Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - OHAL Döneminde Enerji Bakanlığı'ndan 249 Mühendis İşten Çıkarıldı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

OHAL Döneminde Enerji Bakanlığı'ndan 249 Mühendis İşten Çıkarıldı

OHAL Döneminde Enerji Bakanlığı'ndan 249 Mühendis İşten Çıkarıldı
OHAL döneminde yayımlanan 12 Kanun Hükmünde Kararname ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan 249 kişi işten çıkarıldı.
07.12.2016 / 20:19

Enerjimagazin-Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL döneminde yayımlanan 12 Kanun Hükmünde Kararname ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan 249 olmak üzere toplam 2054 mühendis ve mimarın kamuda işten çıkarıldığını belirtti.


İşten çıkarılanların kurumları şöyle:


AFAD’dan 16, TRT’den 16, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 33, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 23, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 91, TSE’den 11, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan 249, Maliye Bakanlığı’ndan 2, Devlet Malzeme Ofisi’nden 2, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan 453, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan 6, SGK’dan 6, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden 20, TÜİK’ten 6, Sağlık Bakanlığı’ndan 27, Sivil Havacılıktan 14, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan 33, İçişleri Bakanlığı’ndan 30, Mahalli İdarelerden 239, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan 197, Devlet Demiryolları’ndan 50, DHMİ’den 13, KGM’den 48, EGM’den 5, YÖK’ten 433, MEB’den 8, PTT’den 5, Adalet Bakanlığı’ndan 11 ve çeşitli müdürlüklerden 10 kişi.


TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz imzası ile yapılan açıklamada işten çıkarmaların tamamının, “soruşturmasız, sorgusuz, sualsiz” gerçekleştirildiğini belirtildi.


Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:


“İşten çıkarmaların tamamı, soruşturmasız, sorgusuz, sualsiz gerçekleştirildi. İhbarlarla ve bireysel inisiyatiflerle hazırlanan listelerle onbinlerce insan açığa alındı veya işlerinden ihraç edildi. Neredeyse okullarda, üniversitelerde ders verecek öğretmen ve öğretim görevlisi; bakanlıklarda çalışma yürütecek mühendis, belediyelerde hizmet üretecek memur kalmadı.


İnsanların temel hukuk normlarının dışında, temel insan haklarına aykırı olarak işlerinden atılması; hiçbir sorgu yapılmadan, savunma hakkının elinden alınması kabul edilemez.


Özellikle son yayımlanan KHK’lar ile toplumsal muhalefet unsurları olan, demokratik sendikal mücadele yürüten, mesleklerini kamu yararını gözeterek icra edilen kişilerin işlerinden atılmasının arkasında toplumsal muhalefetin etkisizleştirilmesi amacının olduğunu biliyoruz.”


Bu haber toplam 3362 defa okundu


YAZARLAR