Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Yıldız Trabzon'da Açıklamalarda Bulundu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Yıldız Trabzon'da Açıklamalarda Bulundu

Bakan Yıldız Trabzon'da Açıklamalarda Bulundu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Trabzon’da bir dizi programa katıldı ve ziyaretlerde bulundu.
06.06.2013 / 23:36

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Trabzon’da bir dizi programa katıldı ve ziyaretlerde bulundu. Katıldığı proğramlarda  gündeme ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.


Gezi Parkı Eylemlerini Yorumladı


Gas ve Power 5. Türkiye Enerji Zirvesi, bugün Trabzon’daki Dünya Ticaret Merkezi’nde yapıldı. Zirveye; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Taner Yıldız, Türkiye’nin gittikçe büyüyen, değişen ve hedefleri olan bir ekonomi haline geldiğini hatırlattı. Enerji sektörleriyle ilgili gelişmelerin başında siyasi istikrarın yattığını kaydeden Yıldız, "1956 yılından bu yana Uluslararası Atom Kurumu ile olan birlikteliğimiz ve hedeflerimiz devam ediyordu. Bu süre içinde 1956-2002 arası 36 hükümet ve 16 başbakan geçti. Hükümetlerin ortalaması 1,5 yıl. Bizim Rusya Federasyonu ve Japonya ile nihayetlendirdiğimiz müzakereler ortalama 1,5-2 yıl sürüyor. Bunların lisanslaması, projelendirmesi, izin ve inşaat süreleri; 10 yıl içinde neredeyse 6 hükümeti ilgilendiren bir konuyu başlatıp sonlandırmak zorundasınız. Böyle bir durum gerçekleşebilir mi? Müzakeresi 18-22 ay süren bir projenin ortalaması 1,5 yıl süren bir hükümetle gerçekleşmesi mümkün olabilir mi? O yüzden bizler bütün projelerimizdeki kararlılığımızı siyasi istikrardan alıyoruz. Bugünlerde ekonominin; enflasyondan, döviz değerlerinden, faiz değerlerinden, bunların enflasyon değerlerinden, cari açıktan, birçok ekonomik açıdan baktığımızda, Türkiye’nin siyasi istikrarının sürdürülebilir olması, uluslararası arenada ciddi bir işaret aldı" dedi.

"Ancak bugünlerde sebebi şu veya bu şekilde tartışılan ve hedefi siyasi istikrar olan bir yapıyla karşı karşıyayız" diyen Bakan Yıldız, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Kayseri’de bir tabir vardır; ‘tırnaklarımızla bugünlere geldik.’ Bu siyasi olay kolay oluşturulmadı. Tabii ki Türkiye ilk 26 ekonomi arasından ilk 17 arasına geçerken bir lig atladı; önümüzdeki on yıl hedefimizden herhangi bir sapma olmazsa bir lig daha atlamayı hedefliyoruz. Tabii ki o ligin oyun şekli, rakipleri, oyuncuları değişiyor; biz bunlara hazırlıksız değiliz. Neler olabileceğini az çok görüyor ve tahmin edebiliyoruz ama bu hedeflerimizden sapacağımız anlamına gelmez. Çünkü halkımızın geldiği refah seviyesi bütün bunları daha iyi bir hedefe götürmekle alakalıdır. Bizim bundan vazgeçmek, taviz vermek gibi bir salahiyetimiz yok. Vatandaşımız bize bu yetkiyi bunun için vermiştir. O yüzden adım adım oluşturduğumuz siyasi istikrarın ve sabırla iyi niyet ve gayretle oluşturduğumuz bu siyasi istikrarın bir çırpıda yok olmasına asla izin vermeyiz. Bunu niçin söylüyorum? Enerji sektörünün olmazsa olmazı olduğu için söylüyorum."

"HERKES SANDIĞIN GETİRİSİ NEYSE ONA GÖREV DAVRANMALIDIR"

Enerji sektöründe 10 yıl içinde 130 milyar dolarlık bir yatırım yapılması gerektiğine dikkat çeken Yıldız, “Türkiye’deki tasarruf miktarı, büyüme rakamlarının, hedefin henüz altındadır. O yüzden siyasi istikrarı, uluslararası sermayeyi ilgilendiren bu konuda herhangi bir keyfi uygulamaya tabii ki müsaade etmeyiz. Bu insan haklarının ihlal edileceği anlamına gelmiyor. Toplumun özgürlüğünün, kişisel özgürlüklerle tehdit edilmediği oranda.


