Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Sektörü EUROGIA2020 Toplantısı’nda Bir Araya Geldi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Sektörü EUROGIA2020 Toplantısı’nda Bir Araya Geldi

Enerji Sektörü EUROGIA2020 Toplantısı’nda Bir Araya Geldi
EUROGIA2020, İstanbul’da düzenlediği Bilgi Günü ve Proje Taslağı Toplantısı’nda uluslararası çapta teknoloji liderlerini bir araya getirdi.
14.10.2017 / 10:47

Enerjimagazin-Uluslararası iş birliği ağı EUREKA’nın Enerji Kümesi EUROGIA2020, TÜBİTAK, Cardtek ve Enerjisa iş birliğiyle İstanbul’da düzenlediği Bilgi Günü ve Proje Taslağı Toplantısı’nda uluslararası çapta teknoloji liderlerini bir araya getirdi. Enerji teknolojileri, Ar-Ge ve inovasyon alanında yeni bir network oluşturmak üzere gerçekleştirilen etkinlik, EUROGIA2020 Başkanı Sinem Altuncu’nun ev sahipliğinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ve EUREKA 2017 - 2018 Dönem Başkanı Heikki Uusi-Honko'nun katılımı ile gerçekleşti.  


EUREKA'nın Enerji Kümesi olan EUROGIA2020, TÜBİTAK, Cardtek ve Enerjisa'nın desteği ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ve EUREKA 2017 - 2018 Dönem Başkanı Heikki Uusi-Honko'nun katılımı ile Bilgi Günü ve Proje Taslağı Toplantısı’nı düzenledi. 5 Ekim 2017 tarihinde İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen uluslararası toplantı, EUROGIA2020'nin ilk Türk ve kadın başkanı ve aynı zamanda, Cardtek Ar-Ge ve İnovasyon'dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan Sinem Altuncu'nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi.


2008 yılından itibaren 41 çok uluslu projeyi hayata geçiren EUROGIA2020, İstanbul’daki Bilgi Günü ve Proje Taslağı Toplantısı ile Türk şirketlerin liderliğinde çok uluslu AR-GE projeleri üretilmesine katkı sağladı. Etkinlikte; Akıllı Şebekeler, Güneş Enerji Teknolojileri ve Enerji Verimli Binalar konularında uluslararası AR-GE projeleri üretmeye yönelik bir network yaratıldı ve yeni nesil düşük karbon salınımı teknolojileri kullanacak proje ortaklıkları kuruldu.


Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Cardtek CEO'su Turgut Güney, Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasında aktif rol almaya gayret ettiklerine değindi. Bu doğrultuda ‘dünyanın en büyük 10 ödeme teknolojileri tedarikçilerinden biri olma’ vizyonu ile çalışmalarını sürdürdüklerine değinen Güney; “Cardtek olarak, Mobil Teknolojiler, Endüstri 4.0 ve Enerji alanlarında önemli Ar-Ge çalışmalarına imza atıyoruz ve ülkemizi EUREKA gibi uluslararası platformlarda temsil etmekten gurur duyuyoruz. Ev sahibi olduğumuz Bilgi Günü ve Proje Taslağı Toplantısı’nın da uluslararası iş birliğine ve gelişime hizmet edecek bir platform olduğuna inanıyorum” dedi.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ise Türkiye’nin Ar-Ge alanındaki yüksek potansiyeline değinen bir konuşma gerçekleştirdi. Özlü; “Geleneksel şirketlerin bugün kârlılıklarını ve sürdürülebilirliklerini korumaları ancak Ar-Ge ve inovasyon ile mümkün. Bunu şirketlerin son yıllardaki büyüme oranlarından net bir şekilde görüyoruz; Ar-Ge şirketleri %800’lere ulaşan büyüme ivmeleri yakalarken geleneksel şirketler çok daha küçük oranlarda ilerleme kaydedebiliyor. Benzer şekilde bir şirketin uzun yıllar boyunca rekabette kalabilmesi yine Ar-Ge gücüne bağlıdır. Firmaların yaşamlarını sürdürebilmeleri için kendilerini yenilemek zorunda oldukları bir gerçektir. Dolayısıyla Ar-Ge ve inovasyon ülkelerin gelişiminin birinci adımıdır. Türkiye Ar-Ge ve inovasyonu gelişimin vazgeçilmez araçları olarak görmektedir. Bu doğrultuda Ar-Ge’ye ayrılan bütçeler hızla artmaktadır. Bu artış da hayata geçirdiğimiz reform paketlerinin ve teşviklerin çok büyük bir katkısı büyük. Örneğin; 2016 yılında Ar-Ge reform paketini uygulamaya koyduk, Ar-Ge merkezlerinin sayısını artırmayı hedefledik. Bu çalışmalarımız meyvelerini verdi, başta otomotiv, makine, yazılım, BT, elektronik ve tekstil olmak üzere pek çok sektörde Ar-Ge çalışmaları hız kazandı. Ülkemizdeki Ar-Ge Merkezi sayısı 750’ye yükseldi. Aynı zamanda 3000 adet uygulama ve araştırma merkezi ile ülkemiz bilime ve gelişime katkı sağlıyor. Tüm bu çalışmalar sayesinde Türkiye, uluslararası çapta itibar gören bir ülke olmayı başarmıştır. Birçok önemli uluslararası proje için ülkemiz tercih edilmektedir. Böylece Türkiye, insanlığa fayda sunan, hayata dokunan çalışmaların merkezi haline gelmiştir” şeklinde konuştu.


