Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Sektöründe Türkiye'nin En İtibarlı Şirket ENERJİSA
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Sektöründe Türkiye'nin En İtibarlı Şirket ENERJİSA

Enerji Sektöründe Türkiye'nin En İtibarlı Şirket ENERJİSA
ENERJİSA, enerji sektöründe "Türkiye'nin Enerji Sektöründe En İtibarlı Markası" seçildi.
20.04.2017 / 09:17

Enerjimagazin-ENERJİSA, Türkiye İtibar Akademisi tarafından gerçekleştirilen 6. Türkiye İtibar Araştırması sonuçlarına göre; Türkiye enerji sektöründe bu yıl da "Türkiye'nin En İtibarlı Markası" seçildi.


Ülkemizdeki marka, şirket ve kurumların, uzmanları tarafından “şirket ya da kurum güvenilirliğinin maddi olmayan en önemli ölçütlerinden biri” şeklinde tanımlanan itibarları araştırıldı. Enerjiden gıdaya, akaryakıtan elektronik eşyaya kadar 20 kategoride Türkiye’nin en itibarlı şirketleri belli oldu. Sonuçlara göre Sabancı Holding E.On ortaklığındaki ENERJİSA, enerji sektöründe "Türkiye'nin En İtibarlı Markası" seçildi.


İtibar Atölyesi bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye İtibar Akademisi tarafından 6’ncısı gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi (TİE) araştırması’nın sonuçları açıklandı. Araştırma; 11 Ocak 2017 ile 02 Mart 2017 tarihleri arasında 20 farklı sektörde gerçekleştirildi. CATI yani bilgisayar destekli telefonla görüşme yöntemi kullanılarak yapılan araştırma kapsamında 3 bin 808 kişi arandı. Araştırma Türkiye genelinde NUTS2 düzeyinde (26 bölge) tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi.


TİE saha çalışmaları süresince yaş, cinsiyet, eğitim ve bölgesel detaylarda analizlerin gerçekleştirilmesine olanak sağlayacak veriler toplandı. Yıldız Teknik Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü’nce raporlanan ve akademik denetimi yapılan TİE 2016 araştırmasına göre Türkiye’nin en itibarlı markası Koç Holding oldu.


Dengeler değişti                            


2015 yılına göre 5 sektörde lider değişti. Liderlikte rekabetin yüksek olduğu sektörlerde; Otomobil, Hazır Giyim, Bankacılık, Sigorta, Eğitim ve Makine sektörü ön plana çıktı.


Otomobil’de 2015 yılının en itibarlı markası Ford iken 2016 yılının en itibarlı markası Volkwagen oldu. Turizm- Otel kategorisinde 2015 yılının en itibarlı markası Rixos olurken, 2016 yılında Barut Hotels, Doğuş Hotel, Hilton Otelleri en itibarlı marka oldu. Sigorta sektörünün 2015 yılında en itibarlı markası Anadolu Sigorta iken, 2016 yılında en itibarlı marka Koç Allianz oldu. 2015 yılında en itibarlı eğitim kurumu (üniversite) ODTÜ iken, 2016 yılının en itibarlı eğitim kurumu (üniversite) Boğaziçi Üniversitesi oldu. Makine sektörünün 2015 yılındaki en itibarlı markası Bosch olurken, 2016 yılında Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) oldu.


2016 Türkiye Geneli Sonucu:


Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Koç Holding


Sektörlere Göre 2016 Araştırması Sonuçları:


Akaryakıt Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Opet


Alkolsüz İçecek Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Coca Cola


Bankacılık Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Türkiye İş Bankası


Beyaz Eşya Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Arçelik


Eğitim Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası:


Üniversiteler Kategorisinde: Boğaziçi Üniversitesi


Özel Okullar Kategorisinde: Doğa Okulları


Elektronik Eşya Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Samsung


Enerji Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: EnerjiSA


Gıda Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Ülker


GSM Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Turkcell


Hazır Giyim Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: LC Waikiki


Holdinglerde Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Koç Holding


İlaç Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Eczacıbaşı


İnşaat Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Ağaoğlu


Makine Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: MKE


Mobilya Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: İstikbal


Otomobil Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Volkswagen


Perakande Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Migros


Sigorta Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası: Koç Allianz


Turizm Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası:


Acenteler Kategorsinde: Ets Tur


Oteller Kategorisinde: Barut Hotels, Doğuş Hotel ve Hilton Otelleri “Birinciliği” paylaşmıştır.


Ulaşım Sektöründe Türkiye’nin En İtibarlı Markası:


Hava Ulaşım Kategorsinde: Türk Hava Yolları


Kara Ulaşım Kategorisinde: Kamil Koç


İtibar, marka değerinin en önemli ölçütüdür


TİE İcra Kurulu ve İtibar Atölyesi Başkanı Ertan Acar, itibar kavramının Türkiye’de yanlış bilinen doğru kavramlardan biri olduğunu söylüyor ve şu açıklamayı yapıyor:


“İtibar, şirket ya da kurum güvenilirliğinin maddi olmayan en önemli ölçütlerinden biridir. Şirketlerin defter değeri ile piyasa değeri arasındaki farkların en önemli kaynağı, onların itibarlarıdır. İtibar, üründen çok markanın değerine etki eden önemli bir kazançtır. Gözle görülmez belki ama, hissedilir. İşletmecilik kültürünün genetik bilimi kadar derinleştiği Batı dünyasında, itibarı ölçebilir hale getirmek uzunca süre önemli bir istatistik sorunu olmuştur. Bugün artık itibar da kesin olarak ölçülebilir bir değer haline gelmiştir. Biz de en güvenilir araştırma yöntemlerini kullanarak, ülkemizdeki şirket ve kurum itibarlarına dair bir araştırma yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.”


Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Hakan Büyüklü ise, “Güvenilir olma durumu, saygınlık ve prestiji ifade eden itibar konsepti, ekonomik, finansal, sosyal, kültürel, siyasal ve daha birçok alanda, kamu, özel, bireysel ve kurumsal bazda önem taşımaktadır. İtibar endeksi, ekonomik ve finansal içerikli olarak belirlenmiş sektörlerde uygulanıyor. Biz TİE’nin akademik içeriğinde yer alıyoruz. İtibarın oluşumu ve gelişimini etkileyen değişkenlerin, faktörlerin izlenmesi ve değerlendirilmesinde üniversitemiz bilimsel altyapıyı sağlıyor” dedi.


Şirketler TİE raporundan nasıl yararlanacak?


Büyüklü “Bu rapor, her şirket için çok daha derinlemesine yapılması gereken araştırmalar ve itibar yönetimi süreçleri için de bir navigasyon aracı görevini üstlenecek. Açıklanan raporda; 20 sektörün itibar değerleri, her sektörün öne çıkan büyük kuruluşlarının münferiden itibar değerleri, sektör içi rakiplerinden farklılıkları, benchmark kurumdan farklılıkları, neden o noktada oldukları, itibarlarını artırabilmeleri için kamuoyunun ve hedef kitlelerinin onlardan beklentilerinin neler olduğu, hangi beklentiyi ne ölçüde yerine getirirlerse kurum itibarının ne ölçüde artabileceği, buna yönelik öncelikler ve tavsiyeler yer alıyor. Bu rapora ulaşmak isteyenler www.tie.com.tr web sitesi üzerinden başvurularını yapabilirler” diye konuştu. Kaynak

Bu haber toplam 2512 defa okundu


YAZARLAR