Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Ankara'da Doğalgaz Karneye Bağlandı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ankara'da Doğalgaz Karneye Bağlandı

Ankara'da Doğalgaz Karneye Bağlandı
Ankara'da doğalgazın karneye bağlandığını söyleyen Tüketiciyi ve İklimi Koruma Derneği konuya ilişkin bir yazılı açıklama yaptı.
21.06.2013 / 16:09

Ankara'da doğalgazın karneye bağlandığını söyleyen Tüketiciyi ve İklimi Koruma Derneği konuya ilişkin bir yazılı açıklama yaptı.

Tüketiciyi ve İklimi Koruma Derneği Başkanı Ali Çetin'in konuya ilişkin basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih GÖKÇEK doğalgazı karneye bağladı. Ön ödemeli sayaç kullanan her aboneye bir seferde 70 TL'den fazla gaz satışı yasaklandı.Kişisel abone ya da işyeri olması uygulama açısından değişmiyor. Ankara Başkent Doğalgaz A.Ş. satış yerleri veya diğer Gaz satışı yapılan her yerde uygulama tüketicilerin ve özelliklede esnafın tepkisini çekmektedir. Derneğimize bu konuda çok sayıda şikayet gelmektedir.

Yapılan iş karaborsacılıktır, vurgundur.

Benzer uygulamalar daha önce de Ankara'da İ.Melih Gökçek tarafından yapılmıştır. Bu uygulama faturalı sayaç kullanan aboneleri etkilememektedir. Çünkü faturalı doğalgaz kullanan abonelere zaten zam yapıldığı saatten sonra kullandıkları gaz miktarı ayrıştırılarak zamla fatura düzenlenmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı gaz şirketi tarafından yapılan bu işlem KARABORSACILIK VE STOKÇULUKTUR. Önceki yıllarda özellikle tekel ve petrol ürünlerine zam geleceğini öğrenen bakkal ve akaryakıt bayileri satışı keser ve malı tezgah altına indirerek ya zamlı satar karaborsacılık yapar, ya da tezgah altında bekleterek zam açıklandığında eski malı yeni fiyatla satarak fırsatçılık yapardı. Ancak şimdi karaborsacılığın ve fırsatçılığın bir kamu iştiraki tarafından yapılması son derece düşündürücüdür.

Özellikle işyerleri açısından bu her gün doğalgaz almaya bir kişinin ayrılması her gün günlük gaz alımı için iş gücünden olunması anlamına gelmektedir.”

Yapılan işlem tüketici yasasına aykırıdır.

4077 sayılı yasanın 5. Maddesi (6822/6 Md.) şöyledir. "Hizmet sağlamada da haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamaz. Satıcı bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı veya ebat gibi koşullara bağlı kılamaz.Diğer mal satışı ve hizmet sağlama sözleşmelerinde de bu hüküm uygulanır."

Yasa maddesi çok açık olup satıcı (yani Belediye Başkanı sıfatı nedeniyle İ.Melih GÖKÇEK) doğalgaz satışını kendisi (kendisine bağlı Ankara Başkent Doğalgaz A.Ş. ) tarafından belirlenen miktar, sayı veya ebat gibi koşullara bağlayamaz. Bu suçtur.


Bu suçun tanımı karaborsa, stokçuluk ve fırsatçılıktır yapmaktır. Biz her ne kadar Türkiye'de adalet sisteminin çok hasta olduğunu düşünüyorsak ta yinede Ankara'da halen savcı ve yargıçların olduğuna inancımızı koruyarak savcılara suç duyurusunda bulunuyoruz.


Lütfen karaborsa ve fırsatçılık yapan Ankara Başkent Doğalgaz A.Ş. ve onun Büyükşehir Belediye başkanı sıfatıyla sorumlusu olan İ.Melih Gökçek hakkında yasal işlem yapın.

Tüketicilere ise bir çağrımız var. Tüketici örgütlerinde hakkımızı gelin birlikte arayalım."


 


 


forex
Bu haber toplam 7294 defa okundu
YORUMLAR
huseyin: 
"baskentgaz ile gokcekin bir alakasi kaldi mi ?"
Tuketici haklari dernegi baskani nin baskentgazin sahbinin kim oldugunu bilmemesi de ilginc.. daha muhatabinin kim oldugunu bilmeden tuketiciyi nasil koruyacaksin..
21.06.2013 / 16:50


YAZARLAR