57 Emekçiyi Daha iş Cinayetine Kurban Verdik
Haber
05 Mayıs 2013 - Pazar 00:18 Bu haber 14 kez okundu
 
57 Emekçiyi Daha iş Cinayetine Kurban Verdik
DOĞAL GAZ Haberi
57 Emekçiyi Daha  iş Cinayetine Kurban Verdik

istanbul işçi Sağlığı ve iş Güvenliği Meclisi, Türkiye'de yaşanan iş cinayetlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. iş kazalarında Avrupa birinciliğini koruyan Türkiye'de Nisan ayında da iş güvenliği koşullarında bir iyileşme yaşanmadı. istanbul işçi Sağlığı ve iş Güvenliği Meclisi'ne göre Nisan ayında en az 57 işçi hayatını kaybetti. 2013 yılının başından beri ise 230 işçi yaşanan iş kazalarında can verdi. EN ÇOK iNŞAAT iŞÇiSi YAŞAMINI YiTiRDi Yapılan yazılı açıklamada, Nisan ayında yaşamını yitirenlerin yarısının, "düşme" nedenli kazalarla 21 inşaat işçisinin yaşamını yitirdiği olaylardan oluştuğu belirtildi. PEK ÇOK SEKTÖRDE ÖLÜMLÜ KAZA GERÇEKLEŞTi Bu yılın başından itibaren ölümlerin hızla arttığı bir sektör olan metalde ise 7 işçi can verdi. Diğer sektörlerde ise 4'er ölüm madencilik ve eğitim, büro, sinema; 3'er ölüm tarım, orman, gıda, şeker, enerji, tersane, liman, deniz, konaklama, eğlence; 1'er ölüm ise çimento, toprak, cam, taşımacılık, savunma, güvenlik ve belediye, genel işlerde meydana geldi. 2 arkadaşımızın çalıştığı sektörlerin bilgisine ise ulaşamadı" denildi. iŞÇi ÖLÜMLERi SANAYi KENTLERiNDE YOÄžUNLAŞTI
istanbul işçi Sağlığı ve iş Güvenliği Meclisi, iş cinayetlerinin son dönemde şehirlerde artış gösterdiğine dikkat çekti.
Buna göre 5 ölüm istanbul’da; 4 ölüm Kocaeli’nde; 3 ölüm Antalya, Kahramanmaraş, Kayseri ve Zonguldak’ta; 2 ölüm Ankara, Bursa, Çanakkale, izmir, Konya, Malatya, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Tekirdağ’da; 1’ ölüm ise Ağrı, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Burdur, Çorum, Denizli, Erzurum, Kırklareli, Kütahya, Nevşehir, Rize, Sakarya, Sinop ve Şırnak’ta yaşandı. 10 YILDA 11 BiN 706 iŞ ÇiNAYETi
Türkiye ölümcül iş kazalarının en fazla yaşandığı dünya ülkeler arasında yer alıyor. Diğer bir ifadeyle Avrupa'da birinci olan Türkiye, dünyada ise Uluslararası çalışma örgütü verilerine göre El Salvador ve Cezayir'den sonra üçüncü sırada yer alıyor.
2012 yılında en az 878 işçi, iş kazlarında hayatlarını kaybetti. insan Hakları Derneği (iHD), Şubat ayı başında yaptığı açıklamada "10 yılda AKP iktidarı döneminde yaşanan iş cinayeti sayısı 11 bin 706'ya ulaşmış durumdadır" dedi. Bu da yer yıl 1170 işçi anlamına geliyor.
Kaynak: Editör:
Etiketler: 57, Emekçiyi, Daha, , iş, Cinayetine, Kurban, Verdik,
Yorumlar
Haber Yazılımı