Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Emeklilikte Yaşa Takılanlar Ankara'ya Çıkartma Yapacak
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Ankara'ya Çıkartma Yapacak

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Ankara'ya Çıkartma Yapacak
“Ankara’da Büyük Miting” adını verdikleri mitingin 9 Haziran 2013 tarihinde Saat: 14.00 da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı merkez binanın önünde yapılacağı duyuruldu.
06.06.2013 / 21:25

 


Enerjimagazin-Gasp edilen Haklarını almak için eylemler düzenleyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar son eylemlerini 9 Haziran 2013 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde yapacak.


Emeklilik için gerekli prim gününü ve hizmet yılını doldurdukları halde 1999 - 2002 Yıllarında Yasalaşan Kademeli Emeklilik Yasasından dolayı emekli olabilmek için yaş şartına takılanlar seslerini ve mağduriyetlerini duyurabilmek için Ankara’da geniş katılımlı bir miting yapmayı hedefliyorlar.


Ankara’da Büyük Miting” adını verdikleri mitingin 9 Haziran 2013 tarihinde Saat: 14.00 da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı merkez binanın önünde yapılacağı duyuruldu.


Uzun süredir mağduriyetlerinin giderilmesi için sosyal medya üzerinden örgütlenerek seslerini duyurmaya çalışan emeklilikte yaşı bekleyenler, bu güne kadar amaçlarına ulaşamadılar. Medyada yer alan farklı haberler ve Hükümet kanadından yapılan farklı açıklamalar ise kafaları karıştırdı.


Bu güne kadar pek çok kez eylem yapan Emeklilikte Yaşa Takılanlar, bu eylemin son eylem olduğunu, bundan sonra toplu ölüm oruçlarına başlayacaklarını söylüyorlar. Emeklilikte Yaşa Takılanların tek talebi ise yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi ve Devlet tarafından gasp edilen haklarının kendilerine iade edilmesi.


Emeklilikte yaşa takılanlar, 1999 - 2002 Yıllarında Yasalaşan Kademeli Emeklilik Yasasından dolayı gasp edilen emeklilik haklarının geri verilmesi amacıyla seslerini duyurmak ve taleplerini dile getirmek için düzenledikleri büyük mitinge toplumun tüm kesimlerinden destek beklediklerini belirtiyorlar.


Hasan SAĞLAM'ın Eylemi Ses Getirdi


Bilindiği üzere Kayseri’de geçinebilmek için seyyar satıcılık yapan, Evli ve dört çocuk babası olan Emeklilikte Yaş Mağduru Hasan SAĞLAM, kendisine verilen sözlerin tutulmaması nedeni ile başladığı ölüm orucunu sürdürüyor. Kendisi ile bugün yaptığımız görüşmede kendisinin de İzmir Grubu ile birlikte 09 Haziran günü gerçekleştirilecek eylemde yer alacağını, şartlar ne olursa olsun gerekirse sedye üzerinde olayım yine de arkadaşlarımı yalnız bırakmayacağım dedi.Ölüm orucu büyük ses getirdi. Hasan SAĞLAM’ı çok sayıda Medya Mensubu, Milletvekili, Bürokrat ve Siyasi arayarak destek veriyorlar.


Araştırma Önergesi REDDEDİLDİ


Hasan SAĞLAM ile görüşen Milletvekilleri konuyu Tbmm Genel Kuruluna taşıdılar. MHP Grubu Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunları ve çözümlerinin araştırılmasına yönelik araştırma önergesi verdi. Önerge TBMM Genel Kurulunda bugün görüştü.


MHP’nin  TBMM’ye  verdiği Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunları ve çözümlerinin araştırılmasına yönelik araştırma önergesi CHP, MHP ve BDP grupları tarafından desteklenirken, Ak Parti Milletvekillerinden önergeye destek gelmedi ve Ak Parti Milletvekillerinin oylarıyla REDEDİLDİ.


CHP Milletvekili Canalioğlu Hükümeti Uyardı


Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu’da, beraberindeki CHP milletvekilleri ile birlikte TBMM’de düzenlediği basın toplantısında emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının mutlaka çözülmesi gerektiğini söyleyerek, emeklilikte yaşa takılanların “sahalara inerek ölüm orucuna başlayacaklarını” ifade etti.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir yıl önce, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir çalışma başlatacağını, mağduriyetin giderileceğini söylediğini aktaran Canalioğlu, “Aradan bir yıl geçmesine rağmen Başbakan sözünde durmamıştır” dedi.


Kamuda yüz bin, özelde 500 bin kişinin emeklilikte yaşa takıldığını ifade eden Canalioğlu, şöyle devam etti:


“Sayın Başbakan, vatandaşları daha ne kadar sınıflayarak bölmeyi düşünüyorsunuz? IMF borcunuz da bitti daha neyi bekliyorsunuz? Vatandaşlarınızın hak gaspı sizi hiç mi rahatsız etmiyor?


Bu konuyla ilgili üç partinin grup başkanvekillerinin teklifleri bir yıldır Plan ve Bütçe Komisyonun’da görüşülmeyi bekliyor.


Kayseri’de yaşa takılan Hasan Sağlam bir vatandaşımız ölüm orucuna başlamıştır. Bu insanların sesini duymayan sayın Başbakan’a insanlar sosyal medya üzerinden sesleniyor.


Facebook üzerindeki emeklilikte yaşa takılanlar grubu, 10 Haziran’da kitlesel ölüm orucuna başlayacaklarını bildiriyorlar. Ölüm oruçları Türkiye’nin her yerine yayıldığı takdirde birçok vatandaşımız hayatını kaybedecektir. Bunun sorumlusu başta Başbakan olmak üzere Mehmet Şimşek, Faruk Çelik, Ali Babacan, Fatma Şahin olacaktır. Emeklilikte yaşa takılanların sorunları mutlaka çözülmeli.”

Bu haber toplam 6202 defa okundu


YAZARLAR