Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye’nin İlk Güneş Enerjisi Kooperatifi Kuruluyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye’nin İlk Güneş Enerjisi Kooperatifi Kuruluyor

Türkiye’nin İlk Güneş Enerjisi Kooperatifi Kuruluyor
Seferihisar’da yenilenebilir enerji atılımı başladı.
22.09.2016 / 23:05

Enerjimagazin-Türkiye’nin ilk sakin ilçesi (cittaslow) Seferihisar’da yenilenebilir enerji atılımı başladı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yılda 125 bin lira tasaruf sağlıyoruz” dedi.


Türkiye’nin ilk sakin ilçesi (cittaslow) İzmir Seferihisar’da adeta yenilenebilir enerji seferberliği başladı. İlçede pek çok yerde güneş panelleri dikkat çekerken Türkiye’nin ilk güneş enerjisi kooperatifini kurmak için de kollar sıvandı. 

Belediye öncülüğünde kurulacak güneş tarlasıyla güneş enerjisinden elektrik üretilecek. İlçede, 100 kişilik bir güneş kooperatifi de kurulurken, Türkiye’de ilk kez bir belediye böyle bir kooperatif kuruyor. 

Yılda 180 dolar


Kooperatife katılmak için ise tek şart Seferihisarlı olmak. Bin dolar veren her Seferihisarlı kooperatife katıldıktan bir sene sonra yılda 180 dolar kazanacak. Güneş tarlası aynı zamanda bir yaşam alanı olarak da tasarlanıyor. 


‘Neden seyirci kalalım?’


Milliyet’e konuşan CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, yılın 300 günü güneş alan Seferihisar’da güneş enerjisine geçiş hikâyelerini şu sözlerle anlattı: “Bir Sabah kalktık, bir baktık tepelerde rüzgâr türbinleri. İstanbul’dan bütün büyük şirketler bizim memleketimize gelip tepelere rüzgâr türbini kuruyor. Sayı kısa sürede epey arttı. Ben de amiyane tabirle enayiliğimizi keşfettim. Rüzgâr bizim rüzgârımız, güneş bizim güneşimiz. Biz zaten kömür gibi fosil yakıtlara nükleere karşıydık. Tepemizdeki güneşe, yüzümüze vuran rüzgâra niye seyirci kalıyoruz? Belediyenin yanındaki kapalı pazara güneş panelleri taktık. Binanın bütün elektriğini buradan karşılıyoruz. Yılda 125 bin lira da tasarruf sağlıyoruz.”

Yaşam alanı gibi

Başkan Tunç Soyer, kooperatifin kuracağı güneş tarlası için de bütün çalışmaların tamamlandığını belirterek, “Türkiye’de bir ilk olacak. Burayı adeta bir yaşam alanı gibi düzenleyeceğiz. Çocuklara okullarda verilemeyen bir eğitim vereceğiz. Bu bizim için çok önemli. Örneğin çocuklar toprağı ekecek, bir ineğin memesinden süt sağacak. Aynı zamanda da temiz enerjiyi kullanacak” dedi. Milliyet

Bu haber toplam 2424 defa okundu


YAZARLAR