Bu ülkenin idare edilmesine konulan iradenin güç aldığı nokta bellidir; vatandaşımız, halkımızdır. Biz o iradeyi başka bir vesayetle paylaşmayı düşünmüyoruz. Bunun seçim yerine sandık olduğunu ve sandıktaki bütün gelirlerin, oyların getirisi neyse, herkes ona göre davranmak zorundadır. Enerji sektöründe siyasi istikrardan bahsetmemin asıl gerekçesi son günlerde olan olaylardır. Hiçbir fikre tahammülsüzlüğümüz söz konusu olmaz; bütün fikirleri itinayla, saygıyla dinleriz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de her iki ayda bir düzenlenen yerli kömür ihalelerine devam ettiklerini aktaran Yıldız, “Bizim yalnızca Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemize, yerli kömür kaynaklarımızla 2,5 milyar dolarlık bir yatırımı düşünüyoruz. Binlerce istihdamı ilgilendirdiğini söylemem lazım. Biz Türkiye’de terör belasını giderdikçe oraları yatırımların dolduracağını söylemiştik. Bunun en güzel örneklerinden birisi Bingöl Karlıova’daki santral. Hedeflediğimiz bu noktanın bütün ülkede gerçekleşeceğini bilmemiz lazım. Türkiye’nin hala yapılmış birçok yatırıma rağmen, birçok yatırıma ihtiyacı vardır” ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE’DEKİ BU DEĞİŞİM VE BÜYÜMENİN KESİNTİYE UĞRAMAMASI LAZIM"

"Türkiye’deki bu değişim ve büyümenin hiçbir şekilde kesintiye uğramaması gerekiyor" diyen Bakan Taner Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Irak’ta neden yatırım yapmıyorsunuz diye bize soru sorulması lazım. Eğer petrolle doğalgaz hala 2050 yılına kadar dünyanın en önemli enerji kaynakları arasında bulunacaksa, bizim iki tane yol izlememiz lazım. Ya bunların yerli kaynak haline gelmesi için çabamızı artırmamız, ya da bunların ithalatı ile ilgili çok iyi organize olmamız lazım. Biz şimdi her ikisini beraber yapıyoruz. ‘Türkiye’de petrol var mı’ diye soranlara ‘evet’, ‘yeter mi’ diye soranlara, ‘belki yetmeyebilir’ diye cevap veriyoruz. Arama faaliyetlerini 13,5 katına çıkardık. Gerçekçi olacağız, son derece akıllı bir politikayı izleyeceğiz. Türkiye’nin enerji politikaları, stratejileri, bağımsız kuruluşları vardır. Bu politikalar, bütün bu silsile yoluyla özel sektörün daha fazla pay aldığı Türkiye’ye doğru yola devam etmektedir. 11 yıl önce özel sektörün payı yüzde 32’lerdeydi, şimdi neredeyse kamunun payı o kadar. Tamamen yer değiştirdi. Türkiye’nin genel bütçesine enerji sektörü olarak koyduğumuz katkı çok. Çünkü adalet, sağlık gibi bütçeler bizim yer aldığımız kadar o bütçeden pay almaktadır. Bizler bu yatırımlarımıza devam edeceğiz. Anlık olan siyasi istikrarı kesintiye uğruyormuş gibi görüntülerin olmadığını, önümüzdeki günlerde inşallah göreceğiz. Enerji sektörü olarak bu yatırımlarımıza devam edeceğimizi belirtmek istiyorum."

Vali Dr. Recep Kızılcık ise, enerji denilince, ülkemiz ve dünya güvenli enerji arzında Türkiye’nin, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin, Kafkaslar’ın ve Rusya’nın önemine dikkat çekerek, “Bu anlamda özellikle fosil dışı alternatif yeşil temiz enerjinin üretiminde bölgemizde yapılan HES’lerin, yine enerji arzı ve çevrenin sürdürülebilirlilik ilkesi çerçevesinde arz edilebilmesi ve korunması dengesinin de özellikle dikkate alındığını belirtmek isterim” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Taner Yıldız, beraberindekilerle birlikte zirve kapsamında hazırlanan sergi alanını açarak stantları gezdi. Yıldız, burada kendisine ikram edilen karalahana sarması, mısır ekmeği ve mıhlamadan yedi.

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nu makamında ziyaret etti.


Trabzon'da doğalgaz çalışmalarının yürütülmesi için verdiği desteklerden dolayı Bakan Yıldız'a teşekkür eden Başkan Gümrükçüoğlu, "Geçen yıl doğalgaz çalışmalarında yüklenici firmanın birtakım finansal problemleri dolayısıyla aksamalar olmuştu. Şehrimizde bu yıl doğalgaz çalışmalarının hızlanması için Bakan'ımız bizzat uğraşı gösterdi ve yükleniciye kaynak temin etti.


