Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ENERJİSA Halka Arz İçin SPK'ya Başvurdu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ENERJİSA Halka Arz İçin SPK'ya Başvurdu

ENERJİSA Halka Arz İçin SPK'ya Başvurdu
Enerji Enerji A.Ş, ek satış dahil yüzde 20 hissenin arzı için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurdu.
18.11.2017 / 13:33

Enerjimagazin-Sabancı Holding, Enerji Enerji A.Ş için ek satış dahil yüzde 20 hissenin arzı için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurdu.


Sabancı ve Alman E.ON'un yüzde 50'şer iştiraki konumundaki 1.18 milyar lira ödenmiş sermayeli Enerjisa Enerji A.Ş halka arzın ortak satışı yoluyla gerçekleştirileceği duyurulurken; arzın Şubat ayında tamamlanması planlanıyor.


Sabancı'nın net aktif değerinin yaklaşık yüzde 17'sini oluşturan şirketin halka arzıyla birlikte, Sabancı hisselerinin borsadaki yüksek iskontosunun da azalması bekleniyor.


Sabancı Holding'den KAP'a yapılan açıklamada, Enerjisa paylarının halka arzına ilişkin izahnamenin onaylanması için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) 15 Kasım'da başvurulduğu duyuruldu.


Sabancı Holding, Enerjisa'yı daha etkin yönetmek amacıyla işkolu bazında ayrışmaya gitmiş; elektrik dağıtım ve satış işlerini "Enerjisa Enerji A.Ş" (Enerjisa); elektrik üretim, ticaret ve doğal gaz faaliyetlerini ise "Enerjisa Üretim A.Ş" şirketi altında toplamıştı.


Halka arza konu olan Enerjisa Enerji'nin KAP'ta yer alan izahnamesine göre, halka arz edilecek payların nominal değeri 212.59 milyon lira, şirketin çıkarılmış sermayesine oranı ise yüzde 18. Ek satış kapsamında halka arz edilecek payların nominal değeri 23.62 milyon lira, şirketin çıkarılmış sermayesine oranı ise yüzde 2.


Buna göre; ek satışın tamamının gerçekleşmesi halinde halka arz edilecek payların nominal değeri toplam 236.21 milyon lira, sermayeye oranı ise yüzde 20 olarak gerçekleşecek.


Ortak satışı yoluya gerçekleşecek halkın arzın ardından mevcut durumda yüzde 50'şer hissedar olan Sabancı ve E.ON'un yüzde 100 dolaylı iştiraki DD Turkey Holdings'in şirketteki payları, ek satışın tamamının gerçekleşmesi halinde yüzde 40-40 olarak gerçekleşecek.


İzahnameye göre halka arzın Şubat ayında tamamlanması planlanırken; satış, AK Yatırım liderliğinde oluşturulan konsorsiyum tarafından fiyat aralığı ile talep toplama yoluyla gerçekleştirilecek.


Holding’ten KAP’a yapılan açıklama şu şekilde:


25.08.2017 tarihinde yapılan özel durum açıklamasında Enerjisa Enerji A.Ş. pay sahiplerinin, diğer opsiyonların yanında Enerjisa Enerji A.Ş.'nin gelecekte olası bir halka arzını değerlendirmekte olduğu hususu kamuya açıklanmıştı.  Bu doğrultuda 15.11.2017 tarihinde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu, VII-128.1 sayılı Pay Tebliği ve sair sermaye piyasası mevzuatı hükümleri çerçevesinde T.C. Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu'na ("Kurul") Enerjisa Enerji A.Ş. paylarının planlanan halka arzına ilişkin olarak hazırlanan izahnamenin onaylanması amacıyla başvuru yapılmıştır.


Aynı zamanda, Enerjisa Enerji A.Ş. paylarının planlanan halka arzına yönelik olarak, Enerjisa Enerji A.Ş. Esas Sözleşmesi'nin ilgili maddelerinin Kurul'un ilgili tebliğ ve hükümleri doğrultusunda değiştirilmesi ve yapılacak olan değişikliklere izin verilmesi amacıyla, 15.09.2017 tarihinde, Kurul'a başvuruda bulunulmuş ve 10.11.2017 tarihli Kurul kararı ile onaylanmıştır. Ancak, başvuru tarihinde halka arza ilişkin olarak ortaklar arasında süreçte farklı ihtimaller değerlendirildiği için, söz konusu başvuruya ilişkin özel durum açıklaması, Şirketimiz hisse değerini etkileyebilecek olması ve Şirketimiz yatırımcılarının zarar görebilecek olması sebebiyle, yatırımcıların menfaatlerinin korunması amacıyla, Kurul'un II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği'nin "İçsel Bilgilerin kamuya açıklanmasının ertelenmesi" başlıklı 6'ncı maddesi uyarınca ertelenmiştir. Habertürk


Bu haber toplam 3518 defa okundu


YAZARLAR