlıyorlar adaletmi bu asgari ücretle çalışıp evi geçindiren emeklilik hakkını kesintisiz istiyor bu kesintiler olursa bu kişiler nasıl geçinip çocuklarını okutacak böyle adalet olurmu lütfen duyarlı olalım
04.07.2013 / 11:48
osman tetik: 
"ziyaret"
biz sadaka istemiyoruz elimizden alınan hakımızı istiyoruz futbolun 89 cu dakiasında futbolun kanunumu deyişir?
04.07.2013 / 00:16
Hasan Andiç: 
"Bir İhanettir Gidiyor... Ama kime?.."
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR grubuna verdikleri destekleri için, Enerji Magazin sitesine (http://www.enerjimagazin.com/yorumekle-699-Aclik-Grevleri-Baskentte.html) Teşekkürlerimizi sunarız... Sayın Bakanımız diyor ki, Yaş kriterlerine dokunamayız, 1991 de, bu hata yapıldı. Tekrar bizde aynı yanlışa düşersek, SGK na ihanet olur diyor.. Bizde diyoruz ki, Eyt lilerin bunda hiç bir sucu olamaz. Aksine; hem vergisini ödemiş, hem de, prim gün ve hizmet sürelerini tamamlamış. Devlete olan sorumluluklarını yerine getirmiş, ülkesini, milletini seven bu insanlara yapılan; maç devam ederken oyunun kuralı değiştirilerek, aleyhte geriye doğru yasa işletilmesi, yanlışta ısrarın devam edilmesi, Yaş Mağdurlarına ihanettir... EYT lilerin; yan gelip yatmış, baba parası yemiş, kazara bir aylık bir primi olan, prim yatırmayarak gün eksiği olan, Yaştan emekli edilecek insanlar kadarda değerleri mi yok? Başka ülkenin insanlarımı bunlar. Neden bu ayrımcılık yapılmaktadır.
03.07.2013 / 20:20


YAZARLAR