Kentimizde bugün ilçeleriyle birlikte 40 bin metreyi aşkın bir programın yapılması ve o programın süratle yürütülmesi için Bakan'ımız büyük gayret gösterdi. Doğalgaz konusunda şu anda büyük bir süratle çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Hatta 14 bin metrelik ek bir polietilen programı daha yaptık. Onu da Bakan'ımızın tensip ve desteklerinizle İnşallah Trabzon'a kavuşturmuş olacağız" ifadelerini kullandı.


Büyükşehirler yasası ile 14 ilin tüm sınırları ile birlikte büyükşehir olduğunu kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu,"EPDK nezdinde yapılacak mevzuat düzenlemesi ile birlikte Trabzon'da doğalgaz lisans alanları genişletilecek. Bakan Yıldız'ın, EPDK başkanına bu konuda talimatlar verdiklerini biliyoruz. Dolayısıyla da tüm il sınırları ile büyükşehir olmuş Trabzon daha temiz bir havaya ve çevreye kavuşacak. Katkılarından dolayı Bakan'ımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.


Trabzon'un her zaman ki dinamik ve canlı yapısını burada bir kez daha müşahede ettiklerini kaydeden Bakan Yıldız, "Trabzon, dokusu ve yapısı sağlam bir şehir. Biz de buraya enerji sektörü olarak tabi ki hizmet edeceğiz. Ankara'dan hukukumuz olan Belediye Başkanımız Orhan Bey'i, işlerin nasıl gittiğini konuşmak için ziyaret etmek istedim. Tabi ki her zaman dediğim gibi Trabzon daha fazlasını hak ediyor ve halkımıza daha çok hizmet etmeyi hedefliyoruz Bugün burada biz bir değerlendirme toplantısı yapacağız. O toplantıda hem elektrik hem de doğalgaz ile alakalı konuları karşılıklı konuşacağız ve Trabzon'un daha iyi hizmet alabilmesinin yollarını fazlasıyla aşmış olacağız" ifadelerini kullandı.


NÜFUSU 10 BİNİ GEÇEN İLÇELERE DOĞALGAZ MÜJDESİ


Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde nüfusu 10 bini geçen ilçeler eğer talepte bulunurlarsa söz konusu ilçelere doğalgaz verilmesi için gerekli değerlendirme ve çalışmaların yapılacağını kaydeden Bakan Yıldız, "Eğer bir ilçede nüfus 10 bini aşmışsa ve bu nüfus içerisinde oradaki mesken elektrik abonelerinin yüzde 60'ı doğalgaz ile alakalı talepte bulunurlarsa biz onların iletim hatlarını yatırım planlarına alacağız. Yani Botaş olarak o ilçeye doğalgazı getireceğiz. Sonra özel şirketlere teklif edeceğiz. Onun bir prosedürü var. Nüfusu 10 bini aşkın ilçelerimiz de bu hizmetten yararlanabilecekler. Temiz bir hava ve çevre için hedefimiz budur.6-5 ay içinde bütün bunların taahhütleri alınmış olacak. Ondan sonra tekrar değerlendirerek kamuoyu ile bu ilçelerimizi paylaşarak programlarımızı belirleyeceğiz. Trabzon'da da mutlaka bu tanımlara uyan ilçeler uyacaktır ve daha geniş bir alanda şu anda ilçe sayısını söyleyemem ama bu dediğim şartlara uymak kaydı ila daha geniş alanda hizmet alabileceklerdir. Trabzon Belediye başkanımıza yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.Ziyaretin sonunda Başkan Gümrükçüoğlu,Bakan Yıldız'a telkari fincan takımı hediye etti.


İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI'NDA DOĞALGAZ VE ELEKTRİK ELE ALINDI


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ardından Trabzon Belediyesi'nde yapılan İl Koordinasyon Kurulu toplantısına katıldı. Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal'ın da katıldığı toplantıda elektrik ve doğalgaz konusu ele alındı.


Bakan Yıldız, farklı illerde uyguladıkları ve Türkiye'nin birçok yerinden uluslararası arenadan çağrılan enerji aktörleri ile Trabzon'da toplandıklarını kaydederek,"Tabi her gittiğimiz ilde bu vesile ile gerek elektrik dağıtımla alakalı gerek doğalgaz sistemleri ile alakalı değerlendirmeler de bulunuyoruz. Bu toplantılarımız hafta sonuna denk geldiğinde yani TBMM genel kurul çalışmaları dışında milletvekillerimizin de katıldığı birçok sivil toplum örgütünün de katılımıyla beraber güzel bir katılım oluyordu. O yüzden buradaki kararlar yalnızca Trabzon için değil bölge için de gerek elektrik dağıtımı için gerekse doğalgaz dağıtımı için artılar getireceğine inanıyorum. O yüzden bu toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 2376 defa okundu


YAZARLAR