Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türk Mühendislerden Otomatik Kayıp Kaçak Takip Sistemi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türk Mühendislerden Otomatik Kayıp Kaçak Takip Sistemi

Türk Mühendislerden Otomatik Kayıp Kaçak Takip Sistemi
"Otomatik kayıp kaçak takip sistemi" ile elektrik dağıtım şirketlerinin işleri kolaylaşacak.
20.05.2016 / 00:05

Enerjimagazin-Türk mühendisler tarafından geliştirilen  "otomatik kayıp kaçak takip sistemi" ile elektrik dağıtım şirketlerinin işleri kolaylaşacak. Dicle Elektrik ile 8 aydır devam eden bir proje yürüttüklerini söyleyen mühendisler, "Bu büyüklükteki bir uygulama ile Türkiye dışında son 3 yılda, 100  milyon dolardan fazla kazanç sağlandı" dedi.


Yaklaşık 17 yıldır akıllı sayaç ve enerji ölçüm cihazları üzerine  faaliyet gösteren MST şirketinin Satış ve Pazarlama Direktörü Selahattin Caner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin farklı bölgelerinde hizmet veren  elektrik dağıtım şirketlerinin ihtiyaçları doğrultusunda sistemler geliştirdiklerini söyledi.


Caner, otomatik kayıp-kaçak takip sistemini özellikle Doğu ve  Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki "teknik olmayan kayıpları" dağıtım şirketlerine göstermek, yerini bildirmek ve hızlı bir şekilde anlık tüketimin analizini yapmak  üzere tasarladıklarını ifade etti.


Sistemin, elektrikte kayıp-kaçak yaşanan noktayı radyo frekansı veya GPRS yoluyla tespit ettikten sonra azaltılması için dağıtım şirketlerine özel çözümler sunduğunu dile getiren Caner, şu bilgileri verdi:


"Otomatik kayıp- Kaçak takip sistemi, aşırı kullanım olan bölgeyi  tespit edip, merkeze bilgi aktarabiliyor. Parasını ödemeyen abone tespit  ediliyor, elektrik otomatik olarak kesiliyor ve fatura ödendikten sonra yeniden uzaktan açılabiliyor. Bu, ayrıca insanların ödeme alışkanlıklarını da değiştiren  bir sistem. Türkiye'de Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) ile 8 aydır devam eden  bir proje aşamamız var. Burada ilk olarak 2 bin 100 sayaç ile başlayacağız  sistemi uygulamaya. Analizlerimizi yapıp ihtiyaçlarımızı belirledikten sonra, 100  bin sayaca kadar çıkarmayı planlıyoruz. DEDAŞ'ın kapsamında ise şu an 800 bin  sayaç var."


Caner, şu an DEDAŞ ile birlikte Aras Elektrik Dağıtım AŞ ve Sabancı Holding ile de yakın temasta olduklarını ve sistemin daha çok kullanılmasını  amaçladıklarını aktardı.


'YURTDIŞINDA 100 MİLYON DOLARDAN FAZLA KAZANÇ SAĞLADI'  


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki elektrik dağıtım şirketinin  ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen benzeri bir sistemin şu an 175 bin sayacı  canlı olarak takip ettiğini belirten Caner, bu sistemdeki verilerin GPRS üzerinden aktarıldığını söyledi.


Caner, sistemin elektrik dağıtım şirketlerine önemli getirisi olduğunu vurgulayarak, "Bu tip uygulamaların getirileri çok yönlü olabiliyor. Elektrik dağıtım şirketlerine sistem ve veri analizi konusunda da katkılar sağlayabiliyor. Bahsettiğimiz bu büyüklükteki bir uygulama ile Türkiye dışında son 3 yılda, 100  milyon dolardan fazla kazanç sağlandı." ifadelerini kullandı. Milliyet

Bu haber toplam 3278 defa okundu


YAZARLAR