Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Sektöründe Elektrik Santral İşletmeciliği
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Sektöründe Elektrik Santral İşletmeciliği

Enerji Sektöründe Elektrik Santral İşletmeciliği
SY GRUP Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yaman ile santral işletmeciliği ve enerji sektörünün geleceği konusunda bir röportaj yaptık.
27.01.2017 / 19:17

Enerjimagazin-Enerji sektörünün büyümesi yeni kavramları da beraberinde getiriyor. Bunlardan bir tanesi de Enerji Santral İşletmeciliği.İnsanlık tarihinin en çok önemsenen kavramlarından biri muhakkak ki enerji kavramıdır. Enerji kavramı her geçen gün daha fazla önem kazanıyor, sektör büyüyüp farklılaşıyor ve bu farklılaşma beraberinde yepyeni kavramları beraberinde getiriyor. Dünyanın bütün ülkeleri dur durak bilmeden ülkelerindeki enerji kaynaklarının artması için mücadele veriyor.


Ülkemizin son yıllardaki büyüme planları içerisinde enerjinin payı yadsınamayacak kadar büyük ve hatta en önemlisi diyebiliriz. Hidroelektrik santrallerden, rüzgâr ve güneş enerji santrallerine kadar birçok alanda enerji faaliyetleri yürütülmekte. Tabi başta dediğimiz gibi enerji sektörünün büyümesi yeni kavramları da beraberinde getiriyor. Bunlardan bir tanesi de Enerji Santral İşletmeciliği. Sektör bu kavrama yabancı gibi olsa da Burdur Bucak merkezli SY GRUP bünyesindeki SY ENERJİ, enerji santrali işletmeciliği konusunda önemli bir mesafe kat etmiş durumda.


Hali hazırda; Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ) a ait “Batman HES, Topçam HES, Akköprü HES, Kılavuzlu HES, Kralkızı HES, Dicle HES, Alparslan HES, Borçka HES, Obruk HES ve Muratlı HES”,


GAMA Holding’e ait “Karacaören1-2 HES ve Lamas 3-4 HES”,


Türkerler Holding’e ait “Demirci HES, Angutlu1-2 HES ve Akıncı-Kayabeyi HES”,


Boydak Holding’e ait “Tuna HES, Başak HES ve Umut 1-2-3 HES”,


Batı Enerji’ye ait “Hasanlar HES ve Kovada 1-2 HES” ile


ADO Enerji’ye ait, “Karaçayır RES, Akyurt RES ve Konakpınar RES”lerin işletme, bakım, onarım, revizyon, güvenlik ve OSGB gibi hizmetler, SY GRUP bünyesindeki SY ENERJİ tarafından yapılıyor.


Enerjimagazin olarak, SY GRUP Yönetim Kurulu Başkanı Salih Yaman ile santral işletmeciliği ve enerji sektörünün geleceği konusunda bir röportaj yaptık.


SY GRUP’un faaliyet alanlarından bahseder misiniz?


SY GRUP, 1990 yılından beri enerji sektöründe faaliyet göstermekte. Şu anda 32 hidroelektrik santrali, 3 rüzgâr santrali olmak üzere toplamda 2000 MW kapasiteli santralin işletmesini yapmaktayız. Bununla birlikte santrallerin montaj, bakım işlerini de yürütmekteyiz. Portföyümüz her geçen gün büyümekte ve yakın zamanda Güneş ve Jeotermal Enerji santrali işletme ve bakım faaliyetlerini de bünyemize alacağız.


Salih Bey, santral İşletmeciliği fikri nasıl oluştu ve gelişti?


Ulaştırma kısmında çalıştığım hidroelektrik santrallerinden birinin işletmesinin ihaleye açılması ve ihaleye katılıp kazanmamla birlikte santral iletmeciliğine başladım. Enerji işletme büyük hassasiyet isteyen bir iş. Zor, dikkat gerektiren bir alan olduğundan yeterli verimi elde etmek zorlaşabiliyor. Yetişmiş insan kaynağımız bu zor işin üstesinden rahat geliyor. Hizmet sektörünün tamamında toplamda 4.000’e yakın çalışma arkadaşımız mevcut.
Enerji sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?


Ülkemiz son zamanlarda bazı badireler atlatmış olsa da istikrarını güçlü bir şekilde korumaya devam ediyor. Toplumun enerji ihtiyacı teknolojik gelişmeyle paralel olarak artıyor. Yenilenebilir enerji de önemli ivme kat etmemiz gerekiyor. Yenilenebilir enerji kaynak ve teknolojilerine verilen önemi adına bilimsel çalışmalar ve AR-GE yürütmeliyiz. Enerji verimliliği, akıllı şebekeler, enerji depolama teknolojileri, nano teknoloji gibi sanal değişimlerle enerjinin geleceği şekillenecektir. Bizde altyapı olarak kendimizi bu değişime hazır hale getirmeye çalışıyoruz.


Nasıl bir konumda olma planınız var? Bu plana ulaşmak için yol haritanız nedir?


Bizde bu önemli sektörün merkezinde yer alıp enerji ihtiyacının doğru zamanda, doğru şekilde, doğru planlamayla karşılanabileceğini düşünüyoruz. Santral işletmeciliği için online bir sistem hazırlatıyoruz. İşverenimizle santrali arasında doğru bir gerçek ve sanal iletişim örgüsünü kuruyoruz. Şeffaf politika izleyerek müşterilerimize en iyi hizmeti sunmayı hedefliyoruz. Hedefimiz minimum 5.000 MW enerjiyi üreten santrallerin işletmesini sağlamak.


Bu haber toplam 96847 defa okundu
YORUMLAR
Borçkalı Hacı Mehmet Ağa: 
"Hak Yiyorlar"
Borçka ve muratlı hesin sözleşmeleri biten personellerinin kıdem tazminatlarını vermiyorlar. yamanlar enerji sadullah beyden şikayetçiyiz, salih bey siz hakkaniyetli birisiniz sesimizi duyun lütfen.
28.09.2017 / 10:49


YAZARLAR