EUROGIA2020 Başkanı ve Cardtek Ar-Ge ve İnovasyon'dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan Sinem Altuncu ise yaptığı konuşmada “EUROGIA, 2013 yılından itibaren odağını enerji depolama ve enerji verimlilik konularına yönelterek, bu alanlarda uzman şirketleri bünyesine çekmeye karar vermiştir. Cardtek de bu doğrultuda, sahip olduğu bilgi ve iletişim teknolojileri tecrübesini EUROGIA kümesine aktarmayı hedeflerken, diğer taraftan dünyanın en çok konuştuğu sıcak konulardan yenilenebilir enerji alanında tecrübe kazanmayı ve bu tecrübeyi Türkiye pazarına aktarmayı hedeflemektedir” dedi.


Uluslararası toplantının diğer konuşmacıları arasında ise EUREKA Finlandiya 2017 - 2018 Dönem Başkanı Heikki Uusi-Honko, CNRS Endüstriyel İlişkiler ve EUROGIA2020 Genel Müdürü Gabriel Marquette, YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı İlker Murat Ar, Enerjisa Genel Müdürü Murat Pınar ve AirLiquide İnovasyon Direktörü Jean-Pierre Pelicier yer aldı.  


Uluslararası çapta üst düzey katılım sağlanan toplantının konukları arasında İngiltere, Kanada, Hollanda ve İspanya Ticaret ve İnovasyon müsteşarları da bulundu.


EUROGIA2020 programı, ENGIE, GE Oil&Gas, ACCIONA Energy, Air Liquide, SAFT Batteries, DCNS Energy, Bureau Veritas, Enerjisa ve Cardtek gibi alanında lider 10 enerji teknoloji şirketi tarafından yönetiliyor. EUROGIA2020 projelerine katılan Türk proje ortakları, TEYDEB 1509 programından faydalanıyor.


EUROGIA2020 hakkında


EUREKA, 1985’te Türkiye’nin de içinde bulunduğu 19 Avrupa ülkesi ve AB Komisyonu tarafından uluslararası iş birliğini artırmak amacıyla kuruldu. Kurumların, araştırma merkezlerinin ve üniversitelerin uluslararası iş birliğini sağlayarak üye ülkelerin rekabet gücünü artırmak ve ortak gelişimi teşvik etmek amacıyla çalışan ağın üyesi sayısı bugün 43’e ulaştı.


Alternatif enerji kaynaklarının yaratılması ve mevcut kaynakların daha verimli ve sürdürülebilir kullanılmasını amaçlayan bir EUREKA kümesi olan EUROGIA2020, düşük karbon emisyonuna sahip enerji teknolojilerinin ve inovasyonların geliştirilmesi için gerekli uluslararası iş ortaklıklarını yaratmayı hedefliyor. Enerji teknolojileri alanında çalışan ve uluslararası AR-GE projeleri üretmek isteyen şirket ve araştırma kuruluşları EUROGIA2020 programı dahilinde, yenilenebilir enerji, verimlilik, karbon ayak izinin azaltılması ve fosil yakıtlar gibi enerjinin tüm alanlarında çalışmalara imza atıyorlar.


Cardtek Hakkında 


2001 yılında kurulan Cardtek finans kurumları, ödeme servisi sağlayıcıları, telekom operatörleri, kişiselleştirme büroları, perakendeciler, terminal ve kart satıcıları ile toplu taşıma işletmeleri de dahil olmak üzere 26 ülkede 150'yi aşkın müşterisine yenilikçi ve uçtan uca ödeme sistemleri çözümleri sunmaktadır. Cardtek, müşterilerine kendilerine özel, mevcut sistemlere kolaylıkla adapte olabilen ve birden fazla platformda sorunsuz şekilde çalışabilen sağlam ve güvenilir ödeme sistemleri çözümleri sağlamaktadır.


EMV alanındaki 15 yılı aşan tecrübesi ve Kart Yönetimi, Sahtecilik ve Risk Yönetimi, Ödeme Sistemleri Operasyon Hizmetleri ve Donanım çözümleri ile Cardtek müşterilerine güvenle çalışma fırsatı sunmaktadır. Cardtek aynı zamanda günümüzün büyüyen sektörleri olan mobil ödeme ve giyilebilir ödeme teknolojileri alanında da sektöründe lider konumdadır.


Bu haber toplam 1345 defa okundu


YAZARLAR