Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Anadolu Enerji Sempozyumu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Anadolu Enerji Sempozyumu

Anadolu Enerji Sempozyumu
Diyarbakır Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından Anadolu Enerji Sempozyumu düzenlendi.
02.05.2013 / 21:05

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından Anadolu Enerji Sempozyumu düzenlendi.


İki gün sürecek Enerji Sempozyumu'nun birinci gününde, enerji kaynakları, enerji tüketim kaynakları üzerinde konuşmalar yapıldı.


'Anadolu Enerji Sempozyumu'nun açılışında bir konuşma yapan Dicle Rektör Vekili Prof. Dr. Aytekin Sır, Dicle Üniversitesinde yapılan toplantıların hem bilime katkıda bulunduğunu hem de Diyarbakır'ın medyada yer alan olumsuz tanıtımını gidermeye çalıştıklarını söyledi.


Sır'ın konuşmasından sonra kürsüye gelen İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Derbentli, dünya üzerinde enerji tüketiminde adaletsizliğin olduğuna dikkat çekerek, dünya nüfusunun beşte birlik kesiminin üretilen enerjinin yüzde 70'ini, sanayileşmekte olan ülkelerde yaşayanların kullandığını belirtti.


Derbentli, dünya nüfusunun beşte birinin en yoksul kesimin oluşturduğunu açıklayarak, bu kesimin ise üretilen enerjinin sadece yüzde 2,5'ini kullandığına dikkat çekti.


Derbentli daha sonra sempozyum konuşmasında "Önümüzdeki 20 yılda tüketilecek enerji miktarı, son 250 yılda tüketilen enerjiye eşit olacak. Petrol, doğalgaz ve kömür tüketilen enerjinin 80'inin fazlasını, kalan yüzde 20'lik kısım ise diğer kaynaklardan sağlanıyor. 2030 yılında da tüketim yine fosil yakıtlardan olacak. Ancak yenilenebilir enerji ile nükleer enerjide yüzdelik olarak artış olacak. Ancak toplam tüketim içindeki oranları yüzde 4 civarında kalacak" ifadelerine yer verdi.


Derbentli'den sonra bir konuşma gerçekleştiren Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Hayalioğlu, dünya genelinde enerji tüketiminde son 30 yılda büyük artışın meydana geldiğini belirterek, dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük sıkıntılardan birisinin güvenli enerji tedariki olduğunu ifade etti.


Hayaloğlu, enerjinin yüzde 80'i fosil yakıtlardan kaynaklandığı tespitinde bulunarak, "Bu bağımlılık ekonomiye yük oluşturmasının yanı sıra iklim değişikliğine neden olmaktadır. İklim değişikliğinin dünyamız için geri dönülemez sonuçlara yol açmasını engellemek için küresel ısınmayı önlemek gerekiyor. Yenilenebilir enerjiden tüm enerji ihtiyacı karşılanabilir. Bunun için hükümetlerin yanı sıra herkese görev düşüyor. Türkiye'de kalkınma ve artan nüfusa bağlı olarak elektrik talebinde 2019'a kadar yüzde 7 artış beklenmektedir. Petrol ve doğalgazda dışa bağımlılık ülke ekonomisini baskı altında tutmaktadır" dedi.

Bu haber toplam 2810 defa okundu


YAZARLAR