Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Özelleştirmeye Karşı İmza Kampanyası
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Özelleştirmeye Karşı İmza Kampanyası

Özelleştirmeye Karşı İmza Kampanyası
TPAO'nun özelleştirilmesini öngören Türk Petrolleri Yasa Tasarısının Meclis Genel Kurulu’na gönderilmesine karşı Petrol-İş imza kampanyası başlattı.
06.05.2013 / 23:24

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) özelleştirilmesini öngören Türk Petrolleri Yasa Tasarısının Meclis Genel Kurulu’na gönderilmesine karşı Petrol-İş imza kampanyası başlattı.


Ankara başta olmak üzere Adıyaman, Batman ve Trakya bölgesinde başlatılan kampanya 10 Mayısa kadar devam edecek..


Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Şuayip Gül, son derece stratejik bir konumda olan petrol sektörünün hükümet tarafından oldu bittiye getirilerek özelleştirilmek istendiğini söyledi. Yasa ile yabancı petrol tekelleriyle TPAO’nun denk olmayan koşullarda rekabete zorlandığını belirten Gül, “Yerli ve yabancı sermayenin çıkarları için milli menfaatlerden vazgeçilmiştir” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın TPAO’nun THY modeli ile özelleştirileceği söylemini hatırlatan Gül, “Bu açıklama hükümetin TPAO’nun kamusal niteliğini ortadan kaldırma hedefinin itirafıdır” dedi.


Gül, “Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada petrol ve doğalgaz kaynaklarının savaş sebebi ve emperyalist rekabet konusu iken böyle bir tasarının gündeme getirilmesinin geçerli hiçbir açıklaması olmaz” diye konuştu. Yerli ve yabancı sermayenin menfaatleri için ulusal çıkarlara aykırı şekilde hazırlanan tasarının yasalaşmasına için verilemeyeceğine dikkat çeken Gül, TPAO’nun güçlendirilmesinin hedeflenmesini ve kanun tasarısının geri çekilmesini istedi.

Bu haber toplam 2459 defa okundu


YAZARLAR