Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerjisa'nın Erciyes RES'i ÇED Sınavından Geçti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerjisa'nın Erciyes RES'i ÇED Sınavından Geçti

Enerjisa'nın Erciyes RES'i  ÇED Sınavından Geçti
Erciyes RES projesi ile ilgili “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verildi.
31.01.2018 / 20:29

Enerjimagazin-Enerjisa Enerji Üretim A.Ş tarafından yapılması planlanan 65 MW kurulu güçteki Erciyes RES projesi ile ilgili “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verildi.

Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün internet sitesinde konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

"KAYSERİ ili YAHYALI, ilcesi Çamlıca Mahallesi ve Yenice Mahallesi, Sorgun, Karakuyu Tepe, Sırçak Dağı, Dümbere, Elmaçukuru ve Dümbere Tepeleri mevkiindeki ENERJİSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş. tarafından yapılması planlanan ERCİYES RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ (25 ADET TÜRBİN, KAPASİTE=65 MWm/65 MWe) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup  KAYSERİ Valiliği(Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması ve ÇED Yönetmeliği gereğince yatırımın başlangıç, inşaat dönemine ilişkin izleme raporlarının Bakanlığımıza, projede yapılacak Yönetmeliğe tabi değişikliklerin de KAYSERİ Valiliklerine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) iletilmesi gerekmektedir."Enerjisa Enerji Üretim A.Ş, 21.06.2017 tarihinde gerçekleştirilen rüzgar lisans yarışmalarında Erciyes RES için 65 MW kapasite tahsisine hak kazanmıştı. 65MWm/65 MWe kurulu gücünde Erciyes Rüzgar Enerji Santrali, Kayseri ili, Yahyalı ilçesi, Çamlıca ve Yenice Mahallesi, Sorgun, Karakuyu Tepe, Sırçak Dağı, Dümbere, Elmaçukuru ve Dümbere Tepeleri Mevkii’nde kurulacak. MW Başı Yatırım Bedeli 2.500.000 TL olan proje kapsamında 25 adet 2,6 MWm/2,6 MWe kapasiteli rüzgar türbini kurulacak. Proje kapsamında VESTAS V100-2,6 MW markalı türbin kullanılacak.


Bu haber toplam 83428 defa okundu


YAZARLAR