4/C'lilerin isyanı
Haber
17 Şubat 2017 - Cuma 17:15 Bu haber 18 kez okundu
 
4/C'lilerin isyanı
DOĞAL GAZ Haberi
4/C'lilerin isyanı

Hükümet'ten verdiği kadro süzünü tutmasını isteyen 4/C'liler, "Maaşımız yarıya indi. iş yaşantımız ise 2 dudak arasında" dediler.
Özelleştirme mağduru yaklaşık 23 bin 4/C'li Hükümet'in kendilerini kadroya geçireceği günleri sabırsızlıkla beklediklerini ifade ediyor. Kendilerine seçimler öncesi kadro sözü verildiğini belirten 4/C'liler, "Bizim çalışma hayatımız amirlerin 2 dudağı arasında. Aldığımız maaşlar ise çok komik. Kadrolu memurların yarısı kadar maaş alıyoruz. Biz de ev bakıyor çocuk okutuyoruz. Siyasiler verdikleri sözleri tutsunlar" diye isyan ediyor. 4/C'liler geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'i ziyaret ederek sıkıntılarını dile getirmişler ve Bakan Çelik'ten konunun çözümü ile ilgili söz almışlardı. "ÜVEY EVLAT GiBi"
Diğer memurlara tanınan haklarının çoğunun kendilerine tanınmadığını belirten 4/C'liler bütün memurlar tek ünvan ve çatı altında birleştirilmelidir. Bütün memurlara adaletli, moral verici düzenlemeler yapılmalıdır" dediler. Çalıştıkları kurumların özelleştirilmesi nedeni ile mağdur olan 4/C'li memurlar "Bize üvey evlat muamelesi yapılıyor. birçok hakkımız ise verilmiyor" diye dert yanıyor. 4/C'liler, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan televizyonda katıldığı programda yaptığı açıklamalarda 4/C lilerin 4/B ya da 4/A kadrosuna geçirilmesi için seçimlerden sonra yasal düzenlemelerin yapılacağını söyledi. Ancak bu çalışmayı göremedik" dediler. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde toplanan üçlü danışma kurulu toplantısında da 4/C'lilerin sorunlarına değinilmemişti.
Türk Kamu-Sen Başkanı ismail Koncuk ise bu kişilerin eğitim, sağlık ve adliyelerde çalıştıklarını belirtip, "4/C'liler bir yılda 11 ay 28 gün çalıştıktan sonra tekrardan işe çıktı girdi yapılıyor. Ancak çalıştığı kuruluşta amir olumsuz görüş verirse ya da onun yerine başka elaman alınacaksa geri alınmıyor. Yıllardır bu böyle sürüyor. 4/C'li her yıl sözleşme kabusu yaşıyor. "diye konuştu.
FATURA ONLARA
Bu kişilerin yaklaşık bin TL maaş aldıklarını belirten Koncuk, "Bu kişilere aile yardımı yapılmıyor, çocuk yardımı verilmiyor. izin hakları da yok. Bu kişiler çok zor durumda. Yaşamlarını kart ve krediyle sürdürmeye çalışıyorlar. Özelleştirmenin faturasını bu kişiler ödüyor. Bu insanlar diken üzerinde oturuyorlar. Onlarda branşlarına göre boş kadrolara alınsınlar" diye konuştu. Özelleştirmelerin en çok çalışanlarını vurduğunu belirten Türk kamu-Sen Başkanı, "Her özelleştirmede 4/C'lilere yenileri ekleniyor. Hükümet verdiği sözleri tutup bu kişileri kadroya alsın" dedi. ÇELiK: SONA GELiNDi... Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’de konu ile ilgili, 4C'lilerin kadroya alınmaları çalışmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada , "Bu konuda sona yaklaştık. Personel rejimimizde yapılması gereken değişiklikler nedir, kararını yakında vereceğiz" dedi. PEKi 4/C'LiLER NE TALEP EDiYORLAR
Kaynak: Editör:
Etiketler: 4/C'lilerin, isyanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı